Bugun, 28-oktabr kuni, Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichning samolyoti rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga kelib, Toshkent xalqaro aeroportiga qo‘ndi. Serbiya rahbarini va uning rafiqasini samolyot trapida Bosh vazir Abdulla Aripov boshchiligidagi rasmiy delegatsiya kutib oldi.
Ushbu tashrif Belgrad va Toshkent o‘rtasidagi ikki tomonlama muloqotni jadallashtirishdagi muhim qadam sifatida baholanmoqda. Serbiya delegatsiyasining tashrif dasturi yuqori darajadagi bir qator muzokaralarni o‘z ichiga oladi. Muhokamalarning markaziy mavzusi siyosiy, savdo-iqtisodiy va gumanitar yo‘nalishlarni qamrab olgan ko‘p qirrali hamkorlikni chuqurlashtirish yo‘llarini batafsil ko‘rib chiqishdan iborat bo‘ladi. Tomonlar mashinasozlik, agrosanoat sektori va farmatsevtika kabi sohalarda sheriklikni mustahkamlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqish niyatida.
Kun tartibida nafaqat iqtisodiy masalalarga, balki gumanitar aloqalarga ham alohida e’tibor qaratilgan. Tashkiliy mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlik, shuningdek, ta’lim va madaniyat sohalaridagi qo‘shma tashabbuslar muhokama qilinishi rejalashtirilgan. Muzokaralar yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni mustahkamlash va sheriklikka yangi sur’at bag‘ishlashga qaratilgan ikki tomonlama hujjatlar to‘plami imzolanishi kutilmoqda.
Poytaxtdagi rasmiy uchrashuvlardan tashqari, Aleksandr Vuchichning tashrif dasturida uning Samarqandga safari ham ko‘zda tutilgan. U yerda Serbiya prezidenti faxriy mehmon sifatida YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi ishida ishtirok etadi. Ushbu keng ko‘lamli tadbirning Samarqandda o‘tkazilishi tarixiy voqeadir - so‘nggi 40 yil ichida ilk bor YUNESKOning oliy boshqaruv organi o‘zining Parijdagi shtab-kvartirasidan tashqarida yig‘ilmoqda.
Ushbu tashrif O‘zbekistonning diplomatik aloqalari faollashuvi fonida o‘tmoqda va ham mintaqaviy, ham global darajada xalqaro aloqalarni mustahkamlash hamda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish strategiyasining muhim elementi hisoblanadi.

Президент Сербии в Узбекистане для переговоров и участия в сессии ЮНЕСКО
Сегодня, 28 октября, в международный аэропорт Ташкента прибыл самолет президента Республики Сербия Александра Вучича, который начинает свой официальный визит в Узбекистан. У трапа сербского лидера и его супругу встречала официальная делегация во главе с премьер-министром Абдуллой Ариповым.
Данный визит рассматривается как значительный шаг в интенсификации двустороннего диалога между Белградом и Ташкентом. Программа пребывания сербской делегации включает в себя серию переговоров на высшем уровне. Центральной темой обсуждений станет детальное рассмотрение путей углубления многопланового сотрудничества, охватывающего политические, торгово-экономические и гуманитарные измерения. Стороны намерены выработать конкретные шаги для укрепления партнерства в таких отраслях, как машиностроение, агропромышленный сектор и фармацевтика.
Особое внимание в повестке дня уделено не только экономическим вопросам, но и гуманитарным связям. Планируется обсудить взаимодействие в сфере организованной трудовой миграции, а также совместные инициативы в области образования и культуры. По итогам переговоров ожидается подписание пакета двусторонних документов, призванных закрепить достигнутые договоренности и придать новый импульс партнерству.
Помимо официальных встреч в столице, программа визита Александра Вучича предусматривает его поездку в Самарканд. Там сербский президент примет участие в работе 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в статусе почетного гостя. Проведение этого масштабного мероприятия в Самарканде является историческим событием - впервые за последние 40 лет высший руководящий орган ЮНЕСКО собирается за пределами своей штаб-квартиры в Париже.
Этот визит проходит на фоне активизации дипломатических контактов Узбекистана и является важным элементом в стратегии укрепления международных связей и расширения взаимовыгодного сотрудничества как на региональном, так и на глобальном уровне.
Проведение 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде стало возможным благодаря единогласному решению, принятому по итогам 42-й сессии в Париже, что подчеркивает высокое международное признание культурного наследия Узбекистана.