Jizzax viloyatida O‘zbekiston gibrid formatdagi AESni ma’qulladi
O‘zbekiston energetika sohasida o‘z ko‘lami va texnologik yondashuvi jihatidan misli ko‘rilmagan loyihani amalga oshirish arafasida. Jizzax viloyati hududida katta va kichik quvvatli reaktorlarni bir maydonda birlashtirgan kombinatsiyalashgan atom elektr stansiyasi barpo etiladi. Loyiha tafsilotlari haqida bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev 25-sentabr kuni Global atom forumidagi nutqida jamoatchilikka ma’lum qildi.
Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, "Rosatom" davlat korporatsiyasi bilan yaqin hamkorlikda ishlab chiqilayotgan loyiha har biri 1000 MVt quvvatga ega ikkita yirik energoblok hamda har biri 55 MVt ishlab chiqaradigan ikkita kichik modulli reaktor qurilishini nazarda tutadi. Shu tariqa, stansiyaning umumiy o‘rnatilgan quvvati 2,1 GVt ga yetadi. "Bunday kombinatsiyalashgan yondashuv bir vaqtning o‘zida 2,1 GVt bazaviy generatsiyani va egiluvchan manevrli quvvatlarni ta’minlaydi", - deya ta’kidladi bosh vazir o‘rinbosari.
Mamlakat uchun ushbu noyob loyihaning amalga oshirilishi 2035-yilga borib yillik elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmini 15 milliard kVt⋅soatdan oshirish imkonini beradi. Butun atom stansiyasi majmuasi 525 gektar maydonda joylashadi.
"Rosatom" bosh direktori Aleksey Lixachev o‘z navbatida, O‘zbekiston rasmiylarining dastlabki loyihani kengaytirib, kichik AES uchun mo‘ljallangan maydonni ikkita katta quvvatli blok bilan to‘ldirish haqidagi qarorini tasdiqladi. U hozirgi vaqtda O‘zbekiston hukumati bilan ushbu tashabbusning barcha jihatlari bo‘yicha faol hamkorlik ishlari olib borilayotganini qayd etdi.
Atom energetikasining integratsiyalashgan modelining strategik ahamiyatini "O‘zatom" direktori Azim Ahmedxadjayev ham ta’kidlab o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston kichik modulli reaktorlarni joriy etish sohasida pionerlardan biriga aylanmoqda. "Biz ularni integratsiyalashgan shaklda - katta reaktorlar bilan birgalikda rivojlantirishni rejalashtirmoqdamiz va shu orqali keng kompetensiyalar maktabini yaratmoqdamiz. Biz kichik modulli reaktorlarning kelajagi porloq ekanligini tushunamiz", - dedi Ahmedxadjayev.
Ushbu qarordan avval bir qator muhim voqealar va muzokaralar bo‘lib o‘tgan. Joriy yilning 20-iyunida "O‘zatom" va "Rosatom" O‘zbekistonda katta quvvatli AES qurish imkoniyatlarini o‘rganish to‘g‘risidagi kelishuv bilan o‘z niyatlarini mustahkamlagan edi. Hujjatda to‘rttagacha kengaytirish istiqboli bilan ikkita VVER-1000 energoblokini o‘z ichiga olgan loyihaning potentsial amalga oshirilishi uchun asosiy shartlar belgilab berilgan.
Avvalroq, 2024-yil oktabr oyida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudov, atom stansiyasi qurilishi kichik quvvatli reaktorlardan boshlansa-da, respublika uchun "baribir yirik reaktor kerak"ligini ta’kidlagan edi. Bunday zarurat hukumatning 2030-yilgacha mamlakat energiya balansida qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini 40 foizga yetkazish bo‘yicha ulkan rejalari bilan bevosita bog‘liq bo‘lib, bu barqaror va qudratli bazaviy generatsiya mavjudligini talab etadi.
Joriy yilning mart oyida yirik AES qurish istiqbollari "O‘zatom" va "Rosatom" darajasida batafsil muhokama qilingan, shuningdek, loyihaning texnik va iqtisodiy jihatlarini o‘rganib chiqqan prezident ko‘rigiga taqdim etilgan edi. Kichik va katta AES qurilishini birlashtirgan loyihaning qayta formatlanishi iyun oyiga kelib yakunlandi, bu haqda Rossiya OAVlari RF Iqtisodiy rivojlanish vazirligidagi rasmiy manbalarga tayanib xabar bergan edi.
Jizzax viloyatida qurilishi rejalashtirilayotgan kichik modulli reaktorlar (KMR) yuqori darajadagi zavod tayyorgarligi bilan ajralib turadi. Bu reaktorning asosiy qismlari zavodda seriyali ishlab chiqarilib, qurilish maydonchasiga tayyor modullar shaklida yetkazib berilishini anglatadi, bu esa an’anaviy yirik AESlar bilan solishtirganda qurilish muddatlarini sezilarli darajada qisqartiradi - 5-10 yil o‘rniga 2-3 yilgacha.

