Saksovulni kesish buxorolik erkakga 15 million so‘mga tushadi
Saksovulni kesish bilan shug‘ullangan shaxs jazolandi - Buxoro viloyati ekologiya boshqarmasi matbuot xizmati xabar berdi.
Ekologiya inspektorlari tomonidan Buxoro viloyatida atrof-muhit va bioxilma-xillikni asrash, saksovul kesilishining oldini olish maqsadida nazorat reydlari o‘tkazilmoqda. Buxoro viloyati ekologiya boshqarmasi tezkor guruhi Shofirkon tumani bo‘limi xodimlari bilan hamkorlikda tumandagi cho‘l hududlarida nazorat reydlari o‘tkazdi.
Reyd davomida Shofirkon tumanida yashovchi G‘alaba cho‘li hududidan saksovulni kesib o‘tayotganligi aniqlandi.
Mazkur shaxsga nisbatan O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining "Daraxtlarni, butalarni, boshqa o‘simliklarni va nihollarni qonunga xilof ravishda kesish, kundakov qilish, shikastlantirish, yo‘q qilish yoki boshqa joyga ko‘chirib o‘tkazish" moddasi 1-qismi bilan ma’muriy bayonnoma qo‘zg‘atildi. Unga 10 300 000 so‘m jarima solingan. Shuningdek, undan 5 191 200 so‘m tovon undirilishi ham talab qilinadi.
Ma’lumot uchun, saksovul o‘rmonlarining paydo bo‘lishi o‘zgaruvchan qumlarni barqarorlashtirishga yordam beradi, cho‘llanish jarayonini sekinlashtiradi va yer yaqinida shamol tezligini pasaytiradi, chang zarralari va tuz-qum zarralari havoga chiqishining oldini oladi. Etti yillik saksovul o‘rmonida shamol tezligi butunlay to‘xtatiladi. Bitta saksovul tupi to‘rt tonna ko‘chma qumni to‘xtata oladi. Bir gektar saksovul o‘rmoni yiliga 1135 kg karbonat angidridni o‘zlashtiradi va 835 kg kislorod chiqaradi. Bu havo tarkibini yaxshilaydi va atrof-muhit ifloslanishining oldini oladi.

Вырубка саксаула обойдётся жителю Бухары в 15 млн сумов
Наказан мужчина, который занимался вырубкой саксаула - сообщает пресс-служба Бухарского областного Управления экологии.
Инспекторы экологии проводят контрольные рейды в Бухарской области в целях сохранения окружающей среды и биоразнообразия, а также недопущения вырубки саксаула. Оперативная группа Бухарского областного управления экологии совместно с сотрудниками Шафирканского районного отдела провела контрольные рейды в пустынных зонах района.
В ходе рейда был выявлен житель Шафирканского района, который на территории пустынной местности "Галаба" занимался вырубкой саксаула. Злоумышленнику удалось собрать полный кузов грузового автомобиля.
По данному факту на мужчину был составлен административный протокол по части 1 статьи "Незаконная порубка, раскорчевка, повреждение, уничтожение либо пересадка деревьев, кустарников, других растений и молодняка" Кодекса об Административной Ответственности Республики Узбекистан. Ему выписан штраф, в размере 10 300 000 сумов. Также мужчина должен будет выплатить материальный ущерб, в размере 5 191 200 сумов.
Для информации, формирование саксауловых лесов способствует укреплению подвижных песков, замедляет процесс опустынивания, под их воздействием уменьшается скорость ветра у поверхности земли и прекращается подъем в воздух пылевых частиц, соляно-песчаных частиц. В 7-летнем саксауловом лесу скорость ветра полностью останавливается. Один куст саксаула способен остановить четыре тонны движущегося песка. 1 гектар саксаулового леса поглощает 1135 кг углекислого газа и выделяет 835 кг кислорода в год. Это улучшает состав воздуха и предотвращает загрязнение окружающей среды.
14 октября 2025 18:21
Зимой дадут отопление или нет-еще не известно, а саксаул по-любому согреет. 21й век.
14 октября 2025 16:52
Почитайте про саксаул! Как его сохранять! Вырубать саксаул допускается и даже требуется! Необходимо только правильно это делать! При этом происходит омолаживание дерева и его корневой системы!