Ar-Riyodda "O‘zbekiston madaniyati kunlari" bo‘lib o‘tmoqda: yangi hujjatlar imzolandi
Saudiya Arabistoni Podshohligida 2-oktabrdan 11-oktabrgacha bo‘lib o‘tayotgan "O‘zbekiston madaniyati kunlari" doirasidagi tadbirlar silsilasi davom etmoqda. Ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan ushbu madaniy tashabbus 1995-yilda ratifikatsiya qilingan iqtisodiy, madaniy va yoshlar sohalaridagi hamkorlik to‘g‘risidagi davlatlararo kelishuv asosida amalga oshirilmoqda.
Madaniy dekadaning markaziy voqeasi O‘zbekistonning "Riyadh International Book Fair" xalqaro kitob yarmarkasida "Faxriy mehmon mamlakat" sifatida ishtirok etishi bo‘ldi. Bu muhim voqeadir, chunki so‘nggi o‘n yil ichida bu maqom asosan arab davlatlariga berilgan. Ar-Riyoddagi ko‘rgazmalar majmuasi hududida keng ko‘lamli ekspozitsiya tashkil etilgan bo‘lib, u yerda ikki mingdan ortiq nashriyot o‘z mahsulotlarini namoyish etmoqda. Madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov tashrif buyurgan O‘zbekiston pavilyoni tashrif buyuruvchilarga noyob qo‘lyozmalar nusxalari, milliy adabiyot namunalari va xalq hunarmandchiligi buyumlarini taqdim etmoqda.
Tadbirlar dasturi faqat kitob yarmarkasi bilan cheklanib qolmay, o‘zbek san’at ustalarining konsert dasturlari hamda mamlakatning milliy taomlari bilan tanishtiruvchi ko‘rgazmalarni ham o‘z ichiga oladi. Tadbirlarning bir qismini o‘tkazish uchun malika Nura bint Abdurahmon universiteti ham maydon bo‘lib xizmat qildi.
To‘rtinchi oktabr kuni Ar-Riyodda yuqori darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekovning Saudiya Arabistonidagi hamkasbi, shahzoda Badr bin Abdulloh bin Muhammad bin Farxon Ol Saud bilan uchrashuvi yangi hujjat imzolanishi bilan yakunlandi. Ozodbek Nazarbekov har bir uchrashuv vazirliklar va umuman mamlakatlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga va samaradorligini oshirishga xizmat qilishini ta’kidladi. "Bu yilgi kitob yarmarkasida ‘Faxriy mehmon’ sifatida ishtirok etish O‘zbekiston uchun katta sharafdir", - deya ta’kidladi u.
Imzolangan kelishuv madaniyat va san’at sohasidagi hamkorlik uchun yangilangan huquqiy asos yaratib, o‘zaro aloqalarning asosiy yo‘nalishlarini qamrab oladi. Bundan tashqari, tomonlar Saudiya Arabistonida saqlanayotgan Markaziy Osiyo tarixiga oid noyob qo‘lyozmalarni o‘zbek tiliga tarjima qilish bo‘yicha qo‘shma ishlar istiqbollarini muhokama qildilar.
Hozirgi "Madaniyat kunlari" ko‘p yillar oldin boshlangan muloqotning davomidir. Birinchi shunday tadbir Saudiya Arabistonida 2011-yil mart oyida tashkil etilgan bo‘lib, o‘shanda Ar-Riyod va Jidda shaharlarida ko‘rgazma va konsertlar bo‘lib o‘tgan edi. O‘z navbatida, Saudiya Arabistoni madaniyat arboblari O‘zbekistonda o‘tkaziladigan "Sharq taronalari" va "Lazgi" kabi nufuzli festivallarda muntazam ishtirok etib kelishadi.
Toshkentdagi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti dunyodagi eng yirik sharq qo‘lyozmalari to‘plamlaridan birini saqlaydi, u 40 mingdan ortiq jildni o‘z ichiga oladi. Ushbu matnlarning ko‘pchiligi tarixan Markaziy Osiyoni arab dunyosi bilan bog‘laydi va har ikki mamlakat tadqiqotchilari uchun ilmiy qiziqish uyg‘otadi.

В Эр-Рияде проходят «Дни культуры Узбекистана»: подписаны новые документы
В Королевстве Саудовская Аравия продолжается серия мероприятий, объединенных в «Дни культуры Узбекистана», которые проходят со 2 по 11 октября 2025 года. Эта культурная инициатива, направленная на углубление двустороннего сотрудничества, реализуется на основе межгосударственного соглашения о взаимодействии в экономической, культурной и молодежной сферах, ратифицированного еще в 1995 году.
Центральным событием культурной декады стало участие Узбекистана в международной книжной ярмарке «Riyadh International Book Fair» в качестве «Почетной гостевой страны», что является значимым прецедентом, поскольку за последнее десятилетие этот статус предоставлялся преимущественно арабским государствам. Масштабная экспозиция развернулась на территории выставочного комплекса в Эр-Рияде, где свою продукцию представляют свыше двух тысяч издательств. Узбекский павильон, который посетил министр культуры Озодбек Назарбеков, демонстрирует посетителям копии уникальных рукописей, образцы национальной литературы и изделия народных ремесел.
Программа мероприятий не ограничивается книжной ярмаркой и включает в себя концертные выступления узбекских мастеров искусства, а также выставки, знакомящие с национальной кухней страны. Площадкой для проведения части мероприятий также стал университет принцессы Нуры бинт Абдуррахман.
Четвертого октября в Эр-Рияде состоялись переговоры на высоком уровне. Встреча министра культуры Узбекистана Озодбека Назарбекова с его саудовским коллегой, принцем Бадиром бин Абдуллой бин Мухаммадом бин Фарханом Аль Саудом, завершилась подписанием нового документа. Озодбек Назарбеков отметил, что каждая встреча способствует укреплению и повышению эффективности связей между министерствами и странами в целом. «Для Узбекистана большая честь участвовать в этом году в качестве ‘Почетного гостя’», – подчеркнул он, говоря о книжной ярмарке.
Подписанное соглашение создает обновленную правовую основу для сотрудничества в области культуры и искусства, охватывая ключевые направления взаимодействия. Помимо этого, стороны обсудили перспективы совместной работы по переводу на узбекский язык редких рукописей, касающихся истории Центральной Азии, которые находятся на хранении в Саудовской Аравии.
Нынешние «Дни культуры» являются продолжением диалога, начатого много лет назад. Первое подобное мероприятие было организовано в Саудовской Аравии в марте 2011 года, тогда выставки и концерты прошли в Эр-Рияде и Джидде. В свою очередь, деятели культуры из Саудовской Аравии регулярно принимают участие в таких значимых узбекских фестивалях, как «Шарк тароналари» и «Лазги».
Институт востоковедения имени Абу Райхана Беруни в Ташкенте хранит одну из крупнейших в мире коллекций восточных рукописей, насчитывающую более 40 тысяч томов. Многие из этих текстов исторически связывают Центральную Азию с арабским миром и являются предметом научного интереса для исследователей обеих стран.