O‘zbekiston Respublikasi kichik va yirik quvvatli atom elektr stansiyalari loyihalarini integratsiya qilish yo‘lini tanladi. Bunday bayonotni Atom energetikasi agentligi, shuningdek, "O‘zatom" nomi bilan tanilgan, direktori Azim Ahmedxadjayev berdi. 25-sentabr kuni Moskvadagi World Atomic Week xalqaro forumida so‘zga chiqqan holda, u mamlakat o‘zini kichik modulli reaktorlarni (KMR) joriy etish sohasida "pioner" sifatida ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
Ahmedxadjayev O‘zbekiston uchun atom energetikasini rivojlantirishning alohida dolzarbligini qayd etib, bu sohani kelajakni belgilovchi deb atadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, dunyo muhim texnologik yutuqlar ostonasida turibdi va shu nuqtai nazardan u milliy "ulug‘vor sanoat-texnologik dastur"ni tilga oldi.
"Biz kichik quvvatli atom stansiyalarida nafaqat bu taraqqiyotning yordamchisini ko‘rmoqdamiz", - dedi "O‘zatom" rahbari. "O‘zbekiston amalda kichik modulli reaktorlarni joriy etishning pioneridir. Biz ularni integratsiyalashgan shaklda - yirik reaktorlar bilan birgalikda rivojlantirishni rejalashtirmoqdamiz, shu bilan keng kompetensiyalar maktabini yaratmoqdamiz".
Ushbu strategiya mamlakatda KMR sohasida ekspertiza markazini shakllantirishga qaratilgan. "Biz kichik modulli reaktorlarning kelajagi porloq ekanligini tushunamiz. Kelajakda O‘zbekiston kadrlar tayyorlash, axborot va tajriba almashish uchun maydonga aylanishi mumkin. Umuman olganda, biz kichik modulli reaktorlarni rivojlantirishning yaxshi maktabini shakllantira olamiz", - deya qo‘shimcha qildi Ahmedxadjayev.
Integratsiyalashgan yondashuv Jizzax viloyatidagi bitta maydonda ham kichik, ham yirik AES qurilishini nazarda tutadi. Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev har biri 1000 MVt quvvatga ega ikkita yirik quvvatli reaktor va har biri 55 MVt quvvatga ega ikkita kichik quvvatli reaktor qurilishi rejalashtirilganini aniqlashtirdi. Bunday kombinatsiyalangan yondashuv 2,1 GVt darajasida bazaviy generatsiyani ta’minlaydi va egiluvchan manevr quvvatlarini taqdim etadi.
Bu sohadagi hamkorlik Rossiyaning "Rosatom" davlat korporatsiyasi bilan faol rivojlanmoqda. Joriy yilning 20-iyunida "O‘zatom" va "Rosatom" O‘zbekistonda yirik quvvatli AES qurish imkoniyatlarini o‘rganishga qaratilgan kelishuvni imzolagan edi. Ushbu hujjat ikkita VVER-1000 energiya blokini qurishni o‘z ichiga olgan loyihani amalga oshirishning mumkin bo‘lgan asosini yaratdi, keyinchalik uni to‘rttagacha kengaytirish imkoniyati mavjud. "Rosatom" bosh direktori Aleksey Lixachyov avvalroq yirik AES loyihasini amalga oshirish bir qator masalalarni hal qilishni talab etishini ta’kidlagan edi.
Respublikada atom energetikasini rivojlantirish rejalari aniq muddatlarga ham ega. Avgust oyida Azim Ahmedxadjayev Jizzax viloyatidagi bo‘lajak kichik AES uchun birinchi beton quyilishi 2026-yilning mart oyiga rejalashtirilganini e’lon qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu bosqich qurilishning faol fazasiga o‘tishni anglatadi. Joriy yilning kuzida kichik quvvatli stansiya uchun poydevor chuqurini tayyorlashni boshlash rejalashtirilgan.
Kichik modulli reaktorlar (KMR) zavodda qurilib, yig‘ish uchun maydonga yetkazilishi mumkin, bu esa an’anaviy yirik AESlar bilan solishtirganda qurilish muddatlari va xarajatlarini sezilarli darajada kamaytiradi.

Узбекистан интегрирует проекты АЭС разной мощности
Республика Узбекистан взяла курс на интеграцию проектов атомных электростанций малой и большой мощности. Такое заявление сделал директор Агентства по атомной энергии, также известного как «Узатом», Азим Ахмедхаджаев. Выступая 25 сентября на Международном форуме World Atomic Week в Москве, он подчеркнул, что страна позиционирует себя как «пионер» в области внедрения малых модульных реакторов (ММР).
Ахмедхаджаев отметил особую актуальность развития атомной энергетики для Узбекистана, назвав эту отрасль определяющей для будущего. По его словам, мир находится на пороге значительного технологического прорыва, и в этом контексте он упомянул о национальной «амбициозной промышленно-технологической программе».
«Мы видим в атомных станциях малой мощности не только подспорье этого прогресса», - заявил глава «Узатома». «Узбекистан фактически является пионером внедрения малых модульных реакторов. Мы планируем развивать их и в интегрированном виде - вкупе с большими реакторами, создавая тем самым широкую школу компетенций».
Эта стратегия направлена на формирование в стране центра экспертизы в области ММР. «Мы понимаем, что у малых модульных реакторов хорошее будущее. В дальнейшем Узбекистан может стать площадкой для подготовки кадров, обмена информацией и опытом. В целом мы сможем сформировать хорошую школу развития малых модульных реакторов», - добавил Ахмедхаджаев.
Интегрированный подход подразумевает строительство на одной площадке в Джизакской области как малой АЭС, так и крупной. Заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев уточнил, что планируется возведение двух реакторов большой мощности по 1000 МВт каждый и двух реакторов малой мощности по 55 МВт. Такой комбинированный подход обеспечит базовую генерацию на уровне 2,1 ГВт и предоставит гибкие маневренные мощности.
Сотрудничество в этой сфере активно развивается с российской государственной корпорацией «Росатом». Еще 20 июня «Узатом» и «Росатом» подписали соглашение, направленное на изучение возможности строительства в Узбекистане АЭС большой мощности. Этот документ заложил основу для возможной реализации проекта, включающего строительство двух энергоблоков ВВЭР-1000 с опцией расширения до четырех. Генеральный директор «Росатома» Алексей Лихачёв ранее отмечал, что реализация проекта крупной АЭС требует решения ряда вопросов.
Планы по развитию атомной энергетики в республике имеют и конкретные сроки. В августе Азим Ахмедхаджаев анонсировал, что заливка первого бетона для будущей малой АЭС в Джизакской области запланирована на март 2026 года. Этот этап, по его словам, знаменует переход к активной фазе строительства. Осенью этого года планируется начать подготовку котлована для станции малой мощности.
Малые модульные реакторы (ММР) могут быть построены на заводе и доставлены на площадку для сборки, что значительно сокращает сроки и стоимость строительства по сравнению с традиционными крупными АЭС.