Узбекистан одобрил гибридный формат АЭС в Джизакской области
В энергетическом секторе Узбекистана намечается реализация беспрецедентного по своим масштабам и технологическому подходу проекта. На территории Джизакской области будет возведена комбинированная атомная электростанция, которая объединит на одной площадке как реакторы большой, так и малой мощности. О деталях проекта общественность проинформировал заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев в ходе своего выступления 25 сентября на Глобальном атомном форуме.
Согласно представленной информации, проект, разрабатываемый в тесном партнерстве с госкорпорацией «Росатом», предполагает строительство двух крупных энергоблоков мощностью по 1000 МВт каждый, а также двух малых модульных реакторов, каждый из которых будет генерировать по 55 МВт. Таким образом, общая установленная мощность станции достигнет 2,1 ГВт. «Такой комбинированный подход одновременно дает базовую генерацию на 2,1 ГВт и гибкие маневренные мощности», - подчеркнул вице-премьер.
Реализация этого уникального для страны проекта позволит к 2035 году обеспечить годовую выработку электроэнергии в объеме, превышающем 15 миллиардов кВт⋅ч. Весь комплекс атомной станции разместится на территории площадью 525 гектаров.
Генеральный директор «Росатома» Алексей Лихачев, в свою очередь, подтвердил информацию о решении узбекистанских властей расширить первоначальный проект, дополнив площадку для малой АЭС двумя блоками большой мощности. Он отметил, что в настоящее время ведется активная совместная работа с правительством Узбекистана по всем аспектам данного начинания.
Стратегическую важность интегрированной модели атомной энергетики отметил и директор «Узатома» Азим Ахмедхаджаев. По его словам, Узбекистан становится одним из пионеров в области внедрения малых модульных реакторов. «Мы планируем развивать их и в интегрированном виде - вкупе с большими реакторами, создавая тем самым широкую школу компетенций. Мы понимаем, что у малых модульных реакторов хорошее будущее», - заявил Ахмедхаджаев.
Этому решению предшествовал ряд важных событий и переговоров. Еще 20 июня «Узатом» и «Росатом» закрепили свои намерения соглашением об изучении возможности строительства в Узбекистане АЭС большой мощности. В документе были оговорены основные условия для потенциальной реализации проекта, включающего два энергоблока ВВЭР-1000 с перспективой расширения до четырех.
Ранее, в октябре 2024 года, министр энергетики Журабек Мирзамахмудов указывал на то, что, хотя строительство атомной станции и начнется с реакторов малой мощности, для республики «все равно нужен крупный реактор». Такая необходимость напрямую связана с амбициозными планами правительства довести долю возобновляемых источников энергии в энергобалансе страны до 40% к 2030 году, что требует наличия стабильной и мощной базовой генерации.
В марте текущего года перспективы строительства крупной АЭС детально обсуждались на уровне «Узатома» и «Росатома», а также были представлены на рассмотрение президента, который изучил технические и экономические аспекты проекта. Переформатирование проекта, объединившее строительство как малой, так и большой АЭС, окончательно оформилось к июню, о чем сообщали российские СМИ со ссылкой на официальные источники в Минэкономразвития РФ.
Малые модульные реакторы (ММР), подобные тем, что планируются к строительству в Джизакской области, отличаются высокой степенью заводской готовности. Это означает, что основные компоненты реактора производятся серийно на заводе и доставляются на площадку уже в виде готовых модулей, что значительно сокращает сроки строительства по сравнению с традиционными крупными АЭС - до 2-3 лет вместо 5-10.
28 сентября 2025 08:44
Abdulloh
Интересный вы человек. Сами себя и своих не будут же проверять.
2. Чингачгук
27 сентября 2025 22:20
Что-то страшно становится… Специалистов местных вообще нет, а те которые есть кроме плова и шашлыка больше ничего не умеют.
27 сентября 2025 20:12
4. тупой Zетник
27 сентября 2025 17:04
qamash kere bunga imzo chekganni
27 сентября 2025 14:11
И все это будет продаваться в Европу . Ну что сказать гении торгаши у руля
27 сентября 2025 13:39
Положительная новость, для нашей экономики.
27 сентября 2025 12:49
Как бы, как с шедевральным надземным метрополитеом не получилось. Дети то у нас хорошие, но то что делаем руками....😂
8. ABDULLOH
27 сентября 2025 12:43
Все что отдается без публичного тендера, должны быть объектом расследования правоохранительных органов.
Речь идет о деньгах народа Республики Узбекистан.
27 сентября 2025 11:59
А четыре больших реактора нельзя было построить сразу,раз уже решили?..Зачем эти два малых реактора,лишний расход?..Странное решение...
27 сентября 2025 10:35
давно надо было строить 10 лет думали, уже сейчас во всю пользовались бы дешевой электроэнергией, а так наши пошли на этот шаг, потому что Казахстан начал строить АЭС