O‘zbekiston JST bo‘yicha muzokaralarni yakunlamoqda, a’zolik 2026-yilda kutilmoqda
O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish bo‘yicha ko‘p yillik jarayonni yakunlash arafasida turibdi, JST Bosh direktori Ngozi Okonjo-Ivealaning taxmin qilishicha, mamlakat 2026-yil martiga qadar tashkilotga rasman qo‘shilishi mumkin. Bu bayonot diplomatik sa’y-harakatlarning faollashuvi va muzokaralarning asosiy bosqichlari yakunlangani fonida yangradi.
22-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi doirasida Prezident Shavkat Mirziyoyev Ngozi Okonjo-Iveala bilan uchrashuv o‘tkazdi va unda respublikaning ko‘p tomonlama savdo tizimiga integratsiyalashuvining yakuniy bosqichlari muhokama qilindi. Tomonlar JSTga a’zo davlatlar bilan muzokaralar jarayonining yuqori dinamikasini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Okonjo-Iveala "O‘zbekiston 24" telekanaliga bergan intervyusida O‘zbekiston tomonidan amalga oshirilgan ishlar "deyarli yakunlanganini" ta’kidladi. "Biz 2026-yil martiga qadar barcha ishlar yakunlanishini va O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishini tantanali ravishda nishonlay olishiga umid qilamiz... Bugungi kunga kelib, barcha ikki tomonlama muzokaralar yakunlangan", - dedi u.
Muzokaralar yo‘nalishidagi yutuq yaqinda Argentina, Avstraliya va Gonduras bilan bozorga kirish bo‘yicha ikki tomonlama protokollar imzolangani bilan tasdiqlanadi. Bu bilan tuzilgan bitimlar umumiy soni 29 taga yetdi. Prezidentning JST masalalari bo‘yicha vakili Azizbek Urunovning so‘zlariga ko‘ra, faqat uchta mamlakat bilan hal etilmagan masalalar qolgan. Bundan tashqari, tashkilotning yana ikki a’zosi bilan "prinsipial kelishuvlarga" erishilgan bo‘lib, ularning tafsilotlari hozircha oshkor etilmayapti.
A’zolikka tayyorgarlikning asosiy jihati milliy qonunchilikni JST me’yorlari va qoidalariga moslashtirishdir. Hozirgi vaqtda qonunlarni uyg‘unlashtirish, ayniqsa, texnik tartibga solish va oziq-ovqat xavfsizligi standartlari kabi sohalarda faol ishlar olib borilmoqda.
A’zo bo‘lish yo‘lidagi muhim bosqich joriy yilning noyabr oyiga rejalashtirilgan O‘zbekistonning qo‘shilishi bo‘yicha Ishchi guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘ladi. Ushbu uchrashuvning muvaffaqiyatli o‘tkazilishi belgilangan muddatlarda barcha rasmiyatchiliklarni yakunlash uchun yo‘l ochishi kutilmoqda.
Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyevaning JST Bosh direktori bilan uchrashuvi chog‘ida ham O‘zbekistonning islohotlarga sodiqligi ta’kidlandi. "O‘zbekiston islohotlar bo‘yicha o‘z majburiyatlariga sodiq", - deya qayd etdi u va mamlakat rahbariyatining tashkilotga a’zo bo‘lish jarayonini mantiqiy yakuniga yetkazish bo‘yicha siyosiy irodasini tasdiqladi.
O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoni deyarli 15 yillik tanaffusdan so‘ng 2020-yilda qayta tiklangan.

Узбекистан завершает переговоры по ВТО, вступление ожидается в 2026 году
Узбекистан стоит на пороге завершения многолетнего процесса вступления во Всемирную торговую организацию, при этом генеральный директор ВТО Нгози Оконджо-Ивеала прогнозирует, что страна может официально присоединиться к организации к марту 2026 года. Это заявление прозвучало на фоне активизации дипломатических усилий и завершения ключевых этапов переговоров.
В рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, состоявшейся 22 сентября, Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с Нгози Оконджо-Ивеалой, где были обсуждены завершающие этапы интеграции республики в многостороннюю торговую систему. Стороны с удовлетворением отметили высокую динамику переговорного процесса со странами-членами ВТО.
Как сообщила Оконджо-Ивеала в интервью телеканалу «Oʻzbekiston 24», работа, проделанная Узбекистаном, «практически завершена». «Мы рассчитываем, что к марту 2026 года все работы будут завершены и Узбекистан сможет торжественно отметить вступление во Всемирную торговую организацию… На сегодняшний день все двусторонние переговоры уже завершены», – заявила она.
Прогресс в переговорном треке подтверждается недавним подписанием двусторонних протоколов о доступе на рынок с Аргентиной, Австралией и Гондурасом. Это довело общее число заключенных соглашений до 29. По словам представителя президента по вопросам ВТО Азизбека Урунова, остались нерешенными вопросы лишь с тремя странами. Кроме того, с еще двумя членами организации достигнуты «принципиальные договоренности», детали которых пока не раскрываются.
Ключевым аспектом подготовки к членству является адаптация национального законодательства к нормам и правилам ВТО. В настоящее время ведется активная работа по гармонизации законов, особенно в таких сферах, как техническое регулирование и стандарты пищевой безопасности.
Важным этапом на пути к вступлению станет очередное заседание Рабочей группы по присоединению Узбекистана, запланированное на ноябрь текущего года. Успешное проведение этой встречи, как ожидается, откроет дорогу для завершения всех формальностей в установленные сроки.
Приверженность Узбекистана реформам была также подчеркнута в ходе встречи руководителя Администрации президента Саиды Мирзиёевой с генеральным директором ВТО. «Узбекистан верен своим обязательствам по реформам», – отметила она, подтверждая политическую волю руководства страны довести процесс вступления в организацию до логического завершения.