O‘zbekistonda Jizzax viloyatidagi to‘rtta atom reaktorini ishga tushirish muddatlari belgilandi
O‘zbekistonda bir maydonda katta va kichik quvvatli reaktorlarni o‘zida mujassam etgan noyob atom elektr stansiyalari qurilishi bo‘yicha keng ko‘lamli loyihaning yangilangan muddatlari ma’lum bo‘ldi. Rasmiy shaxslarning bayonotlariga ko‘ra, rejalashtirilgan to‘rtta energiya blokining barchasini ishga tushirish 2029-yildan 2035-yilgacha bo‘lgan davrda amalga oshirilishi kerak, bu esa mamlakat energetika strategiyasida yangi davrni boshlab beradi.
Birinchi bo‘lib Jizzax viloyatidagi kam quvvatli atom elektr stansiyasi (KQAS) bloklari ishga tushiriladi. Birinchi reaktorni 2029-yilda ishga tushirish rejalashtirilgan, ikkinchisi esa jadvalga muvofiq, olti oy o‘tgach tarmoqqa ulanadi. "O‘zatom" Atom energetikasi agentligi direktori Azim Ahmedxadjayev 25-sentabr kuni Moskvada bo‘lib o‘tgan "Butunjahon atom haftaligi" xalqaro forumida loyiha bo‘yicha ishlar belgilangan rejaga muvofiq ketayotganini va zarur reaktor uskunalarini ishlab chiqarish allaqachon boshlanganini tasdiqladi.
Katta quvvatli AES loyihasiga kelsak, Ahmedxadjayev birinchi energiya blokini 2033-yilda, ikkinchi energiya blokini esa 2035-yilda ishga tushirish rejalashtirilganini aniqlashtirdi. Shu bilan birga, u bu muddatlar dastlabki ekanligini ta’kidladi. "Rejalar hozircha shunday, ammo har qanday holatda ham hammasini shartnoma doirasida amalga oshirish jadvalini muhokama qilish hal qiladi", - dedi "O‘zatom" rahbari va asosiy hujjat imzolangandan so‘ng aniqroq ma’lumotlar paydo bo‘lishini qo‘shimcha qildi.
Loyiha "Rosatom" davlat korporatsiyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Loyihaning yangi konfiguratsiyasi bo‘yicha asosiy kelishuvlarga o‘tgan haftada erishildi va bu 3+ avlodiga mansub VVER-1000 reaktorlariga ega ikkita katta quvvatli energiya bloki hamda har birining quvvati 55 MVt bo‘lgan RITM-200N reaktorlariga ega ikkita kichik energiya bloki qurish to‘g‘risidagi qarorni mustahkamladi. Ushbu hamkorlik uchun asos 20-iyun kuni PMIF-2025 doirasida "O‘zatom" va "Rosatom" yirik AES qurish imkoniyatlarini o‘rganish to‘g‘risida kelishuv imzolaganida qo‘yilgan edi.
Hukumat hisob-kitoblariga ko‘ra, 525 gektar maydonda joylashadigan kombinatsiyalashgan atom stansiyasi 2035-yilga kelib yiliga 15 milliard kVt⋅soatdan ortiq elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev ta’kidlaganidek, ushbu loyiha o‘ziga xosdir, chunki bir maydonda ikki turdagi yadroviy texnologiyalar birlashtiriladi. Bunday yondashuv barqaror tayanch generasiyani ta’minlaydi va ayni paytda mamlakat energetika tizimi uchun moslashuvchan manevr quvvatlarini yaratadi.
O‘zbekistondagi kichik AESda o‘rnatiladigan RITM-200N reaktorlari RITM-200 seriyali kema reaktorlarining quruqlikda foydalanish uchun moslashtirilgan versiyasidir. Dastlab ushbu texnologiya og‘ir Arktika sharoitlarida ishlash uchun mo‘ljallangan Rossiyaning 22220 loyihasidagi eng yangi atom muzqaymoqlar uchun ishlab chiqilgan.

В Узбекистане определили сроки запуска четырех атомных реакторов в Джизакской области
Стали известны обновленные сроки реализации масштабного проекта по строительству атомных электростанций в Узбекистане, который предполагает уникальное сочетание реакторов большой и малой мощности на одной площадке. Согласно заявлениям официальных лиц, ввод всех четырех запланированных энергоблоков должен состояться в период с 2029 по 2035 год, что знаменует собой новую эру в энергетической стратегии страны.
Первыми в строй будут введены блоки атомной станции малой мощности (АСММ) в Джизакской области. Запуск первого реактора запланирован на 2029 год, а второй, согласно графику, будет подключен к сети спустя шесть месяцев. Директор Агентства по атомной энергии «Узатом» Азим Ахмедхаджаев, выступая 25 сентября на международном форуме «Всемирная атомная неделя» в Москве, подтвердил, что работы по проекту идут в соответствии с намеченным планом, а производство необходимого реакторного оборудования уже стартовало.
Касательно проекта АЭС большой мощности, Ахмедхаджаев уточнил, что ввод первого энергоблока намечен на 2033 год, а второй энергоблок планируется запустить в 2035 году. При этом он отметил, что данные сроки являются предварительными. «По планам пока так, но в любом случае все определит обсуждение графика реализации в рамках контракта», - заявил глава «Узатома», добавив, что более точная информация станет доступна после подписания основного документа.
Проект реализуется в партнерстве с госкорпорацией «Росатом». Ключевые договоренности о новой конфигурации проекта были достигнуты на прошлой неделе, закрепив решение о строительстве двух энергоблоков большой мощности с реакторами ВВЭР-1000 поколения 3+ и двух малых энергоблоков с реакторами РИТМ-200Н, каждый мощностью 55 МВт. Основа для этого сотрудничества была заложена еще 20 июня на полях ПМЭФ-2025, где «Узатом» и «Росатом» заключили соглашение об изучении возможностей строительства крупной АЭС.
По оценкам правительства, комбинированная атомная станция, которая разместится на площади в 525 гектаров, к 2035 году сможет вырабатывать свыше 15 миллиардов кВт⋅ч электроэнергии. Как подчеркнул вице-премьер Жамшид Ходжаев, этот проект является уникальным, поскольку на одной площадке будут совмещены два типа ядерных технологий. Такой подход обеспечит стабильную базовую генерацию и одновременно предоставит гибкие маневренные мощности для энергосистемы страны.
Реакторы РИТМ-200Н, которые будут установлены на малой АЭС в Узбекистане, являются адаптированной для наземного использования версией судовых реакторов серии РИТМ-200. Изначально эта технология разрабатывалась для новейших российских атомных ледоколов проекта 22220, предназначенных для работы в суровых арктических условиях.
30 сентября 2025 08:04
Что вы постоянно лукавите ,скажите как есть ,это строит Россия ,какой узатом его вообще нет ещё
30 сентября 2025 06:39
Россия не суй свой дорогой и опасный атом! Узбекистан не твой огород!
30 сентября 2025 16:37
Ну так Россия не суётся у нее заказов до 2035 года . Это наши хотят построить и продавать свет в Европу а ты будешь проценты плотить и рисковать будующим . Не нравится есть два варианта - афганистан твоя родина и коровьи лепешки суши т.к угольные карьеры тоже рапродают наши