Buxoro viloyati Shofirkon tumanida ekologiya inspektorlari tomonidan reydlar o‘tkazildi. Reydlar davomida cho‘l hududidan noqonuniy ravishda kesilgan saksovul olib ketayotgan "Ford" rusumli yuk mashinasi aniqlanib, to‘xtatildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, mashinada uch nafar shaxs bo‘lgan va ular noqonuniy daraxt kesish bilan shug‘ullangan. Ulardan biri huquqbuzarlarning avtomashinasini jarima maydoniga olib ketayotgan paytda atrof-muhitni muhofaza qilish inspektorlaridan qochishga uringan. Xabar qilinishicha, u faol qarshilik ko‘rsatgan.
Shundan kelib chiqib, ekologiya inspektorlari tomonidan qonunbuzarlarni qonuniy qaror qabul qilish uchun huquq-tartibot idoralari xodimlariga topshirildi, shundan so‘ng ish sudga yuborildi. Jinoyat ishlari bo‘yicha Shofirkon tuman sudining ajrimiga ko‘ra, qarshilik ko‘rsatgan shaxs 10 sutkaga ma’muriy qamoqqa olingan. Yana 2 nafar huquqbuzarga O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksi "Daraxtlarni, butalarni, boshqa o‘simliklarni va nihollarni qonunga xilof ravishda kesish, kundakov qilish, shikastlantirish, yo‘q qilish yoki boshqa joyga ko‘chirib o‘tkazish" moddasi 1-qismi bilan 10 million 300 ming so‘mdan jarima solingan. Bundan tashqari, har uchala huquqbuzar o‘simlik dunyosiga yetkazilgan zarar uchun 10 million 766 ming so‘mdan tovon to‘lashi kerak bo‘ladi.

В Бухаре наказали нескольких мужчин за вырубку саксаула, один из них арестован
Инспекторами экологии в Шафирканском районе Бухарской области были проведены рейды. В ходе рейдов был выявлен и остановлен грузовой автомобиль "Ford", в котором перевозили незаконно вырубленный саксаул с территории пустынной зоны. Отмечается, что в автомобиле находились трое граждан, которые и занимались незаконной вырубкой. Один из них попытался сбежать от инспекторов экологии, когда автомобиль правонарушителей перевозили на штрафную площадку. Отмечается, что он оказывал активное сопротивление.
На основании этого инспекторы экологии передали правонарушителей сотрудникам органов внутренних дел для принятия законного решения, после чего дело направили в суд. Согласно решению Шафирканского районного суда по уголовным делам мужчина, который оказывал сопротивление, был приговорён к 10 суткам административного ареста. На двух других правонарушителей был наложен штраф, в размере 10 миллионов 300 тысяч сумов каждому, по части 1 статьи "Незаконная порубка, раскорчевка, повреждение, уничтожение либо пересадка деревьев, кустарников, других растений и молодняка" Кодекса об Административной Ответственности Республики Узбекистан. Кроме того все трое правонарушителей должны будут выплатить материальный ущерб, причинённый растительному миру, в размере 10 миллионов 766 тысяч сумов.
27 сентября 2025 16:00
Пару лет назад, другие люди сажали эти саксаулы , что на порядок дороже обошлось бюджету региона, а что за штраф 10 млн.??