O‘zbekistonliklarga oliy o‘quv yurtlarida o‘qish qanchaga tushishi aytildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi 2025/2026 o‘quv yili uchun davlat oliy ta’lim muassasalarida bazaviy to‘lov-kontrakt miqdorlarini tasdiqladi. Yangi tariflar oliy ta’limning barcha bosqichlarini - bakalavriat, magistratura va ikkinchi mutaxassislikni, shuningdek, barcha ta’lim shakllarini: kunduzgi, sirtqi va kechki ta’limni qamrab oladi.
Shu bilan birga, Davlat qabul komissiyasi bakalavriatda bo‘sh o‘rinlarga qo‘shimcha qabul o‘tkazilishini e’lon qildi. Bu chora asosiy qabul bosqichida o‘qishga kira olmagan abituriyentlarga yana bir imkoniyat beradi.
To‘lov miqdorlari va qo‘shimcha qabul shartlari haqida batafsil
Tasdiqlangan tariflarga ko‘ra, o‘qish narxi tayyorlov yo‘nalishiga qarab farqlanadi. Masalan, gumanitar, qishloq xo‘jaligi va ishlab chiqarish yo‘nalishlarida bakalavriatda yillik to‘lov 7,4 million so‘mdan 9,4 million so‘mgachani tashkil etadi. Sog‘liqni saqlash sohasida o‘qish narxi 10,5 million so‘mdan 12 million so‘mgacha belgilangan. An’anaga ko‘ra, jahon siyosati, huquq va moliya kabi yo‘nalishlar eng qimmat bo‘lib qolmoqda, bu yerda kontrakt narxi 13,7 million so‘mga yetishi mumkin. Magistraturada, masalan, sog‘liqni saqlash yo‘nalishida o‘qish narxi 14,7 million so‘mgacha oshdi.
25 sentabrdan 3 oktabrgacha bo‘lib o‘tadigan qo‘shimcha qabulda ishtirok etish huquqiga kirish imtihonlarida kamida 56,7 ball to‘plagan, ammo asosiy tanlovdan o‘ta olmagan abituriyentlar ega bo‘ldilar. Ro‘yxatdan o‘tish Bilim va malakalarni baholash agentligining onlayn platformasi (my.uzbmb.uz) orqali amalga oshiriladi. Tanlov tanlov asosida o‘tkaziladi, bunda eng yuqori ball to‘plagan abituriyentlarga ustunlik beriladi. Qo‘shimcha qabul natijalari 8 oktabrgacha e’lon qilinadi, shundan so‘ng oliy o‘qu yurtlari o‘qishga qabul qilish uchun hujjatlarni rasmiylashtirishni boshlaydilar.
"Super-kontraktlar": rektorlarning yangi vakolatlari
Bu yilgi muhim yangiliklardan biri oliy o‘qu yurtlari rektorlariga "super-kontraktlar" deb ataladigan miqdorlarni mustaqil ravishda belgilash huquqining berilishi bo‘ldi. Bu imkoniyat o‘tish baligacha ma’lum miqdordagi ball to‘play olmagan abituriyentlar uchun mavjud. 4,05 balldan ko‘proq yetmaganlar uchun "super-kontrakt"ning minimal miqdori tegishli yo‘nalish bo‘yicha bazaviy kontraktning uch baravari miqdorida belgilanadi.
Barcha oliy ta’lim muassasalari 25 sentabrgacha "super-kontrakt"larning minimal miqdorlarini e’lon qilishlari shart. Ushbu imkoniyatdan foydalanmoqchi bo‘lgan abituriyentlar yillik to‘lovning 50 foizini 31 oktabrgacha to‘lashlari kerak bo‘ladi. O‘tish baligacha 4,05 ball yetmagan abituriyentlar uchun bazaviy kontraktga quyidagi koeffitsientlar o‘rnatilgan:
- 1,05 ballgacha - 1,5 baravar;
- 1,06 balldan 2,05 ballgacha - 2 baravar;
- 2,06 balldan 3,05 ballgacha - 2,5 baravar;
- 3,06 balldan 4,05 ballgacha - 3 baravar.
"Super-kontrakt" asosida tahsil olayotgan talabalar yuqori akademik ko‘rsatkichlarga erishgan taqdirda birinchi kursdan so‘ng davlat granti asosida o‘qishga o‘tish imkoniyatiga ega.

Узбекистанцам рассказали, сколько будет стоить учеба в вузах
Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан утвердило размеры базовых платных контрактов для государственных высших учебных заведений на предстоящий 2025/2026 учебный год. Новые тарифы охватывают все уровни высшего образования – бакалавриат, магистратуру и получение второй специальности, а также все формы обучения: очную, заочную и вечернюю.
Одновременно с этим, Государственная приемная комиссия объявила о проведении дополнительного набора на вакантные места в бакалавриате. Эта мера предоставляет еще один шанс абитуриентам, которые не смогли поступить в ходе основного этапа приемной кампании.
Детализация стоимости обучения и условия дополнительного набора
Согласно утвержденным тарифам, стоимость обучения варьируется в зависимости от направления подготовки. Так, на гуманитарных, сельскохозяйственных и производственных направлениях бакалавриата годовая плата составит от 7,4 до 9,4 миллиона сумов. В сфере здравоохранения стоимость обучения установлена в диапазоне от 10,5 до 12 миллионов сумов. Самыми дорогостоящими традиционно остаются такие направления, как мировая политика, право и финансы, где стоимость контракта может достигать 13,7 миллионов сумов. В магистратуре, например, по направлению здравоохранения, стоимость обучения возросла до 14,7 миллионов сумов.
Право на участие в дополнительном наборе, который пройдет с 25 сентября по 3 октября, получили абитуриенты, набравшие на вступительных испытаниях не менее 56,7 баллов, но не прошедшие по основному конкурсу. Регистрация будет осуществляться через онлайн-платформу Агентства по оценке знаний и квалификаций (my.uzbmb.uz). Отбор будет проводиться на конкурсной основе, при этом приоритет будет отдан абитуриентам с наиболее высокими баллами. Результаты дополнительного набора будут объявлены до 8 октября, после чего вузы приступят к оформлению документов на зачисление.
«Суперконтракты»: новые полномочия ректоров
Важным нововведением этого года стало предоставление ректорам вузов права самостоятельно определять размеры так называемых «суперконтрактов». Эта опция доступна для абитуриентов, недобравших определенное количество баллов до проходного порога. Для тех, кому не хватило более 4,05 балла, минимальная стоимость «суперконтракта» будет установлена в трехкратном размере от базового контракта по соответствующему направлению.
Все высшие учебные заведения обязаны опубликовать минимальные размеры «суперконтрактов» до 25 сентября. Абитуриенты, желающие воспользоваться этой возможностью, должны будут внести 50% от годовой стоимости обучения до 31 октября. Для абитуриентов, которым не хватило до 4,05 балла до проходного, установлены следующие коэффициенты к базовому контракту:
- до 1,05 балла — 1,5-кратный размер;
- от 1,06 до 2,05 балла — 2-кратный размер;
- от 2,06 до 3,05 балла — 2,5-кратный размер;
- от 3,06 до 4,05 балла — 3-кратный размер.
Студенты, обучающиеся на основе «суперконтракта», имеют возможность перейти на обучение по государственному гранту после первого курса в случае высокой академической успеваемости.