Quvaytning "Noor Financial Investment Company" investitsiya guruhi O‘zbekiston hududida bir qator loyihalarni amalga oshirishga qiziqish bildirdi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi ma’lumot berdi, bu esa xalqaro investorlarning mamlakat iqtisodiyotiga qiziqishining ortib borayotganini ko‘rsatadi.
O‘tgan hafta Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Shohruh G‘ulomov va Quvayt guruhining delegatsiyasi o‘rtasida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Delegatsiyaga Noor kompaniyasining muqobil investitsiyalar bo‘yicha katta vitse-prezidenti Abdulla Al-Xouli boshchilik qildi. Muzokaralar davomida tomonlar hamkorlikning potentsial yo‘nalishlari va mumkin bo‘lgan investitsiya tashabbuslarini faol muhokama qildilar.
Muhokamalar chog‘ida O‘zbekistonda islom bankchiligini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Eng ko‘p muhokama qilingan takliflar orasida respublikada yangi islom bankini tashkil etish imkoniyati ham bor, shunda Noor Financial Investment Company ushbu loyihaning asosiy ishtirokchilaridan biri bo‘lishi mumkin. Ushbu tashabbus O‘zbekistonning moliyaviy sektorni diversifikatsiya qilish va kapitalni jalb qilish bo‘yicha uzoq muddatli rejalari bilan uyg‘un.
Bank sektoridan tashqari, tomonlar moliyaning umumiy sohalarida, sanoat, energetika sektori va infratuzilmani rivojlantirish kabi strategik muhim yo‘nalishlarda hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollarini ham ko‘rib chiqdilar. Noor vakillari investitsiya loyihalarida faol ishtirok etishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar, bu esa xorijiy investitsiyalar oqimiga va yangi texnologiyalarni joriy etishga yordam berishi mumkin.
Ushbu muzokaralar O‘zbekiston Markaziy banki raisi o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyevning bayonotlari fonida bo‘lib o‘tdi. U avvalroq 2030-yilga kelib mamlakatda o‘ntagacha yangi islom banki ochilishi kutilayotganini ta’kidlagan edi. Bundan tashqari, uchta yirik davlat bankida "islom oynalari" yaratish rejalari ham mavjud. Regulator islomiy moliyani hozirda iqtisodiyotning yashirin sektorida bo‘lgan mablag‘larni safarbar qilish va ularni rasmiy bank tizimiga integratsiyalash uchun samarali vosita sifatida ko‘rib chiqmoqda. Bu moliyaviy barqarorlikni mustahkamlash va operatsiyalar shaffofligini oshirish imkonini beradi.
Islomiy moliya foiz (riba) olish va to‘lashni, shuningdek, shar’iy nuqtai nazardan axloqsiz hisoblangan sohalarga, masalan, spirtli ichimliklar ishlab chiqarish, qimor o‘yinlari va cho‘chqachilikka sarmoya kiritishni taqiqlaydi.

Кувейтская Noor рассматривает проекты в Узбекистане, включая создание исламского банка
Кувейтская инвестиционная группа Noor Financial Investment Company выразила заинтересованность в реализации ряда проектов на территории Узбекистана. Информация об этом поступила от Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, что свидетельствует о растущем внимании международных инвесторов к экономике страны.
На прошлой неделе состоялась важная встреча между заместителем министра инвестиций, промышленности и торговли Шохрухом Гулямовым и делегацией кувейтской группы. Делегацию возглавлял Абдуллах Аль-Хоули, старший вице-президент Noor по альтернативным инвестициям. В ходе переговоров стороны активно обсуждали потенциальные направления для партнерства и возможные инвестиционные инициативы.
Особый акцент во время дискуссий был сделан на развитии исламского банкинга в Узбекистане. Среди наиболее обсуждаемых предложений - возможность создания нового исламского банка в республике, причем Noor Financial Investment Company может стать одним из ключевых участников этого проекта. Данная инициатива коррелирует с долгосрочными планами Узбекистана по диверсификации финансового сектора и привлечению капитала.
Помимо банковского сектора, стороны также рассмотрели перспективы углубления сотрудничества в таких стратегически важных областях, как общие финансы, промышленность, энергетический сектор и развитие инфраструктуры. Представители Noor подтвердили свою готовность к активному участию в инвестиционных проектах, что может способствовать притоку иностранных инвестиций и внедрению новых технологий.
Данные переговоры проходят на фоне заявлений заместителя председателя Центрального банка Узбекистана Аброрходжи Турдалиева. Он ранее отмечал, что к 2030 году в стране ожидается открытие до десяти новых исламских банков. Кроме того, планы включают создание так называемых «исламских окон» в трех крупных государственных банках. Регулятор рассматривает исламские финансы как эффективный инструмент для мобилизации средств, которые в настоящее время находятся в теневом секторе экономики, и их интеграции в официальную банковскую систему. Это позволит укрепить финансовую стабильность и повысить прозрачность операций.
Исламские финансы запрещают взимание и выплату процентов (риба), а также инвестиции в сферы, считающиеся неэтичными с точки зрения шариата, такие как производство алкоголя, игорный бизнес и свиноводство.