"O‘zatom" atom energetikasi agentligi Jizzax viloyatidagi atom elektr stansiyasi loyihasini yangi yirik quvvatli energiya bloklarini qo‘shish hisobiga yanada kengaytirish ssenariylarini ishlab chiqmoqda. Ushbu istiqbolni "O‘zatom" direktori Azim Ahmedxadjayev 26-sentabr kuni Moskvada bo‘lib o‘tgan "Butunjahon atom haftaligi" xalqaro forumi doirasida jurnalistlar oldida so‘zlagan nutqida ma’lum qildi.
Agentlik rahbarining so‘zlariga ko‘ra, quvvatlarni oshirish to‘g‘risidagi qaror bevosita respublikada elektr energiyasi iste’molining o‘sish dinamikasiga bog‘liq bo‘ladi. "Kelajakda birinchi loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilgach, kengaytirish zarurati tug‘ilishini istisno etmaymiz. Agar shunday zarurat paydo bo‘lsa, demak kengaytirish kerak", - dedi Azim Ahmedxadjayev loyihaning strategik moslashuvchanligini ta’kidlab.
Qo‘shimcha reaktorlarni qurish uchun potensial maydon sifatida Jizzax viloyatidagi o‘sha hudud qolmoqda. Ahmedxadjayevning aniqlik kiritishicha, MAGATE ekspertlari tomonidan o‘rganilgan va ma’qullangan hudud 1000 gektardan ortiq maydonni tashkil etadi. Shu bilan birga, kelajakdagi AESning katta va kichik reaktorlarni o‘z ichiga olgan joriy konfiguratsiyasi taxminan 525 gektar maydonni egallaydi, bu esa kelajakdagi rivojlanish uchun sezilarli zaxira qoldiradi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston va "Rosatom" davlat korporatsiyasi o‘rtasidagi atom energetikasi sohasidagi hamkorlik 2025-yil 20-iyunda yangi bosqichga chiqdi, o‘shanda Peterburg xalqaro iqtisodiy forumida ikkita VVER-1000 energiya blokini qurish imkoniyatlarini o‘rganishni nazarda tutuvchi va ularning sonini to‘rttaga yetkazish opsiyasiga ega bitim imzolangan edi.
O‘tgan haftada tomonlar loyihaning yangi, gibrid konfiguratsiyasi bo‘yicha kelishib oldilar. U bir maydonda 3+ avlodiga mansub VVER-1000 reaktorlari bazasidagi ikkita yirik quvvatli energiya bloki va har birining quvvati 55 MVt bo‘lgan RITM-200N reaktorlariga ega ikkita kichik quvvatli atom stansiyasini (KQAS) barpo etishni o‘z ichiga oladi. Bunday yechim O‘zbekistonga bir hududda bir vaqtning o‘zida ham kichik, ham yirik AES joylashgan dunyodagi birinchi mamlakatga aylanish imkonini beradi.
Jizzax viloyatidagi AESda o‘rnatilishi rejalashtirilayotgan RITM-200N reaktorlari, sinovdan o‘tgan RITM-200 dengiz reaktorlarining quruqlikdagi moslashuvidir. Ikkinchisi dunyodagi eng zamonaviy va qudratli Rossiyaning 22220 loyihasidagi "Arktika", "Sibir" va "Ural" kabi atom muzqaymoqlarida muvaffaqiyatli ishlatilib, ularning Arktikaning og‘ir sharoitlarida ishlashini ta’minlaydi.

Узбекистан может удвоить мощность АЭС в Джизаке
Агентство по атомной энергии «Узатом» прорабатывает сценарии дальнейшего масштабирования проекта атомной электростанции в Джизакской области за счет добавления новых энергоблоков большой мощности. Эту перспективу очертил директор «Узатома» Азим Ахмедхаджаев, выступая 26 сентября перед журналистами в Москве на полях международного форума «Всемирная атомная неделя».
По словам главы агентства, решение о наращивании мощностей будет напрямую зависеть от динамики роста потребления электроэнергии в республике. «Мы не исключаем, что в будущем при успешной реализации первого проекта потребуется расширение. Если появится такая необходимость, то нужно расширять», - заявил Азим Ахмедхаджаев, подчеркнув стратегическую гибкость проекта.
Площадкой для потенциального строительства дополнительных реакторов остается тот же участок в Джизакской области. Как уточнил Ахмедхаджаев, территория, исследованная и одобренная экспертами МАГАТЭ, составляет более 1000 гектаров. При этом текущая конфигурация будущей АЭС, включающая как большие, так и малые реакторы, займет ориентировочно 525 гектаров, оставляя значительный резерв для будущего развития.
Напомним, что сотрудничество в области атомной энергетики между Узбекистаном и госкорпорацией «Росатом» вышло на новый этап 20 июня 2025 года, когда на Петербургском международном экономическом форуме было подписано соглашение, предусматривающее изучение возможности строительства двух энергоблоков ВВЭР-1000 с опцией увеличения их числа до четырех.
Буквально на прошлой неделе стороны согласовали новую, гибридную конфигурацию проекта. Она предполагает сооружение на одной площадке двух энергоблоков большой мощности на базе реакторов ВВЭР-1000 поколения 3+ и двух атомных станций малой мощности (АСММ) с реакторами РИТМ-200Н, каждый мощностью 55 МВт. Такое решение позволит Узбекистану стать первой страной в мире, где на одной территории будут одновременно размещены и малая, и крупная АЭС.
Реакторы РИТМ-200Н, которые планируется установить на АЭС в Джизакской области, являются сухопутной адаптацией проверенных морских реакторов РИТМ-200. Последние успешно эксплуатируются на самых современных и мощных в мире российских атомных ледоколах проекта 22220, таких как «Арктика», «Сибирь» и «Урал», обеспечивая их работу в суровых условиях Арктики.
1 октября 2025 08:23
Может займемся делом , а не рекламой?
30 сентября 2025 08:05
Курочка в гнезде ,ячико сами знаете где , ещё нет ничего а уже что то там удваивают
30 сентября 2025 06:41
Строительство этого провального проекта должен согласовывать с народом!
30 сентября 2025 20:39
Обоснуйте пожалуйста провальность проекта, большинство из народа слышало звон, но не знает, где он. Как с ним можно что то согласовывать. Строительство, управление и содержание атомных реакторов самое наисложнейшее дело в мире и непредсказуемое.