O‘zbekistonda oliy o‘quv yurtlari rahbarlari yangi vakolatlarga ega bo‘ladi
O‘zbekiston oliy ta’lim tizimida yetarli ball to‘play olmagan abituriyentlar uchun to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga kirish qiymatini shakllantirish tartibida sezilarli o‘zgarishlar kutilmoqda. 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab, "super-kontraktlar" deb ataluvchi to‘lovlar miqdorini belgilash vakolati bevosita oliy o‘quv yurtlari rektorlariga o‘tkaziladi. Bu haqda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi matbuot xizmati rasman ma’lum qildi.
Ushbu chora kirish imtihonlari natijalariga ko‘ra o‘tish balini to‘play olmagan, biroq minimal 56,7 ballik chegaradan o‘tgan abituriyentlarga taalluqlidir. Ular uchun oliy o‘quv yurtiga kirish imkoniyati saqlanib qoladi, ammo birinchi o‘quv yili uchun to‘lov miqdori standart qiymatdan ancha yuqori bo‘ladi.
Natijasi o‘tish balidan 4,05 balldan ko‘p bo‘lmagan miqdorda past bo‘lgan abituriyentlar uchun aniq va tabaqalashtirilgan hisoblash shkalasi joriy etilmoqda. Masalan, 1,05 ballgacha yetmagan taqdirda, "super-kontrakt" qiymati bazaviy kontraktning 1,5 baravarini tashkil etadi. Agar abituriyentga 1,06 dan 2,05 ballgacha yetmagan bo‘lsa, u o‘qish uchun ikki baravar ko‘p haq to‘lashi kerak bo‘ladi. 2,06 dan 3,05 gacha bo‘lgan ballar yetishmovchiligida qiymat 2,5 baravarga, 3,06 dan 4,05 ballgacha yetmaganda esa - 3 baravarga oshadi.
Eng jiddiy o‘zgarishlar 4,05 balldan ko‘proq to‘play olmagan abituriyentlarga ta’sir qiladi. Ushbu toifadagi abituriyentlar uchun "super-kontrakt"ning minimal chegarasi bazaviy kontraktning uch baravari miqdorida belgilangan, biroq aniq summa bo‘yicha yakuniy qaror har bir OTM rektori tomonidan alohida qabul qilinadi.
Belgilangan tartibga muvofiq, mamlakatning barcha oliy o‘quv yurtlari joriy yilning 25-sentyabriga qadar hisob-kitoblarni amalga oshirib, o‘zlarining rasmiy internet-resurslarida kelgusi o‘quv yili uchun bakalavriatning barcha yo‘nalishlari va ta’lim shakllari bo‘yicha "super-kontrakt"larning minimal miqdorlarini e’lon qilishlari shart.
Tabaqalashtirilgan kontrakt asosida o‘qishga qaror qilgan abituriyentlar uchun bosqichma-bosqich to‘lov qilish imkoniyati ko‘zda tutilgan. 31-oktyabrgacha ular yillik umumiy o‘qish haqining 50 foizini to‘lashlari kerak bo‘ladi.
Yangiliklar, shuningdek, o‘zlarining keyingi ustuvor yo‘nalishlaridan (ikkinchidan beshinchigacha) biri bo‘yicha byudjet yoki kontrakt o‘rinlariga muvaffaqiyatli o‘tgan abituriyentlar uchun qo‘shimcha moslashuvchanlikni taqdim etadi. Endi ular o‘z xohishlariga ko‘ra, taklif etilgan o‘rindan voz kechib, birinchi, eng kerakli yo‘nalishda "super-kontrakt" shartlari asosida o‘qishni tanlash huquqiga ega bo‘ladilar. Ushbu imkoniyat maqsadli qabul doirasida o‘qishga kirgan shaxslarga taalluqli emas.
O‘zbekistondagi "super-kontrakt" tizimi asosiy tanlovdan o‘ta olmagan abituriyentlarga o‘z ta’limiga sezilarli darajada ko‘proq mablag’ sarflab, baribir oliy ma’lumot olish imkonini beruvchi noyob mexanizmdir. Ushbu amaliyot jamiyatda ta’lim olishda teng imkoniyatlar masalasi bo‘yicha ko‘plab munozaralarga sabab bo‘lmoqda.

