Euronews "Andijon polkasi"ni butun dunyo bo‘ylab targ‘ib qiladi
Xabar qilinishicha, Andijonning milliy raqs merosi xalqaro sahnalarda namoyish etiladi. Andijon viloyati turizm boshqarmasi Yevropaning yetakchi Euronews telekanali bilan hamkorlikda mashhur "Andijon polkasi" raqsi haqida hujjatli film suratga olishni rejalashtirmoqda. Ushbu film butun dunyo bo‘ylab tomoshabinlarga namoyish etiladi.
Qayd etilishicha, Andijon polkasi o‘zining jo‘shqin ritmlari va xalq ohanglari bilan asrlar davomida butun O‘zbekiston xalqi uchun bayram va to‘ylarning ajralmas qismi bo‘lib kelgan. Ushbu tashabbus milliy raqslarimizni xalqaro miqyosda targ‘ib qilish va Andijonning boy madaniy merosini dunyoga tanitishda muhim qadam bo‘ladi.
Mazkur tashabbus mintaqaning o‘ziga xos madaniy an’analarini keng targ‘ib qilish va o‘zbek milliy san’atini xalqaro miqyosda ommalashtirishga qaratilgan. Hujjatli film O‘zbekistonda saqlanib qolgan va bugungi kungacha milliy o‘ziga xosligining muhim qismi bo‘lib qolayotgan o‘ziga xos raqs va musiqiy janrlar haqidagi turkum materiallarning bir qismi bo‘lishi rejalashtirilgan.
Loyiha mamlakat madaniy merosini targ‘ib etishga qaratilgan davlat siyosati nuqtai nazaridan ahamiyatlidir. Keyingi yillarda O‘zbekistonda milliy san’at, jumladan, raqs san’atini asrab-avaylash va rivojlantirish borasida tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Filmning Yevropaning yirik ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlikda ishlab chiqarilishi uning tomoshabinlarini sezilarli darajada kengaytiradi va xalqaro e’tiborni mintaqaning boy tarixiy va madaniy merosiga qaratadi.
Bu tashabbus Andijonning sayyohlik salohiyatini rivojlantirishga qo‘shilgan hissa sifatida ham ko‘rilmoqda. "Andijon polkasi"ning hujjatli formatda taqdim etilishi xalqaro sayyohlarda mintaqaga qiziqishni oshiradi, ular nafaqat mintaqa tabiati va tarixi, balki o‘ziga xos an’analari va san’ati bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

Euronews будет продвигать «Андижанскую польку» по всему миру
В издании "UzA" сообщили о начале подготовки фильма об "Андижанской польке" со стороны телеканала Euronews.
Сообщается, что национальное танцевальное наследие Андижана будет продемонстрировано на международной арене. Андижанское областное управление туризма, совместно с ведущим европейским телеканалом Euronews, планируют снять документальный фильм о знаменитом танце "Андижанская полька". Данный фильм будет предоставлен аудитории по всему миру.
Отмечается, что "Андижанская полька" с её задорными ритмами и народными мелодиями на протяжении веков была неотъемлемой частью праздников и свадеб всего народа Узбекистана. Эта инициатива станет важным шагом в продвижении наших национальных танцев на международной арене и познакомит мир с богатым культурным наследием Андижана.
Инициатива направлена на широкое освещение уникальных культурных традиций региона и популяризацию узбекского национального искусства на международной арене. Планируется, что документальный фильм станет частью цикла материалов о самобытных танцах и музыкальных жанрах, сохранившихся в Узбекистане и до наших дней являющихся важной частью национальной идентичности.
Проект имеет важное значение в контексте государственной политики по продвижению культурного наследия страны. В последние годы в Узбекистане предпринимаются системные меры по сохранению и развитию национального искусства, включая танцевальное направление. Создание фильма в партнёрстве с крупным европейским медиаресурсом позволит значительно расширить аудиторию и привлечь внимание международного сообщества к богатому историческому и культурному наследию региона.
Инициатива также рассматривается как вклад в развитие туристического потенциала Андижана. Представление "Андижанской польки" в формате документального кино позволит повысить интерес к региону со стороны зарубежных туристов, которые смогут познакомиться не только с природой и историей края, но и с его уникальными традициями и искусством.