O‘zbekistonda 200 million dollarlik jamg‘armaga ega Yengil sanoatni rivojlantirish agentligi tashkil etildi
O‘zbekistonda to‘qimachilik, ipakchilik, gilamdo‘zlik va charm-poyabzal sohalarini isloh qilish hamda rag‘batlantirishga qaratilgan yangi davlat tuzilmasi - Yengil sanoatni rivojlantirish agentligi tashkil etildi. Uni tashkil etish to‘g‘risidagi farmon Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 19-sentabrda imzolangan bo‘lib, idoraning o‘zi bevosita Vazirlar Mahkamasiga hisobot beradi. Agentlikka investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Nozimjon Xolmurodov rahbarlik qiladi.
Yangi tuzilma faoliyatining asosiy vositasi Yengil sanoatni qo‘llab-quvvatlashning budjetdan tashqari jamg‘armasi bo‘lib, unga Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan bosqichma-bosqich 200 million dollar yo‘naltiriladi. Ushbu mablag‘lar soha korxonalarini aylanma resurslar bilan ta’minlashga mo‘ljallangan bo‘lib, bu ularning barqaror ishlashi va rivojlanishi uchun o‘ta muhimdir.
Jamg‘arma tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlash faqat aylanma mablag‘lar bilan cheklanib qolmaydi. O‘zbekiston mahsulotlarining raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan butun bir chora-tadbirlar majmuasi ko‘zda tutilgan. Xususan, korxonalar xodimlarni o‘qitish uchun grantlar olishlari, shuningdek, eksport shartnomalarini sug‘urtalash xarajatlarini qoplashlari mumkin bo‘ladi. Bundan tashqari, davlat ishlab chiqaruvchilarning tashqi bozorlarga chiqish bilan bog‘liq xarajatlarini qisman qoplaydi - gap ofis, savdo va ombor binolarini ijaraga olish, shuningdek, reklama va marketing xarajatlari haqida bormoqda. Agentlik, shuningdek, mamlakatga nufuzli xalqaro brendlarni jalb qilish, jahon standartlariga muvofiq sertifikatlashtirish va sifat tizimlarini joriy etish hamda moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga (MHXS) o‘tishda yordam beradi.
Agentlik oldiga aniq infratuzilmaviy vazifalar ham qo‘yilgan. 2026-yilning o‘rtalariga qadar O‘zbekiston-Koreya to‘qimachilik texnoparki negizida mahsulotlarni 24 turdagi sinovdan o‘tkazishga qodir zamonaviy laboratoriya tashkil etilishi kerak. Shu bilan birga, "Fashion Business Incubator" nomi bilan tanilgan innovatsion moda sanoati inkubatorini shakllantirish uchun 5 milliard so‘m ajratiladi.
Eksport salohiyatiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Yangi tuzilma mahalliy tovarlarni yangi bozorlarga olib chiqish uchun chuqur marketing tadqiqotlarini o‘tkazadi. Xorijda savdo uylari va omborlar yaratishda, shuningdek, mahsulotlarni mashhur xalqaro marketpleyslar orqali targ‘ib qilishda faol qo‘llab-quvvatlash rejalashtirilgan.
"Made in Uzbekistan" dasturiga alohida e’tibor qaratiladi, uning doirasida agentlik xorijiy autsorsing kompaniyalarini jalb qilish bilan shug‘ullanadi. Bundan tashqari, idora ishlab chiqarish zanjirlaridagi bo‘shliqlarni, masalan, matolarni bo‘yash va ipak hamda charmdan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni bartaraf etishga qaratilgan loyihalarni rag‘batlantiradi. Yana bir muhim vazifa Xitoy, Turkiya va Yevropa Ittifoqi mamlakatlaridan ishlab chiqarish quvvatlarini O‘zbekiston hududiga ko‘chirish bo‘yicha ishlarni olib borish bo‘ladi.
O‘zbekiston yetishtirilgan paxtaning barchasini mamlakat ichida to‘liq qayta ishlaydigan dunyodagi sanoqli davlatlardan biri bo‘lib, bunga so‘nggi yillardagi yuqori qo‘shimcha qiymatli ishlab chiqarishni yaratishga qaratilgan islohotlar tufayli erishildi.

В Узбекистане создали Агентство легкой промышленности с фондом в $200 млн
В Узбекистане учреждена новая государственная структура-Агентство развития легкой промышленности, призванная реформировать и стимулировать текстильную, шелководческую, ковроткацкую и кожевенно-обувную отрасли. Указ о его создании был подписан президентом Шавкатом Мирзиёевым 19 сентября, а само ведомство будет напрямую подотчетно Кабинету министров. Возглавит агентство первый заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Нозимжон Холмуродов.
Ключевым инструментом в деятельности новой структуры станет внебюджетный фонд поддержки легкой промышленности, в который из Фонда реконструкции и развития поэтапно будет направлено 200 миллионов долларов. Эти средства предназначены для обеспечения предприятий отрасли оборотными ресурсами, что является критически важным для их стабильной работы и развития.
Финансовая поддержка со стороны фонда не ограничится только оборотными средствами. Предусмотрен целый комплекс мер, направленных на повышение конкурентоспособности узбекской продукции. В частности, предприятия смогут получать гранты на обучение персонала, а также компенсацию затрат на страхование экспортных контрактов. Кроме того, государство частично покроет расходы производителей, связанные с выходом на зарубежные рынки-речь идет об аренде офисных, торговых и складских помещений, а также о расходах на рекламу и маркетинг. Агентство также окажет содействие в привлечении в страну авторитетных международных брендов, внедрении мировых стандартов сертификации и качества, и переходе на международные стандарты финансовой отчетности (МСФО).
Перед агентством поставлены и конкретные инфраструктурные задачи. К середине 2026 года на базе Узбекско-корейского текстильного технопарка должна появиться современная лаборатория, способная проводить 24 вида испытаний продукции. Наряду с этим, будет выделено 5 миллиардов сумов на формирование инновационного инкубатора модной индустрии, известного как «Fashion Business Incubator».
Экспортному потенциалу отводится особая роль. Новая структура будет проводить глубокие маркетинговые исследования для вывода отечественных товаров на новые рынки сбыта. Планируется активная поддержка в создании торговых домов и складов за рубежом, а также в продвижении продукции через популярные международные маркетплейсы.
Особое внимание будет уделяться программе «Made in Uzbekistan», в рамках которой агентство займется привлечением иностранных сорсинговых компаний. Помимо этого, ведомство будет стимулировать проекты, направленные на устранение пробелов в производственных цепочках, таких как окраска тканей и выпуск готовых изделий из шелка и кожи. Еще одной важной задачей станет работа по релокации производственных мощностей из Китая, Турции и стран Европейского союза на территорию Узбекистана.
Узбекистан является одной из немногих стран в мире, полностью перерабатывающей весь выращиваемый хлопок внутри страны, что стало возможным благодаря реформам последних лет, направленным на создание производств с высокой добавленной стоимостью.
26 сентября 2025 08:11
Очередная кормушка для своих.А куда министерство девалось или они настолько загружены,что ни вздохнуть,ни п...ныть?Домой после работы еле плетутся наверно,пришлось агентство создавать.Е моё,куда бюджетные деньги уходят🤦‍♂️🤦‍♀️.Потом напишут создали новые рабочие места,но почему то туда не приглашают безработных.Сейчас с дипломами молодёжи до черта и работы нет,но такое святое место им не светит