BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi doirasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Koreya Respublikasi Prezidenti Li Chje Myon o‘rtasida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. 23-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan muzokaralarning asosiy yakuni ikki mamlakat o‘rtasida texnologik va sanoat sherikligini chuqurlashtirishga qaratilgan keng qamrovli uzoq muddatli dasturni ishlab chiqish to‘g‘risidagi kelishuv bo‘ldi.
Ushbu tashabbus joriy yilning iyul oyidagi telefon orqali muloqotdan so‘ng rahbarlarning ilk yuzma-yuz uchrashuvi bo‘lib, o‘ziga xos strategik sheriklikni mustahkamlashda yangi bosqichni boshlab berdi. Koreyaning O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyalari hajmi 8 milliard dollardan oshgani e’tiborga molik bo‘lsa-da, tomonlar so‘nggi paytlarda o‘zaro savdo hajmining pasayishidan xavotir bildirdilar. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning yanvar-avgust oylarida tovar ayirboshlash hajmi 1,13 milliard dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 13,3 foizga kamdir.
Yangi dastur ushbu tendentsiyani o‘zgartirishga qaratilgan bo‘lib, keng ko‘lamli sohalarni qamrab oladi. Xususan, muhim xomashyoni chuqur qayta ishlash, kimyo sanoati, zamonaviy mashinasozlik, agrotexnologiyalar, shuningdek, transport infratuzilmasi, aviatsiya sanoati va biotexnologiyalarni rivojlantirish kabi asosiy sohalarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Li Chje Myon Koreya tomonining iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishdan yuqori darajada manfaatdor ekanligini tasdiqladi. Strategik minerallarni yetkazib berish zanjirlari barqarorligini ta’minlash va yirik infratuzilma loyihalarida, jumladan, temir yo‘l va avtomobil yo‘llari, shuningdek, aeroportlarni qurish va modernizatsiya qilishda ishtirok etishga alohida e’tibor qaratildi.
Suhbat davomida Koreya rahbari O‘zbekistonda istiqomat qilayotgan 170 mingdan ortiq etnik koreys diasporasining davlatlararo aloqalarni mustahkamlashga qo‘shgan salmoqli hissasini alohida ta’kidlab, mamlakat rahbariyatidan diasporani bundan keyin ham qo‘llab-quvvatlashiga umid bildirdi.
Ikki tomonlama kun tartibidan tashqari, prezidentlar ko‘p tomonlama hamkorlik masalalarini ham muhokama qildilar. Janubiy Koreyada 2026-yilda o‘tkazilishi rejalashtirilgan birinchi "Koreya - Markaziy Osiyo" sammitiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha yaqin muvofiqlashtirishga kelishib olindi. Dastlab tadbir 2025-yilga rejalashtirilgan edi, biroq keyinga qoldirildi.
Uchrashuv yakunida Shavkat Mirziyoyev Li Chje Myonni oliy darajadagi muloqotni davom ettirish va erishilgan kelishuvlarni aniqlashtirish uchun davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga taklif qildi.
O‘zbekiston va Janubiy Koreyaning avtomobilsozlik sohasidagi hamkorligi uzoq tarixga ega. Dastlabki va eng muvaffaqiyatli qo‘shma loyihalardan biri - Asaka shahridagi Uz-Daewoo (hozirgi UzAuto Motors) avtomobil zavodi 1996 yilda ishga tushirilgan va ikki mamlakat sanoat kooperatsiyasining ramziga aylangan.

Ташкент и Сеул готовят прорыв в промышленности
На полях 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН состоялась знаковая встреча между президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и президентом Республики Корея Ли Чжэ Мёном. Главным итогом переговоров, прошедших 23 сентября, стала договоренность о разработке комплексной долгосрочной программы, нацеленной на углубление технологического и промышленного партнёрства между двумя странами.
Эта инициатива является первой личной встречей лидеров после их телефонного разговора в июле текущего года и знаменует собой новый этап в укреплении особого стратегического партнёрства. На фоне внушительного объёма прямых корейских инвестиций в экономику Узбекистана, превысившего 8 миллиардов долларов, стороны выразили обеспокоенность недавним спадом в двусторонней торговле. Согласно последним данным, за период с января по август текущего года товарооборот составил 1,13 миллиарда долларов, что на 13,3% ниже показателя за аналогичный период прошлого года.
Новая программа призвана переломить эту тенденцию и охватит широкий спектр отраслей. В частности, планируется реализация совместных проектов в таких ключевых сферах, как глубокая переработка критического сырья, химическая промышленность, современное машиностроение, агротехнологии, а также развитие транспортной инфраструктуры, авиационной отрасли и биотехнологий.
Ли Чжэ Мён подтвердил высокую заинтересованность корейской стороны в расширении экономического взаимодействия. Особый акцент был сделан на обеспечении стабильности цепочек поставок стратегических минералов и участии в крупных инфраструктурных проектах, включая строительство и модернизацию железных и автомобильных дорог, а также аэропортов.
В ходе беседы корейский лидер отдельно отметил значимый вклад более чем 170-тысячной диаспоры этнических корейцев, проживающей в Узбекистане, в укрепление межгосударственных связей и выразил надежду на дальнейшую поддержку диаспоры со стороны руководства страны.
Помимо двусторонней повестки, президенты обсудили и многостороннее сотрудничество. Была достигнута договоренность о тесной координации в рамках подготовки к первому саммиту «Корея - Центральная Азия», проведение которого запланировано на 2026 год в Южной Корее. Изначально мероприятие планировалось на 2025 год, однако было перенесено.
В завершение встречи Шавкат Мирзиёев официально пригласил Ли Чжэ Мёна посетить Узбекистан с государственным визитом для продолжения диалога на высшем уровне и конкретизации достигнутых договоренностей.
Сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей в автомобильной промышленности имеет давнюю историю. Один из первых и наиболее успешных совместных проектов - автомобильный завод Uz-Daewoo (ныне UzAuto Motors) в городе Асака, который был запущен еще в 1996 году и стал символом промышленной кооперации двух стран.
24 сентября 2025 19:48
Нам необходимо развивать сотрудничество!
24 сентября 2025 19:38
Нужно сотрудничать со странами с современными передовыми производствами и технологиями. Южно Корейский военно промышленный комплекс производит очень надежную военную технику. Южно Корейские радиоаппаратура, мобильные телефоны, бытовая техника, автомобили очень надежные.
24 сентября 2025 21:05
Совершенно верно! Забирай 10 миллионов своих работяг из России и всех в Корею, создавать надежную электронную технику! И через 10 лет в Ташкенте пройдет первый межгалактический шахматный турнир! ООН перенесут в Ташкент! Уолл-Стрит в Самарканд! Илон Маск станет заслуженным тадбиркором и получит медаль Шухрат!
25 сентября 2025 12:09
Ты склонен преувеличивать количество мигрантов из Узбекистана в россии. Статистику ты читаеш? Российская сторона озвучила количество мигрантов из Узбекистана составляет 1,3 миллиона. Я надеюс, что до конца года их там будет меньше миллиона.
25 сентября 2025 22:08
Не Паниковский, тебе надо ты забирай если сможешь, а мы посмотрим. Вперед с песней. И тебя назначать там Мэром Нью-Васюки. 🤣🤣🤣🤣
25 сентября 2025 22:10
Гость, кстати я забыл, Ю Корея даже умеет производить гвозди. 🤣🤣🤣🤣
24 сентября 2025 16:35
никто а стране не верит ни в прорыв , ни в масштабные реформы , ни что еще ! одна болтовня точно гигантский скачок сделала у нас