В Узбекистане руководители вузов получат новые полномочия
В системе высшего образования Узбекистана грядут значительные изменения в порядке формирования стоимости обучения для абитуриентов, поступающих на платно-контрактной основе со значительным недобором баллов. Начиная с 2025/2026 учебного года, полномочия по установлению размеров так называемых «суперконтрактов» передаются непосредственно ректорам высших учебных заведений. Об этом официально уведомила пресс-служба Министерства высшего образования, науки и инноваций.
Данная мера коснется абитуриентов, которые по результатам вступительных испытаний не смогли набрать проходной балл, но преодолели минимальный порог в 56,7 балла. Возможность поступить в вуз для них сохраняется, однако стоимость обучения за первый год будет существенно выше стандартной.
Для тех абитуриентов, чей результат оказался ниже проходного балла не более чем на 4,05 балла, вводится четкая и дифференцированная шкала расчета стоимости. Так, при недоборе до 1,05 балла стоимость «суперконтракта» составит 1,5-кратный размер от базового контракта. Если же абитуриенту не хватило от 1,06 до 2,05 балла, ему предстоит оплатить обучение в двойном размере. При дефиците баллов в диапазоне от 2,06 до 3,05 стоимость возрастет в 2,5 раза, а при нехватке от 3,06 до 4,05 балла - в 3 раза.
Наиболее существенные изменения затронут абитуриентов, которые не добрали более 4,05 балла. Для этой категории поступающих минимальный порог «суперконтракта» установлен на уровне трехкратного размера базового контракта, однако окончательное решение по конкретной сумме будет приниматься ректором каждого вуза индивидуально.
Согласно установленному регламенту, все высшие учебные заведения страны обязаны до 25 сентября текущего года произвести расчеты и опубликовать на своих официальных интернет-ресурсах минимальные размеры «суперконтрактов» по всем направлениям бакалавриата и формам обучения на предстоящий академический год.
Для абитуриентов, принявших решение обучаться на основе повышенного контракта, предусмотрена возможность поэтапной оплаты. До 31 октября включительно им необходимо будет внести 50% от общей годовой стоимости обучения.
Нововведения также предоставляют дополнительную гибкость для абитуриентов, успешно прошедших на бюджетные или контрактные места по одному из своих последующих приоритетных направлений (со второго по пятое). Теперь у них появляется право, по собственному желанию, отказаться от предложенного места и выбрать обучение по первому, наиболее желаемому направлению, на условиях «суперконтракта». Данная опция не распространяется на лиц, поступивших в рамках целевого приема.
Система «суперконтрактов» в Узбекистане является уникальным механизмом, позволяющим абитуриентам, не прошедшим по основному конкурсу, все же получить высшее образование, инвестировав в свое обучение значительно большие средства. Эта практика вызывает множество дискуссий в обществе относительно вопросов равенства доступа к образованию.
26 сентября 2025 18:30
Отменит надо суперконтракт категорично.
24 сентября 2025 21:12
Ребята не надо их упрекать есть определенные возможные ситуационные у них были причины не посещать уроки (сбор хлопка, подработка, семейные обстоятельства ,нищета , бедность , болезнь , переселения, аренда жилья , транспортные не доступность , переезд или перевод с одной школу на другой , дискриминация , другие влияющие барьеры ). Это не их вина . Но у них раз появились шансы догонять я уверен в универе легче чем в школе .
3. Камол
24 сентября 2025 16:28
Что такое 56 баллов? Это тупой в лепешку. Лучше уж без экзамена. Поати и учись. Как во всем мире.
4. 1122
24 сентября 2025 09:54
За деньги продается уже все, отсталая страна уже катиться еще ниже
5. Итог
24 сентября 2025 06:16
В итоге, если ты тупой, но богатый - будешь с дипломом.
23 сентября 2025 22:35
Потом супероплата за их услуги после суперконтракта .
7. ВАМП
23 сентября 2025 21:40
Что это за образование Теперь все двоешники будут студентами
23 сентября 2025 20:36
Да уж позор образованию в таком государстве . Теперь я буду если обращятся к специалистам я спрашивать буду супер пупер если можно сразу бежать