O‘zbekistonda sun’iy yo‘ldoshlar noqonuniy chiqindixonalar va o‘rmonlarning kesilishini kuzatib boradi
2026-yil boshidan O‘zbekiston Respublikasida geologiya va ekologik nazorat kabi muhim sohalarni qamrab olgan holda davlat kosmik monitoringini qo‘llash doirasi sezilarli darajada kengaytiriladi. Prezident tomonidan imzolangan tegishli farmon atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanishda ilg‘or texnologiyalardan foydalanishning yangi bosqichini boshlab berdi. Mamlakat uchun o‘tkir muammo bo‘lgan daraxtlarning noqonuniy kesilishini orbitadan kuzatish ustuvor yo‘nalishlardan biriga aylanadi.
Yangi me’yoriy hujjat qoidalariga ko‘ra, kelgusi yilning 1-yanvaridan boshlab Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi zimmasiga yiliga kamida uch marta muntazam monitoring o‘tkazish vazifasi yuklatiladi. Agentlik faoliyati bir nechta o‘ta muhim sohalarga qaratiladi. Geologiya sohasida sun’iy yo‘ldosh nazorati, shu jumladan litsenziya uchastkalarining belgilangan chegaralarini buzgan holda yer osti boyliklaridan o‘zboshimchalik bilan foydalanish faktlarini aniqlashga yo‘naltiriladi.
Yer munosabatlari sohasida asosiy vazifa yer uchastkalarini o‘zboshimchalik bilan egallab olish va ularda turli bino va inshootlarni noqonuniy qurish holatlarini tezkor aniqlashdan iborat bo‘ladi. Monitoringning ekologik jihati amaldagi chiqindixonalarning ajratilgan hududlardan tashqariga chiqishini nazorat qilish va yangi ruxsat etilmagan chiqindixonalarni aniqlashga qaratiladi.
2026-yil 1-martdan boshlab vakolatli organlar barcha qayd etilgan qoidabuzarliklar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni raqamli formatda taqdim etadigan SGM raqamli platformasining joriy etilishi muhim yangilik bo‘ladi. Ushbu tizim chiqarilgan ogohlantirishlar, qoidabuzarliklarni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rilgan choralar, shuningdek, prokuratura va sud organlarida ishlarning ko‘rib chiqilishi natijalari to‘g‘risida real vaqt rejimida ma’lumotlar taqdim etilishini ta’minlaydi.
"O‘zbekkosmos" agentligi kosmik monitoringni qo‘llashning yuqori samaradorligini allaqachon namoyish etgan. Avvalroq sun’iy yo‘ldosh ma’lumotlari yordamida g‘alla hosili yig‘ib olingandan so‘ng dalalarda somonni noqonuniy yoqish bo‘yicha 2,5 mingga yaqin holat aniqlangan edi. Ushbu qoidabuzarliklar natijasida fermerlar 27 ming gektardan ortiq yerni yoqib yuborgan.
So‘nggi ikki yil ichida "O‘zbekkosmos" mutaxassislari sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari yordamida 4 million gektardan ortiq qishloq xo‘jaligi yerlarini tahlil qilib, keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirdilar. Bu yer to‘g‘risidagi qonun hujjatlarining bir qator buzilishlarini aniqlash imkonini berdi. Xususan, rasman paxta yetishtirish uchun ajratilgan ayrim uchastkalarda bu ekin ekilmaganligi aniqlandi. Shuningdek, ekinlar zaxiradagi yerlarda yoki huquqiy maqomi aniqlanmagan uchastkalarda ekilgan holatlar ham qayd etildi.
Yerni masofadan zondlashning zamonaviy sun’iy yo‘ldoshlari 30 santimetrgacha aniqlikdagi suratlarni olishga qodir, bu nafaqat alohida daraxtlarni farqlash, balki ularning holatini aniqlash, kasalliklar yoki noqonuniy kesish oqibatlarini aniqlash imkonini beradi.

В Узбекистане спутники будут отслеживать незаконные свалки и вырубку лесов
С начала 2026 года в Республике Узбекистан будет значительно расширена сфера применения государственного космического мониторинга, который охватит ключевые направления, включая геологию и экологический надзор. Соответствующий указ, подписанный президентом, знаменует новый этап в использовании передовых технологий для защиты окружающей среды и рационального использования природных ресурсов. Одним из приоритетных направлений станет отслеживание с орбиты незаконной вырубки деревьев, что является острой проблемой для страны.
Согласно положениям нового нормативного акта, на Агентство космических исследований и технологий возлагается обязанность по проведению систематического мониторинга не реже трех раз в год, начиная с 1 января следующего года. Деятельность агентства будет сконцентрирована на нескольких критически важных областях. В сфере геологии спутниковый контроль будет направлен на выявление фактов самовольного пользования недрами, в том числе с нарушением установленных границ лицензионных участков.
В области земельных отношений основной задачей станет оперативное обнаружение самовольного захвата земельных участков и незаконного возведения на них различных зданий и сооружений. Экологический аспект мониторинга будет сфокусирован на контроле за расширением действующих мусорных полигонов за пределы выделенных территорий и на выявлении новых несанкционированных свалок.
Важным нововведением станет внедрение с 1 марта 2026 года цифровой платформы SGM, через которую уполномоченные органы будут в цифровом формате предоставлять данные обо всех зафиксированных нарушениях. Эта система обеспечит предоставление информации в режиме реального времени о вынесенных предупреждениях, принятых мерах по устранению нарушений, а также о результатах рассмотрения дел в органах прокуратуры и судах.
Агентство «Узбеккосмос» уже продемонстрировало высокую эффективность применения космического мониторинга. Ранее с помощью спутниковых данных было выявлено около 2,5 тысяч случаев незаконного сжигания соломы на полях после завершения уборки зерновых культур. В результате этих нарушений фермеры подвергли выжиганию свыше 27 тысяч гектаров земель.
За последние два года специалисты «Узбеккосмоса» провели масштабную работу, проанализировав с помощью спутниковых технологий более 4 миллионов гектаров сельскохозяйственных угодий. Это позволило выявить целый ряд нарушений земельного законодательства. В частности, было установлено, что на некоторых участках, официально выделенных под выращивание хлопка, эта культура не возделывалась. Также были зафиксированы случаи, когда посевы производились на землях, находящихся в резерве, или на участках, правовой статус которых не был определен.
Современные спутники дистанционного зондирования Земли способны делать снимки с разрешением до 30 сантиметров, что позволяет различать не только отдельные деревья, но и определять их состояние, выявляя болезни или последствия незаконной рубки.
4 октября 2025 07:55
Аренда спутника своих нет и не будет пока
2. Реалист
2 октября 2025 21:29
Не качественные дорогы ,бесконечные ямы и не работающие светофоры тоже надо отслеживать!!!
1 октября 2025 16:42
Google Earth будут бесплатно использовать с актуальностью информации в минус 3 месяца минимум? Кто вам предоставлять будет снимки в онлайн режиме для отслеживания?
1 октября 2025 13:23
Будут показывать.Вот вчера была зеленная зона.А сегодня ее уже нет.Такая слежка или что то не допонимаю????
5. 8888
1 октября 2025 12:26
Что бы мусорку найти надо в космос полететь.А хоким района не ходит по своему району,по родным улицам?мусррки повсюду,все арыки в мусоре.И свинство происходит под камерами,которые должны отслеживать участковые.Если раньше работать не хотели,что сейчас-то изменится