Toshkent va Vashington yadro texnologiyalari sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha o‘z niyatlarini rasmiylashtirib, tegishli memorandumni imzoladilar. Bu qadam ikki tomonlama munosabatlarda yangi sahifa ochadi va energetika sohasidagi global tendentsiyalarga mos keladi.
O‘zbekiston va Amerika Qo‘shma Shtatlari tinch atom sohasidagi hamkorlik yo‘lida muhim qadam tashladi. Ikki mamlakat vakillari kelajakdagi atomchi-mutaxassislarning o‘zaro hamkorligi uchun me’yoriy asos yaratuvchi memorandumni imzoladilar. Imzolash marosimi O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Muzaffar Madraximov va AQSh Davlat kotibining qurol-yarog’ nazorati masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Brent Kristensen ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Ushbu hujjat tajriba va texnologiyalar almashinuvi uchun shart-sharoitlar yaratadi, bu o‘z energetika infratuzilmasini faol rivojlantirayotgan O‘zbekiston uchun muhim jihatdir. O‘zining uran zaxiralariga ega bo‘lgan mamlakat atom energetikasini uzoq muddatli energetik xavfsizlik va barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlashning asosiy elementlaridan biri sifatida ko‘rib chiqmoqda. So‘nggi yillarda respublikada Jizzax viloyatida kam quvvatli atom elektr stansiyasini qurish loyihasi boshlandi.
Amerika tomoni uchun ushbu kelishuv jahon atom texnologiyalari bozorida yetakchilikni tiklash bo‘yicha kengroq strategiyaning bir qismidir. Brent Kristensen ta’kidlaganidek, imzolangan memorandum Prezident Donald Trampning AQSh atom sanoatining raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan avvalgi farmoniga mos keladi. Tramp ma’muriyati 2050 yilga borib Amerika AESlari quvvatini sezilarli darajada oshirish bo‘yicha ulkan maqsadlarni qo‘ygan, bu ham yangi reaktorlar qurishni, ham mavjudlarini modernizatsiya qilishni o‘z ichiga oladi.
Vashingtonda dunyodagi yangi atom reaktorlarining salmoqli qismi boshqa davlatlar loyihalari asosida qurilayotganidan xavotir bildirilmoqda. Shu munosabat bilan AQSh xalqaro hamkorlar bilan o‘zaro aloqalarni faollashtirish va o‘z texnologiyalarini ilgari surish uchun yangi moliyaviy mexanizmlarni yaratish niyatida.
Shunday qilib, imzolangan memorandum O‘zbekiston uchun ilg‘or texnologiyalar va ekspertizaga yo‘l ochsa, AQSh uchun esa jahon atom energetikasidagi o‘z pozitsiyalarini mustahkamlash bo‘yicha global strategiyani amalga oshirishning bir elementiga aylanadi.
Dunyodagi birinchi yadro reaktori, Chikago Pile-1 (Chicago Pile-1), Chikago universiteti futbol stadionining tribunasi ostida qurilgan va 1942-yil 2-dekabrda muvaffaqiyatli ishga tushirilgan. Uning ishlashi boshqariladigan zanjirli reaksiya imkoniyatini namoyish etdi, bu butun atom sanoatining rivojlanishi uchun boshlang‘ich nuqta bo‘ldi.

Узбекистан и США укрепляют связи в атомной энергетике
Ташкент и Вашингтон формализовали намерения по развитию сотрудничества в области ядерных технологий, подписав соответствующий меморандум. Этот шаг открывает новую главу в двусторонних отношениях и соответствует глобальным тенденциям в энергетическом секторе.
Узбекистан и Соединенные Штаты Америки сделали значительный шаг на пути к сотрудничеству в сфере мирного атома. Представители двух стран подписали меморандум, закладывающий нормативную основу для будущего взаимодействия специалистов-атомщиков. Церемония подписания состоялась при участии заместителя министра иностранных дел Узбекистана Музаффара Мадрахимова и заместителя госсекретаря США по вопросам контроля над вооружениями Брента Кристенсена.
Этот документ создает предпосылки для обмена опытом и технологиями, что является важным аспектом для Узбекистана, активно развивающего свою энергетическую инфраструктуру. Страна, обладающая собственными запасами урана, рассматривает атомную энергетику как один из ключевых элементов для обеспечения долгосрочной энергетической безопасности и устойчивого экономического роста. В последние годы в республике был дан старт проекту по строительству атомной электростанции малой мощности в Джизакской области.
С американской стороны, данное соглашение является частью более широкой стратегии по восстановлению лидерства на мировом рынке атомных технологий. Как отметил Брент Кристенсен, подписанный меморандум согласуется с ранее изданным указом президента Дональда Трампа, направленным на повышение конкурентоспособности атомной отрасли США. Администрация Трампа поставила амбициозные цели по значительному увеличению мощностей американских АЭС к 2050 году, что включает в себя как строительство новых реакторов, так и модернизацию существующих.
В Вашингтоне выражают обеспокоенность тем, что значительная доля новых атомных реакторов в мире строится по проектам других стран. В связи с этим США намерены активизировать взаимодействие с международными партнерами и создавать новые финансовые механизмы для продвижения своих технологий.
Подписанный меморандум открывает для Узбекистана доступ к передовым технологиям и экспертизе, в то время как для США он становится элементом реализации глобальной стратегии по укреплению своих позиций в мировой атомной энергетике.
Первый в мире ядерный реактор, Чикагская поленница-1 (Chicago Pile-1), был построен под трибунами футбольного стадиона Чикагского университета и успешно запущен 2 декабря 1942 года. Его работа продемонстрировала возможность управляемой цепной реакции, что стало отправной точкой для развития всей атомной отрасли.
26 сентября 2025 09:03
Обогощенный уран лучше всего делают в России , все атомные электростанции в конце концов зависят от России - это просто факт и сэтим надо считатся
25 сентября 2025 21:15
Меморандум это не сотрудничество а обыкновенная бумажка ничего не стоящяя . Тем более с американцами