Joriy yilning yanvar oyidan avgust oyigacha bo‘lgan davrda O‘zbekistonning turizm sektori sezilarli o‘sishni namoyish etib, 7,5 millionga yaqin xorijiy fuqarolarni qabul qildi. Statistika milliy qo‘mitasi tomonidan e’lon qilingan ushbu ma’lumotlar xorijiy mehmonlar sonining 2024 yilning shu davriga nisbatan 49,1% ga oshganidan dalolat beradi, bu esa mutlaq hisobda deyarli 2,5 million kishini tashkil etadi.
Kirish turizmi tuzilmasida yaqin xorij mamlakatlari ustunlik qilmoqda. Qirg‘iziston 2,16 million sayohat bilan birinchi o‘rinni egalladi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 48,9%ga ko‘pdir. Asosiy hamkorlar uchligiga Qozog‘iston va Tojikiston ham kirdi, bu mamlakatlardan mos ravishda 1,77 million (+73,5%) va 1,7 million (+15,6%) tashrif amalga oshirilgan. Rossiyadan kelgan sayohatchilar oqimi ham ishonchli dinamikani ko‘rsatib, deyarli chorakka ko‘paydi va 663,2 ming kishini tashkil etdi.
Turistlarni yuboruvchi top-10 mamlakat ro‘yxatida sezilarli o‘zgarishlar yuz berdi. Ilgari liderlar qatoriga kirmagan Afg‘oniston 304,5 ming mehmon bilan kutilmaganda beshinchi o‘rinni egalladi. Turkmaniston ham sezilarli o‘sishni namoyish etdi, u yerdan kelganlar soni 2,3 barobarga oshib, 243,5 ming kishiga yetdi.
Uzoq xorij mamlakatlari segmentida lider almashdi. Xitoy ajoyib, uch barobardan ziyod o‘sishni ko‘rsatib, O‘zbekistonga o‘tgan yilning shu davridagi 42 mingga qarshi 135,4 ming turist yubordi. Turkiya, oqimning bir yarim barobar oshib, 113,1 ming kishiga yetganiga qaramay, sakkizinchi pog‘onaga tushib ketdi. Hindiston (42,2 ming, +8%) va Janubiy Koreya (30 ming, +6,5%) fuqarolari respublikaga barqaror qiziqish bildirmoqda. Qolgan mamlakatlar hissasiga esa 349,8 mingga yaqin sayohatchi to‘g‘ri keldi.
Tashriflar maqsadlari tahlili shuni ko‘rsatadiki, sayohatlarning asosiy sababi qarindoshlarni ziyorat qilish bo‘lib qolmoqda - barcha kelganlarning uchdan ikki qismidan ko‘prog‘i yoki 5,16 million. Shu bilan birga, klassik turizmning ulushi ham o‘sib bormoqda - deyarli 1,15 million xorijlik mamlakatga dam olish va hordiq chiqarish uchun kelgan. Xizmat va tijorat maqsadlari mos ravishda 837,5 ming va 287,7 ming kishini jalb qildi. Bundan tashqari, respublikaga 62 mingdan ortiq tibbiy turist va 14,2 ming xorijiy talaba kirib keldi.
Zamonaviy O‘zbekiston hududida UNESCOning beshta Butunjahon merosi ob’ekti joylashgan bo‘lib, ular orasida Buyuk Ipak yo‘lining asosiy tugunlari bo‘lgan Buxoro, Samarqand, Xiva va Shahrisabz kabi qadimiy shaharlarning tarixiy markazlari bor.

Турпоток в Узбекистан вырос почти на 50% с начала года
С января по август текущего года туристический сектор Узбекистана продемонстрировал внушительный рост, приняв около 7,5 миллионов иностранных граждан. Эти данные, опубликованные Национальным комитетом по статистике, свидетельствуют о значительном увеличении числа зарубежных гостей - на 49,1% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года, что в абсолютных цифрах составляет почти 2,5 миллиона человек.
Доминирующее положение в структуре въездного туризма занимают страны ближнего зарубежья. Кыргызстан утвердился на первой строчке с показателем в 2,16 миллиона поездок, что на 48,9% превышает прошлогодние цифры. В тройку ключевых партнеров также вошли Казахстан и Таджикистан, откуда было совершено 1,77 миллиона (+73,5%) и 1,7 миллиона (+15,6%) визитов соответственно. Поток путешественников из России также показал уверенную динамику, увеличившись почти на четверть до 663,2 тысяч человек.
Заметные изменения произошли в первой десятке стран-поставщиков туристов. Афганистан, ранее не входивший в число лидеров, сенсационно занял пятое место с результатом в 304,5 тысячи гостей. Существенный скачок продемонстрировал и Туркменистан, число прибытий из которого увеличилось в 2,3 раза и достигло 243,5 тысяч человек.
В сегменте стран дальнего зарубежья произошла смена лидера. Китай показал феноменальный, более чем трехкратный рост, отправив в Узбекистан 135,4 тысячи туристов против 42 тысяч за тот же период годом ранее. Турция, несмотря на полуторакратное увеличение потока до 113,1 тысячи человек, сместилась на восьмую позицию. Стабильный интерес к республике проявляют граждане Индии (42,2 тысячи, +8%) и Южной Кореи (30 тысяч, +6,5%). На долю остальных стран пришлось порядка 349,8 тысяч путешественников.
Анализ целей визитов показывает, что основной причиной поездок остается посещение родственников - более двух третей всех прибытий, или 5,16 миллиона. Вместе с тем, растет и доля классического туризма - почти 1,15 миллиона иностранцев прибыли в страну для досуга и отдыха. Служебные и коммерческие цели привлекли 837,5 тысяч и 287,7 тысяч человек соответственно. Кроме того, в республику въехало более 62 тысяч медицинских туристов и 14,2 тысячи иностранных студентов.
На территории современного Узбекистана расположено пять объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО, включая исторические центры таких древних городов, как Бухара, Самарканд, Хива и Шахрисабз, которые являлись ключевыми узлами на Великом шелковом пути.