O‘zbekiston: 46,7 milliard so‘m - ekologiyaga befarqlikning bahosi
Bir qator idoralarning hamkorlikdagi sa’y-harakatlari natijasida o‘tkazilgan 116 ta nazorat tadbiri davomida mamlakat atrof-muhitiga yetkazilgan jiddiy zarar aniqlandi va u 46,7 milliard so‘mga baholandi. Idoralararo ishchi guruhlar tarkibiga Davlat xavfsizlik xizmati, Ichki ishlar vazirligi, Mudofaa vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, shuningdek, Qishloq xo‘jaligi va Adliya vazirliklari vakillari kiritildi.
Respublika bo‘ylab o‘tkazilgan reydlar davomida tabiatni muhofaza qilish qonunchiligini buzish bilan bog‘liq ko‘plab holatlar qayd etildi. Eng ko‘p qoidabuzarliklar noqonuniy qum-shag‘al aralashmasini qazib olish bilan bog‘liq bo‘lib - bunday holatlarning 39 tasi aniqlangan. Bundan tashqari, 36 ta noqonuniy daraxt kesish holati qayd etilgan, bu esa o‘rmon fondi va umuman ekotizimga jiddiy zarar yetkazmoqda.
Tekshiruvlar shuningdek, 15 ta baliqni brakonerlik yo‘li bilan ovlash holatini aniqladi, bu mamlakat suv havzalaridagi baliq zaxiralarining kamayishiga olib keladi. Ov qurolini noqonuniy saqlash va undan foydalanish bilan bog‘liq 6 ta qoidabuzarlik qayd etildi. Bundan tashqari, atrof-muhitni to‘g‘ridan-to‘g‘ri ifloslantirishning 20 ta holati aniqlandi, bu esa aholi salomatligi va tabiiy obyektlarning holatiga tahdid soladi.
Ushbu ma’lumotlar atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi tizimli muammolardan dalolat beradi. Ta’kidlash joizki, 2025-yil O‘zbekistonda Atrof-muhitni muhofaza qilish va "yashil" iqtisodiyot yili deb e’lon qilingan, bu esa ko‘rilayotgan chora-tadbirlarning dolzarbligi va muhimligini ta’kidlaydi. Mamlakat hukumati ushbu sohada nazoratni kuchaytirish bo‘yicha choralar ko‘rmoqda, xususan, atrof-muhitga yuqori darajada ta’sir ko‘rsatadigan korxonalar uchun ekologik zararni majburiy sug‘urtalash tizimini joriy etish rejalashtirilgan.
2026-yildan boshlab O‘zbekistonda noqonuniy daraxt kesish va ruxsat etilmagan chiqindixonalarni aniqlash uchun kosmik monitoring tizimini joriy etish rejalashtirilmoqda, bu esa qoidabuzarliklarga tezkorlik bilan javob berish imkonini beradi.

В Узбекистане оценили ущерб, нанесенный экологии
В результате 116 контрольных мероприятий, проведенных совместными усилиями ряда ведомств, был выявлен значительный ущерб, нанесенный окружающей среде страны, который оценивается в 46,7 миллиарда сумов. В состав межведомственных рабочих групп вошли представители Службы государственной безопасности, Министерства внутренних дел, Министерства обороны, Министерства по чрезвычайным ситуациям, а также министерств сельского хозяйства и юстиции.
В ходе рейдов по всей территории республики были зафиксированы многочисленные факты нарушения природоохранного законодательства. Наибольшее число нарушений связано с незаконной добычей песчано-гравийной смеси – выявлено 39 таких случаев. Кроме того, зафиксировано 36 фактов незаконной вырубки деревьев, что наносит серьезный урон лесному фонду и экосистеме в целом.
Проверки также выявили 15 случаев браконьерского отлова рыбы, что ведет к истощению рыбных запасов в водоемах страны. Зафиксировано 6 нарушений, связанных с незаконным хранением и использованием охотничьего оружия. Помимо этого, было выявлено 20 случаев прямого загрязнения окружающей среды, что создает угрозу для здоровья населения и состояния природных объектов.
Эти данные свидетельствуют о системных проблемах в сфере охраны окружающей среды. Следует отметить, что 2025 год был объявлен в Узбекистане Годом охраны окружающей среды и «зелёной» экономики, что подчеркивает актуальность и важность принимаемых мер. Власти страны предпринимают шаги для усиления контроля в данной сфере, в частности, планируется внедрение системы обязательного страхования экологического ущерба для предприятий с высоким риском воздействия на окружающую среду.
С 2026 года в Узбекистане планируется внедрить систему космического мониторинга для выявления незаконной вырубки деревьев и образования несанкционированных свалок, что позволит оперативно реагировать на нарушения.
1. Юнусабадец
3 октября 2025 15:00
А экологический ущерб от СиБриз тоже задним числом подсчитывать будут ?
2. Эржан
2 октября 2025 19:58
Сруб 150 летних деревьев на сквере 10 трлн сумов.
Ибо даже за эти деньги вы не восстановите все как было...
С этого сквера все и началось.
Кочевникам деревья мешают смотреть в степь.
2 октября 2025 12:47
Бабло побеждает зло 🗿
2 октября 2025 11:29
Во весем виновата партія єкологов.Бояться чиновников и закрывают глаза на беспридел.
2 октября 2025 11:02
Ташкент весь забетонировали , застроили больше чем можно домами , вырубили деревья и кустарники , осушили озера, арыки и каналы - а теперь ищите кто виноват в нарушении экологии .Это насмехательство над населением и лицемерие!!!