O‘zbekistonda kichik atom stansiyalari tarmog‘i qurilishi mumkin
O‘zbekiston hukumati o‘sib borayotgan sanoat ehtiyojlarini energiya bilan ta’minlash uchun mamlakatning turli hududlarida qo‘shimcha kichik quvvatli atom elektr stansiyalarini qurish imkoniyatini istisno etmaydi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energetikasi agentligi, ya’ni "O‘zatom" direktori Azim Ahmedxadjayev 25-sentabr kuni Moskvada bo‘lib o‘tgan "Butunjahon atom haftaligi" xalqaro forumi doirasida shu haqda bayonot berdi. Hududlarda yangi kichik AESlar paydo bo‘lishi istiqbollari haqidagi savolga u bunday imkoniyat istisno etilmasligini aytdi.
Ushbu bayonot gaz-kimyo va neft-kimyo sohalaridagi kabi juda ko‘p energiya talab qiladigan sanoat majmualarini rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli davlat dasturlari kontekstida yangradi. "Jizzax viloyatida kichik modulli reaktor [loyihasini] amalga oshirishga kirishar ekanmiz, [jarayonni] kuzatamiz va rahbariyat tegishli qarorlarni qabul qiladi", - deya tushuntirdi Ahmedxadjayev.
Jizzax viloyatidagi pilot loyihaning amalga oshirilishi kichik modulli reaktorlar texnologiyalarini joriy etishda amaliy tajriba to‘plashning asosiy bosqichi sifatida qaralmoqda. Avvalroq, 2024-yil oktabr oyida "O‘zatom" shunga o‘xshash ob’ektlarni joylashtirish uchun 14 ta potentsial maydonchani batafsil o‘rganish rejalarini e’lon qilgan edi.
Jizzax viloyatidagi loyiha allaqachon faol bosqichga o‘tmoqda. Avgust oyida xabar qilinganidek, qurilish ishlarining boshlanishini anglatuvchi birinchi beton quyish 2026-yilning mart oyiga rejalashtirilgan. Bu qadam maydonchada muhandislik-qidiruv ishlari yakunlanganidan so‘ng amalga oshirilmoqda.
Kichik quvvatli atom elektr stansiyalarini qurish, ayniqsa, respublikaning chekka hududlarida energiya ta’minotini markazsizlashtirish bo‘yicha kengroq strategiyaning bir qismidir. Bundan tashqari, atom energetikasini rivojlantirish iqtisodiyotni dekarbonizatsiya qilishga va ko‘mir issiqlik elektr stansiyalaridan foydalanishdan bosqichma-bosqich voz kechishga yordam berishi kerak.
Kichik modulli reaktorlarga bo‘lgan qiziqish ularning moslashuvchanligi va markaziy energiya tizimidan uzoqda joylashgan sanoat korxonalari va aholi punktlarini barqaror energiya bilan ta’minlash qobiliyati bilan bog‘liq. Shunday qilib, O‘zbekiston atom texnologiyalariga tayangan holda, 2050-yilga kelib ikki baravarga oshishi taxmin qilinayotgan energiya resurslariga bo‘lgan talabni qondirish bilangina cheklanib qolmay, balki ushbu ilg‘or sohada tajriba almashish va kadrlar tayyorlash bo‘yicha mintaqaviy maydonchaga aylanishni maqsad qilgan.
Kichik yadroviy reaktorlardan foydalanishning eng mashhur misollaridan biri bu atom muzqaymoqlari. Jizzax viloyatidagi AESda qo‘llaniladigan texnologiya dunyodagi eng kuchli muzqaymoqlarda muvaffaqiyatli ishlatilayotgan reaktor qurilmalarining yerda foydalanish uchun moslashtirilgan versiyasidir.

В Узбекистане могут построить сеть малых атомных станций
Власти Узбекистана не исключают возможности строительства дополнительных атомных электростанций малой мощности в различных регионах страны для обеспечения энергией растущих промышленных потребностей.
Директор Агентства по атомной энергии при Кабинете министров, известного как «Узатом», Азим Ахмедхаджаев, сделал соответствующее заявление 25 сентября во время своего участия в международном форуме «Всемирная атомная неделя» в Москве. На вопрос о перспективах появления новых малых АЭС в регионах, он ответил, что такая возможность не исключается.
Это заявление прозвучало в контексте масштабных государственных программ по развитию индустриальных комплексов, в частности, в газохимической и нефтехимической отраслях, которые являются крайне энергоемкими. «Приступая к реализации [проекта] малого модульного реактора в Джизакской области, будем смотреть [на процесс], и руководство примет соответствующие решения», - пояснил Ахмедхаджаев.
Реализация пилотного проекта в Джизакской области рассматривается как ключевой этап для накопления практического опыта во внедрении технологий малых модульных реакторов. Ранее, в октябре 2024 года, «Узатом» сообщал о планах по детальному изучению 14 потенциальных площадок для размещения подобных объектов.
Проект в Джизакской области уже переходит в активную фазу. Как сообщалось в августе, заливка первого бетона, что фактически означает начало строительных работ, запланирована на март 2026 года. Этот шаг последовал за завершением инженерных изысканий на площадке.
Строительство атомных станций малой мощности является частью более широкой стратегии по децентрализации энергоснабжения, особенно в отдаленных районах республики. Кроме того, развитие атомной энергетики призвано способствовать декарбонизации экономики и постепенному отказу от использования угольных теплоэлектростанций.
Интерес к малым модульным реакторам обусловлен их гибкостью и возможностью обеспечивать стабильной энергией промышленные предприятия и населенные пункты, удаленные от центральной энергосистемы. Таким образом, Узбекистан, делая ставку на атомные технологии, стремится не только удовлетворить растущий спрос на энергоресурсы, который, по прогнозам, к 2050 году может удвоиться, но и стать региональной площадкой для обмена опытом и подготовки кадров в этой передовой сфере.
Один из самых известных примеров использования малых ядерных реакторов - это атомные ледоколы. Технология, которая будет применяться на АЭС в Джизакской области, является адаптированной для наземного использования версией реакторных установок, успешно эксплуатируемых на самых мощных в мире ледоколах.