O‘zbekistonda teatr arboblari uchun ikkita yangi davlat mukofoti ta’sis etildi
O‘zbekiston Respublikasida teatr san’atini rag‘batlantirish va qo‘llab-quvvatlash maqsadida ikkita yangi davlat mukofoti ta’sis etildi. Hukumat qarori bilan jadidchilikning atoqli namoyandasi Mahmudxo‘ja Behbudiy va taniqli rejissyor Bahodir Yo‘ldoshev nomidagi mukofotlar to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Ushbu tashabbus teatr faoliyati nufuzini oshirish va zamonaviy dolzarb masalalarni aks ettiruvchi asarlar yaratilishini rag‘batlantirishga qaratilgan.
Mahmudxo‘ja Behbudiy nomidagi mukofot dramaturglarga milliy sahna san’ati rivojiga salmoqli hissa qo‘shadigan pyesalari uchun beriladi. Bahodir Yo‘ldoshev nomidagi mukofot esa, o‘z navbatida, sahna asarlari yangicha yondashuvi va yuksak badiiy darajasi bilan ajralib turadigan yosh rejissyorlarning xizmatlarini qo‘llab-quvvatlash va e’tirof etishga yo‘naltirilgan.
Adliya vazirligi taqdim etgan ma’lumotga ko‘ra, mukofotlarga nomzodlarni tanlash tanlov asosida har ikki yilda bir marta o‘tkaziladi. G‘oliblar bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadi. Bugungi kunda bu summa 63,5 million so‘mga tengdir. Moliyaviy rag‘batlantirishdan tashqari, g‘oliblarga maxsus diplomlar va esdalik haykalchalari topshiriladi.
Taqdirlash marosimini har yili o‘tkazish rejalashtirilgan. Tadbir 27 mart kuni nishonlanadigan Xalqaro teatr kuniga bag‘ishlanadi. Ushbu mukofotlarning ta’sis etilishi mamlakat madaniy hayotida muhim voqea bo‘lib, o‘zbek teatrlari repertuarini yanada boyitishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Mukofotlardan biriga nomi berilgan Mahmudxo‘ja Behbudiy nafaqat ma’rifatparvar va jadidchilik mafkurachilaridan biri, balki 1911 yilda yozilgan birinchi o‘zbek dramasi "Padarkush"ning muallifi ham hisoblanadi. Bu pyesa milliy dramaturgiya va teatrga asos solgan.

В Узбекистане учредили две новые государственные премии для театральных деятелей
В целях стимулирования и поддержки театрального искусства в Республике Узбекистан учреждены две новые государственные награды. Правительственным решением утверждено положение о премиях имени выдающегося деятеля джадидизма Махмудходжи Бехбуди и известного режиссера Баходира Йулдошева. Данная инициатива направлена на повышение престижа театральной деятельности и поощрение создания произведений, отражающих актуальные вопросы современности.
Премия имени Махмудходжи Бехбуди будет присуждаться драматургам за создание пьес, которые вносят весомый вклад в развитие национального сценического искусства. Награда имени Баходира Йулдошева, в свою очередь, ориентирована на поддержку и признание заслуг молодых режиссеров, чьи постановки отличаются новаторством и высоким художественным уровнем.
Согласно информации, предоставленной Министерством юстиции, отбор кандидатов на соискание премий будет проводиться на конкурсной основе каждые два года. Лауреаты будут удостоены денежного вознаграждения, размер которого составляет 50-кратную базовую расчетную величину. На сегодняшний день эта сумма эквивалентна 63,5 миллионам сумов. Помимо финансового поощрения, победителям будут вручены специальные дипломы и памятные статуэтки.
Церемонию награждения планируется проводить на ежегодной основе. Мероприятие будет приурочено к празднованию Международного дня театра, который отмечается 27 марта. Ожидается, что учреждение данных премий станет значимым событием в культурной жизни страны и будет способствовать дальнейшему обогащению репертуара узбекских театров.
Интересный факт: Махмудходжа Бехбуди, в честь которого названа одна из премий, считается не только просветителем и одним из идеологов джадидизма, но и автором первой узбекской драмы «Падаркуш» («Отцеубийца»), написанной в 1911 году. Эта пьеса заложила основы национальной драматургии и театра.