O‘zbekiston: bosma kitoblarga talab 21 foizga oshdi
Joriy yilning dastlabki uch choragi davomida O‘zbekiston kitob bozorida sezilarli jonlanish kuzatilmoqda. "Eksmo-AST" nashriyot guruhining savdo hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 21 foizga o‘sgan. Ushbu dinamikada onlayn-savdoning, xususan, Uzum platformasining rivojlanishi muhim rol o‘ynadi.
Uzum marketpleysi vakillarining ma’lum qilishicha, "Eksmo-AST" katalogidagi eng xaridorgir asarlar orasida jahon adabiyotining klassik namunalari yetakchilik qilmoqda. Jumladan, Fyodor Dostoyevskiyning "Jinoyat va jazo" hamda Emili Brontening "Jala quzg‘unlari" asarlari eng ko‘p sotilgan kitoblar ro‘yxatidan joy olgan. Jorj Oruellning "1984" antiutopiyasi va Agata Kristining detektiv romanlari, shu jumladan "Sharq ekspressidagi qotillik" ham doimiy talabga ega.
Xaridorlarning afzal ko‘rgan asarlari tahlili shuni ko‘rsatadiki, o‘zbekistonliklar Artur Konan Doylning "Baskervillar iti", Jeyn Ostinning "Andisha va g‘urur" hamda Rey Bredberining "Farengeyt bo‘yicha 451°" kabi asarlarini ham faol xarid qilganlar. Uzum ma’lumotlariga ko‘ra, yuqorida tilga olingan har bir nashr mingdan ortiq nusxada sotilgan, bu esa klassik adabiyotga bo‘lgan barqaror qiziqishdan dalolat beradi.
Savdo geografiyasi shuni ko‘rsatadiki, "Eksmo-AST" nashriyotining kitoblarini Uzum platformasi orqali eng faol xarid qilganlar mamlakatning yirik shahar aholisi bo‘lgan. Asosiy hajm Toshkent shahriga to‘g‘ri kelgan, undan keyingi o‘rinlarda Samarqand va Buxoro turadi. Bu tendensiya hududlarda kitob mahsulotlariga bo‘lgan ortib borayotgan talabni qondirish uchun raqamli distributsiya kanallarini rivojlantirish muhimligini ta’kidlaydi.
Turli tadqiqotlar ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda kitobxonlikka bo‘lgan qiziqish ortib bormoqda, bu qisman kitobni ommalashtirish bo‘yicha davlat dasturlari va adabiyotni keng auditoriya uchun yanada qulayroq qilayotgan raqamli platformalarning rivojlanishi bilan bog‘liq.

В Узбекистане спрос на книги вырос на 21%
В течение первых трех кварталов текущего года на книжном рынке Узбекистана наблюдается заметное оживление. Продажи издательской группы «Эксмо-АСТ» продемонстрировали рост на 21% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Значительную роль в этой динамике сыграло развитие онлайн-торговли, в частности, платформы Uzum.
Представители маркетплейса Uzum сообщили, что среди наиболее востребованных произведений из каталога «Эксмо-АСТ» оказались классические работы мировых авторов. Так, в список лидеров продаж вошли «Преступление и наказание» Федора Достоевского и «Грозовой перевал» Эмили Бронте. Неизменным спросом пользуются и антиутопия Джорджа Оруэлла «1984», а также детективные романы Агаты Кристи, включая «Убийство в «Восточном экспрессе»».
Анализ покупательских предпочтений показывает, что жители Узбекистана также активно приобретали такие произведения, как «Собака Баскервилей» Артура Конан Дойля, «Гордость и предубеждение» Джейн Остин и «451° по Фаренгейту» Рэя Брэдбери. По данным Uzum, каждое из упомянутых изданий было продано в количестве более тысячи экземпляров, что свидетельствует о стабильном интересе к классической литературе.
География продаж указывает на то, что наиболее активными покупателями книг издательства «Эксмо-АСТ» через платформу Uzum стали жители крупнейших городов страны. Основной объем пришелся на Ташкент, за которым следуют Самарканд и Бухара. Этот тренд подчеркивает важность развития цифровых каналов дистрибуции для удовлетворения растущего спроса на книжную продукцию в регионах.
Согласно данным различных исследований, в последние годы в Узбекистане наблюдается рост интереса к чтению, что частично связано с государственными программами по популяризации книг и развитием цифровых платформ, делающих литературу более доступной для широкой аудитории.
19 октября 2025 08:10
В Инете скачал книги, которые в годы моей молодости были в большом дефиците. Вся библиотека - несколько тысяч томов - уместилась в ноутбуке
18 октября 2025 20:29
а я согласен,пройдитесь по аллее где Голубые Купола,ЦУМ,там книжные ряды и много молодежи ,интересуются книгами,да и дарят между собой на праздники все чаще книги
18 октября 2025 08:37
Верю,верю особенно про Федора Достоевского .Наверное у каждого гражданина Узбекистана настольная книга? А если серьёзно то уже лет 15 не покупаю ни каких книг, как купил ридер от Амазона с e-ink экраном всё есть в интернете и бесплатно.