Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashning yangi strategiyasi doirasida 2026-2027 yillarda kichik va o‘rta biznesni kreditlash uchun 4 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Moliyaviy yordamning yangi mexanizmlarini joriy etish to‘g‘risidagi tegishli farmon Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolandi. Ushbu tashabbus prezidentning avgust oyida ishbilarmon doiralar vakillari bilan o‘tkazgan ochiq muloqotidan so‘ng amalga oshirildi.
Mablag‘larni taqsimlashning asosiy operatori Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi (TRK) bo‘ladi. Adliya vazirligining huquqiy axborot kanali tomonidan e’lon qilingan hujjatga ko‘ra, 1-noyabrdan boshlab TRK tijorat banklariga maqsadli kreditlash uchun resurslar taqdim etishni boshlaydi. Yangi avlod tadbirkor-"chempion"larni shakllantirishga qaratilgan loyihalarga alohida e’tibor qaratiladi. Bitta shunday loyiha uchun moliyalashtirish chegarasi 10 milliard so‘mgacha etib belgilangan.
Shu bilan birga, mik Loyihalarga berilgan kreditlarni qayta moliyalashtirish dasturi ham ishga tushiriladi. Xizmat ko‘rsatish, ishlab chiqarish sohalariga yoki "yashil" iqtisodiyot doirasidagi loyihalarni amalga oshirishga yo‘naltirilgan 500 million so‘mgacha bo‘lgan qarzlar qo‘llab-quvvatlanadi. Qayta moliyalashtirishning muhim sharti korxonaning kamida bir yil faoliyat yuritganligi va kamida beshta yangi ish o‘rni yaratganligidir. TRK tomonidan qayta moliyalashtirish shartlari kredit bo‘yicha tijorat stavkasidan 6% past, ammo Markaziy bankning asosiy stavkasidan 4% yuqori bo‘lgan stavkani nazarda tutadi.
1-dekabrdan boshlab TRK o‘zining kafillik dasturlarini ham kengaytiradi. Yirik tadbirkorlar uchun 10 milliard so‘mgacha bo‘lgan kafillik mavjud bo‘lib, u kredit, lizing, akkreditiv yoki bank kafolati summasining 50% gacha qismini qoplaydi. Yirik va o‘rta korxonalar tomonidan amalga oshiriladigan ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish va "yashil" loyihalar uchun kafillik hajmi ularning yillik aylanmasiga qarab o‘zgaradi. Ilgari kafillikdan muvaffaqiyatli foydalangan va ijobiy kredit tarixiga ega bo‘lgan tadbirkorlar uning miqdorini bir yarim baravar oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Alohida chora-tadbirlar bloki mamlakatning olis hududlarida iqtisodiy faollikni rag‘batlantirishga qaratilgan. 2026-yil 1-yanvardan boshlab TRK bunday joylarda ro‘yxatdan o‘tgan kompaniyalar uchun kreditlarni qayta moliyalashtirishni boshlaydi. Kichik korxonalar uchun maksimal summa 1,5 milliard so‘mni, o‘rta korxonalar uchun esa 5 milliard so‘mni tashkil etadi.
Hududlarda qayta moliyalashtirish dasturiga Markaziy bank asosiy stavkasidan 4% dan ko‘p bo‘lmagan stavkadagi kreditlar kiradi. Kompensatsiya miqdori ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolar uchun yaratilgan ish o‘rinlari soniga bevosita bog‘liq bo‘ladi. Masalan, besh kishini ish bilan ta’minlaganda kompensatsiya 2% ni, o‘n kishini ishga olganda - 4% ni, yigirma va undan ortiq ish o‘rni yaratilganda esa - 6% ni tashkil etadi. Ushbu mexanizm nafaqat biznesni qo‘llab-quvvatlash, balki hududlardagi muhim ijtimoiy muammolarni hal qilishga ham qaratilgan.
Kichik va o‘rta biznes O‘zbekiston iqtisodiyotining asosini tashkil etib, mamlakatdagi barcha mehnatga layoqatli aholining qariyb 74 foizini ish bilan ta’minlaydi va yalpi ichki mahsulotning 50 foizdan ortig‘ini ishlab chiqaradi.

В Узбекистане выделят 4 трлн сумов на бизнес-кредитование
В рамках новой стратегии поддержки предпринимательства, на кредитование малого и среднего бизнеса в период 2026-2027 годов будет направлено 4 триллиона сумов. Соответствующий указ, вводящий в действие новые механизмы финансовой помощи, был подписан Шавкатом Мирзиёевым. Эта инициатива последовала за августовским открытым диалогом президента с представителями деловых кругов.
Основным оператором распределения средств выступит Компания по развитию предпринимательства (КРП). Согласно опубликованному документу, который разъяснил канал правовой информации Министерства юстиции, начиная с 1 ноября, КРП начнет предоставлять коммерческим банкам ресурсы для целевого кредитования. Особое внимание будет уделено проектам, способствующим формированию нового поколения предпринимателей-«чемпионов». Лимит финансирования на один такой проект установлен в размере до 10 миллиардов сумов.
Параллельно будет запущена программа рефинансирования кредитов, выданных на микропроекты. Поддержку получат займы до 500 миллионов сумов, направленные в сферы услуг, производства или на реализацию проектов в рамках «зеленой» экономики. Важным условием для рефинансирования является срок деятельности предприятия - не менее одного года, а также создание как минимум пяти новых рабочих мест. Условия рефинансирования от КРП предусматривают ставку, которая будет на 6% ниже коммерческой ставки по кредиту, но при этом на 4% превышать основную ставку Центрального банка.
С 1 декабря КРП также расширит свои программы поручительства. Для крупных предпринимателей будет доступно поручительство на сумму до 10 миллиардов сумов, покрывающее до 50% от суммы кредита, лизинга, аккредитива или банковской гарантии. Для производственных, сервисных и «зеленых» проектов, реализуемых крупными и средними предприятиями, размер поручительства будет варьироваться в зависимости от их годового оборота. Предприниматели с положительной кредитной историей, ранее успешно использовавшие поручительство, смогут рассчитывать на увеличение его суммы в полтора раза.
Отдельный блок мер предназначен для стимулирования экономической активности в отдаленных районах страны. С 1 января 2026 года, КРП начнет рефинансировать кредиты для компаний, зарегистрированных в таких местностях. Для малых предприятий максимальная сумма составит 1,5 миллиарда сумов, а для средних - 5 миллиардов сумов.
Под программу рефинансирования в регионах подпадут кредиты со ставкой, превышающей основную ставку ЦБ не более чем на 4%. Размер компенсации будет напрямую зависеть от количества созданных рабочих мест для социально уязвимых категорий граждан. Так, при трудоустройстве от пяти человек компенсация составит 2%, от десяти - 4%, а при создании двадцати и более рабочих мест - 6%. Данный механизм призван не только поддержать бизнес, но и решить важные социальные задачи в регионах.
Малый и средний бизнес является основой экономики Узбекистана, обеспечивая занятость почти 74% всего трудоспособного населения страны и генерируя более 50% ВВП.