O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy markazi yoshlarning giyohvand moddalar savdosiga jalb etilishi keskin oshgani haqida xabar berdi. Katta inspektor Muhammadqodir Mahmudov xavotirli ma’lumotlarni keltirdi: joriy yilning 6 oyi davomida 46 nafar oliy o‘quv yurti talabasi giyohvand moddalar savdosiga aloqador bo‘lgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda bezovta qiluvchi tendentsiya kuzatilmoqda: giyohvand moddalar sotuvchisi talabalarni ataylab narkokuryer sifatida jalb qilmoqda. Oliy o‘quv yurtlariga o‘qishga kirgan yoshlar bu jinoiy ishlarga tobora ko‘proq jalb qilinmoqda.
Yana bir jiddiy muammo - minglab o‘ldiradigan dozalar ishlab chiqariladigan yashirin dori laboratoriyalari sonining ko‘payishi. Mahmudovning ta’kidlashicha, ishlab chiqaruvchilarni ham, xaridorlarni ham aniqlash tobora qiyinlashib, vaziyatni keskinlashtirmoqda.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yilda beshta, 2025 yilning birinchi olti oyida sakkizta dori laboratoriyasi aniqlangan.
Bundan tashqari, dorilarning shakli o‘zgaradi. Ilgari ular asosan tabiiy kelib chiqishi bo‘lgan bo‘lsa, endi ular ko‘pincha oddiy mahsulotlar sifatida yashiringan - ichimliklar, energetik ichimliklar, qahva, shirinliklar va boshqa mahsulotlarda mavjud. Dahshatlisi shundaki, bu sintetik moddalar birinchi marta qo‘llangandan keyin giyohvandlikka sabab bo‘ladi va jinsi, yoshi va ijtimoiy mavqeini ajratmaydi.
Muhammadqodir Mahmudov, shuningdek, zamonaviy narkotiklar o‘z belgilarini avvalgidek tez ko‘rsatmasligini, shu sababli ota-onalar ko‘pincha farzandlarining ta’sirlanganini sezmay qolishini ta’kidladi.
Ilgari giyohvand moddalarni ko‘z ostidagi qoraygan teri va in’ektsiya izlari bilan aniqlash mumkin edi. Endi, ba’zi sintetik moddalardan foydalangandan so‘ng, yoshlar haddan tashqari faol, baquvvat va quvnoq ko‘rinishi mumkin, bu esa, aksincha, yaqinlarini xursand qilishi va shubha uyg‘otmasligi mumkin. Biroq, inspektor ogohlantiradi, bu faqat vaqtinchalik ta’sir. Vaqt o‘tishi bilan og‘riq, azob-uqubatlar va keskin psixologik o‘zgarishlar rivojlanadi, bu esa ba’zi hollarda yoshlarni o‘z joniga qasd qilishga olib keladi.
Giyohvand moddalarni iste’mol qilishning o‘sishi tufayli giyohvand moddalar bilan bog‘liq jinoyatlar soni ham ortib bormoqda. Huquq-tartibot idoralari xodimlarining sa’y-harakatlari bilan joriy yilda giyohvandlik bilan bog‘liq jinoyatlar o‘tgan yilga nisbatan 23 foizga oshdi.
Muxammadqodir Mahmudov fuqarolarni, ayniqsa, ota-onalarni o‘ta hushyor bo‘lishga, farzandlari hayoti va muhitiga befarq bo‘lmaslikka chaqirdi. Bu illatga qarshi kurashda profilaktika ishlari, jamoatchilikning faol ishtiroki muhim ahamiyat kasb etadi.

За полгода в Узбекистане почти полсотни студентов оказались замешаны в наркоторговле
В Национальном центре по контролю за наркотиками при Администрации президента Узбекистана сообщили о резком росте вовлечённости молодёжи в незаконный оборот наркотических средств. Старший инспектор Центра Мухаммадкадир Махмудов привёл тревожные данные — за первые шесть месяцев текущего года 46 студентов высших учебных заведений оказались замешаны в сбыте наркотиков.
По его словам, в стране наблюдается тревожная тенденция — наркоторговцы целенаправленно привлекают студентов в качестве наркокурьеров. Молодые люди, поступившие в вузы, всё чаще оказываются втянутыми в эту преступную деятельность.
Ещё одной серьёзной проблемой стало увеличение числа подпольных нарколабораторий, где производятся тысячи смертельных доз. Махмудов отметил, что выявлять как изготовителей, так и заказчиков становится всё сложнее, что значительно усугубляет ситуацию.
По статистике, в течение 2024 года было выявлено 5 нарколабораторий, а за первые шесть месяцев 2025 года — уже 8.
Кроме того, меняется форма наркотиков. Если раньше они преимущественно имели природное происхождение, то сейчас их часто маскируют под обычные продукты — обнаруживают в составе напитков, энергетиков, кофе, сладостей и других товаров. Ужасает то, что такие синтетические вещества вызывают зависимость уже после первого употребления и не делают различий между полом, возрастом или социальным положением человека.
Мухаммадкадир Махмудов также обратил внимание на то, что современные наркотические вещества не проявляют свои признаки так быстро, как прежде, из-за чего родители зачастую не замечают, что их дети попали под влияние наркотиков.
Ранее наркозависимых можно было распознать по потемневшей коже под глазами и следам от инъекций. Сейчас же после употребления некоторых синтетических веществ молодёжь может выглядеть чрезмерно активной, энергичной и бодрой, что, напротив, может радовать близких и не вызывать подозрений. Однако, предупреждает инспектор, это лишь временный эффект. Со временем появляются боли, страдания и резкие изменения психики, которые в ряде случаев приводят молодых людей к суициду.
В связи с ростом потребления наркотиков растёт и число наркопреступлений. Благодаря усилиям сотрудников правоохранительных органов, в текущем году количество выявленных наркопреступлений возросло на 23% по сравнению с прошлым годом.
Мухаммадкадир Махмудов настоятельно призвал граждан, особенно родителей, быть предельно бдительными и не проявлять равнодушия к жизни и окружению своих детей. Решающее значение в борьбе с этим злом имеет превентивная работа и активное участие общества.
9 октября 2025 13:26
Проблема вот в чем. Молодые люди ищут работу. Обычно через интернет. А там их поджидает ловушка. Наркодиллеры предлагают типа легкий хорошо оплачиваемый заработок. А так как у многих молодых людей голова хорошо не работает и они забывают пословицу- бесплатный сыр только в мышаловке, вот они и попадаются. Органам надо выслеживать такх работодателей в интернете