"Yandex" texnologiya giganti O‘zbekistonda texnologik loyihalarni rivojlanishning dastlabki bosqichlarida moliyalashtirish uchun mo‘ljallangan Yango Ventures venchur fondi tashkil etilganini e’lon qildi. Bu haqda shu kunlarda poytaxtda bo‘lib o‘tayotgan ICT Week 2025 axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi doirasida ma’lum bo‘ldi. Jamg‘armaning dastlabki investitsiya kapitali hajmi 20 million AQSH dollari miqdorida belgilangan bo‘lib, kelajakda uning oshirilishi mumkinligi haqida band mavjud.
Yango Group bosh kompaniyasi tomonidan ta’sis etilgan ushbu tashabbus o‘z faoliyati geografiyasini kengaytirmoqda, u allaqachon Lotin Amerikasi, Afrika va Yaqin Sharq bozorlarini qamrab olgan. Yango Ventures’ning O‘zbekistondagi faoliyati uchta asosiy yo‘nalishga qaratiladi: B2B SaaS sifatida tanilgan korporativ bulut xizmatlari, moliyaviy texnologiyalar (FinTech) va onlayn xizmatlarni real dunyo xizmatlari bilan birlashtiruvchi O2O sektori (online-to-offline). Jamg‘arma "seed" bosqichidan B seriyasigacha bo‘lgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlashni maqsad qilgan.
Istiqbolli startaplarni baholash va tanlab olish uchun ekspertlar kengashi tuzilgan. Uning tarkibiga mobillik, fintex, ko‘ngilochar industriya va sun’iy intellekt texnologiyalari sohalarida mahsulotlarni rivojlantirish va kengaytirish bo‘yicha katta tajribaga ega mutaxassislar kiritilgan.
Yandex Uzbekistan rahbari Izzat Shukurov jamg‘armaning ishga tushirilishini izohlar ekan, uning missiyasini ta’kidlab o‘tdi. "Texnologiya - bu taraqqiyot garovi, ammo startaplarning kengayishi uchun tajriba va aloqalar ham kerak. Yangi venchur fondning missiyasi - insonlar bilan birga o‘sish. Iste’dodlarni vositalar va resurslar bilan qo‘llab-quvvatlab, O‘zbekistonda barqaror raqamli iqtisodiyotni barpo etishga yordam bermoqchimiz", - dedi u.
Ushbu qadam mahalliy startaplar ekotizimini va umuman mamlakat raqamli iqtisodiyotini rivojlantirishga qo‘shilgan salmoqli hissa sifatida baholanmoqda. "Yandex" nafaqat kapital, balki xalqaro ekspertiza va aloqalar tarmog‘idan foydalanish imkoniyatini taqdim etib, innovatsiyalarni rag‘batlantirishga va O‘zbekiston bozorida yangi texnologik kompaniyalarning paydo bo‘lishiga yordam berishga intilmoqda.
Markaziy Osiyodagi, xususan O‘zbekistondagi venchur kapitali bozori so‘nggi yillarda faol o‘sishni namoyish etmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2020-yildan 2025-yilgacha O‘zbekistondagi startaplar 352 million dollar investitsiya jalb qilgan bo‘lib, shundan 265 millioni faqat 2025-yilning o‘ziga to‘g‘ri kelgan. Bu investorlarning mintaqaning texnologik salohiyatiga bo‘lgan ishonchi ortib borayotganidan dalolat beradi.

Yandex направит $20 млн на стартапы в Узбекистане
Технологический гигант «Яндекс» объявил о формировании в Узбекистане венчурного фонда Yango Ventures, предназначенного для финансирования технологических проектов на ранних этапах развития. Об этом стало известно в ходе недели информационно-коммуникационных технологий ICT Week 2025, проходящей в эти дни в столице. Первоначальный объем инвестиционного капитала фонда установлен в размере 20 миллионов долларов США, с оговоркой о его возможном увеличении в перспективе.
Инициатива, учрежденная материнской структурой Yango Group, расширяет географию своей деятельности, которая уже охватывает рынки Латинской Америки, Африки и Ближнего Востока. Деятельность Yango Ventures в Узбекистане будет сконцентрирована на трех ключевых направлениях: корпоративные облачные сервисы, известные как B2B SaaS, финансовые технологии (FinTech) и сектор O2O, объединяющий онлайн-сервисы с услугами в реальном мире (online-to-offline). Фонд намерен оказывать поддержку проектам, находящимся на стадиях от посевного раунда (seed) до раунда финансирования серии B.
Для оценки и отбора перспективных стартапов сформирован экспертный совет. В его состав вошли специалисты, обладающие значительным опытом в развитии и масштабировании продуктов в сферах мобильности, финтеха, индустрии развлечений и технологий искусственного интеллекта.
Руководитель Yandex Uzbekistan, Иззат Шукуров, прокомментировал запуск фонда, подчеркнув его миссию. «Технологии – это залог прогресса, но еще нужны опыт, связи, чтобы стартапы могли масштабироваться. Миссия нового венчурного фонда – рост вместе с людьми. Поддерживая таланты инструментами и ресурсами, мы хотим помогать строить устойчивую цифровую экономику в Узбекистане», – заявил он.
Этот шаг рассматривается как значимый вклад в развитие местной экосистемы стартапов и цифровой экономики страны в целом. Предоставляя не только капитал, но и доступ к международной экспертизе и сети контактов, «Яндекс» стремится стимулировать инновации и способствовать появлению новых технологических компаний на рынке Узбекистана.
Рынок венчурного капитала в Центральной Азии, и в частности в Узбекистане, демонстрирует в последние годы активный рост. Согласно данным, за период с 2020 по 2025 год стартапы в Узбекистане привлекли 352 миллиона долларов инвестиций, причем 265 миллионов из них пришлись только на 2025 год. Это свидетельствует о растущем доверии инвесторов к технологическому потенциалу региона.