Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi xususiy Air Samarkand aviakompaniyasiga nisbatan sud jarayonini boshlab, tashuvchidan 1,5 milliard so‘m miqdoridagi maosh qarzdorligini undirishni talab qilmoqda. Da’voga yoz oylarida maosh olmagan xodimlarning ko‘plab murojaatlari sabab bo‘lgan.
Aviakompaniyadagi mehnat huquqlari buzilishi bilan bog‘liq vaziyat, o‘nga yaqin xodim iyun-avgust oylari uchun maosh to‘lanmaganligi yuzasidan rasman shikoyat qilganidan so‘ng, tegishli idora tomonidan nazoratga olindi. Vazirlik matbuot kotibi Gulnoza Alimovaning aniqlik kiritishicha, Davlat mehnat inspeksiyasi xodimlar manfaatlarini ko‘zlab, Samarqand shahar fuqarolik ishlari bo‘yicha sudiga da’vo arizasi bilan murojaat qilgan.
Da’vo talabnomasi nafaqat qarzning asosiy summasini undirishni, balki kechiktirilgan har bir kun uchun pul kompensatsiyasini hisoblashni ham o‘z ichiga oladi. Ushbu chora O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 333-moddasida ko‘zda tutilgan bo‘lib, unda ish beruvchining to‘lovlarni kechiktirganlik uchun moddiy javobgarligi belgilangan. Kompensatsiya to‘lash majburiyati ish beruvchining aybi bor-yo‘qligidan qat’i nazar yuzaga keladi.
Air Samarkand’dagi to‘lovlar bilan bog‘liq muammolar nafaqat mahalliy, balki xorijiy mutaxassislarga ham ta’sir qildi. Avvalroq rossiyalik xodimlar tomonidan shikoyatlar bo‘lgani haqida xabar berilgan edi, ularning ta’kidlashicha, 50 ga yaqin kishi uch oy davomida yashash uchun mablag‘siz, jumladan, ijara va oziq-ovqat pullarisiz qolgan. Bu holat birinchi marta kuzatilayotgani yo‘q - joriy yilning bahorida ham xodimlar shunga o‘xshash kechikishlarga duch kelishgan, biroq o‘shanda mojaroni hal qilishga muvaffaq bo‘lingan edi. Moliyaviy qiyinchiliklar fonida ayrim xodimlar ishdan bo‘shashga qaror qilishdi.
Air Samarkand rahbariyati xodimlar bilan o‘z vaqtida hisob-kitob qilishga ta’sir ko‘rsatgan "moliyaviy qiyinchiliklar" mavjudligini tan oldi. Aviakompaniya matbuot xizmati rasmiy izohida yuzaga kelgan qiyinchiliklarni joriy yilning bahor va yoz oylarida butun aviaparkka rejadan tashqari texnik xizmat ko‘rsatish natijasida yuzaga kelgan "katta va kutilmagan xarajatlar" bilan bog‘ladi. Kompaniya vaziyatni tezroq barqarorlashtirish va qarzdorlikni bartaraf etish uchun investorlar va hamkorlar bilan muzokaralar olib borayotganini ma’lum qildi.
Samarqandda joylashgan Air Samarkand aviatashuvchisi 2022-yil dekabr oyida Rossiya va Osiyoning 14 ta shahriga parvozlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ulkan rejalar bilan o‘z faoliyatini e’lon qilgan edi. Biroq, kompaniya birinchi samolyotini faqat o‘n bir oy o‘tgach, 2023-yil noyabr oyida qabul qilib oldi va 2023-yil dekabridan charter reyslarini amalga oshirishni boshladi. 2024-yil fevral oyida parkni sakkizta samolyotgacha kengaytirish va muntazam yo‘nalishlarni yo‘lga qo‘yish rejalari e’lon qilindi.
Bandlik vazirligi fuqarolarga mehnat huquqlarini himoya qilish masalalari bo‘yicha 1176 yoki (71)-200-06-00 ishonch telefonlari orqali murojaat qilishlari mumkinligini eslatib o‘tadi.
O‘zbekiston Mehnat kodeksining 333-moddasiga ko‘ra, maoshni kechiktirganlik uchun pul kompensatsiyasi miqdori kechiktirilgan har bir kun uchun Markaziy bankning amaldagi qayta moliyalash stavkasining 10 foizini tashkil etadi. Yillik 14% stavka bilan kunlik kompensatsiya sezilarli miqdorga yetishi mumkin, bu esa mamlakat ishbilarmon doiralarida muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

Министерство занятости Узбекистана требует 1,5 млрд сумов от Air Samarkand
Министерство занятости и сокращения бедности инициировало судебное разбирательство в отношении частной авиакомпании Air Samarkand, требуя взыскать с перевозчика задолженность по заработной плате в размере 1,5 млрд сумов. Поводом для иска послужили многочисленные обращения сотрудников, не получавших выплаты в течение летних месяцев.
Ситуация с нарушением трудовых прав в авиакомпании была взята на контроль профильным ведомством после того, как около десяти сотрудников официально подали жалобы на невыплату заработной платы за период с июня по август. Как уточнила пресс-секретарь министерства Гулноза Алимова, Государственная трудовая инспекция, действуя в интересах работников, направила исковое заявление в Самаркандский городской суд по гражданским делам.
В исковом требовании содержится не только просьба о взыскании основной суммы долга, но и начисление денежной компенсации за каждый день просрочки. Данная мера предусмотрена статьей 333 Трудового кодекса Республики Узбекистан, которая устанавливает материальную ответственность работодателя за задержку выплат. Обязанность по уплате компенсации возникает независимо от наличия вины работодателя.
Проблемы с выплатами в Air Samarkand затронули не только местных, но и иностранных специалистов. Ранее сообщалось о жалобах со стороны российских сотрудников, которые утверждали, что около 50 человек на протяжении трех месяцев оставались без средств к существованию, включая деньги на аренду жилья и питание. Эта ситуация не является единичным случаем - весной текущего года персонал уже сталкивался с подобными задержками, однако тогда конфликт удалось разрешить. На фоне финансовых трудностей некоторые работники приняли решение об увольнении.
Руководство Air Samarkand признало наличие «финансовых вызовов», которые повлияли на своевременность расчетов с персоналом. В официальном комментарии пресс-служба авиакомпании связала возникшие трудности с «существенными и незапланированными затратами», понесёнными в результате внепланового технического обслуживания всего авиапарка весной и летом этого года. Компания заявила о ведении переговоров с инвесторами и партнерами для скорейшей стабилизации положения и погашения задолженности.
Авиаперевозчик Air Samarkand, базирующийся в Самарканде, анонсировал начало своей деятельности в декабре 2022 года с амбициозными планами по запуску рейсов в 14 городов России и Азии. Однако первый самолет компания получила лишь спустя одиннадцать месяцев, в ноябре 2023 года, а к выполнению чартерных рейсов приступила в декабре 2023 года. В феврале 2024 года было объявлено о планах по расширению флота до восьми воздушных судов и запуску регулярных маршрутов.
Министерство занятости напоминает гражданам о возможности обращения по вопросам защиты трудовых прав по телефонам доверия 1176 или (71)-200-06-00.
Согласно статье 333 Трудового кодекса Узбекистана, размер денежной компенсации за задержку зарплаты составляет 10% от действующей ставки рефинансирования Центрального банка за каждый день просрочки. При ставке в 14% годовых, ежедневная компенсация может достигать значительных сумм, что стало предметом дискуссий в бизнес-сообществе страны.
1. Tina
8 октября 2025 14:15
А толк будет?
И пусть остальным компаниям платят вовремя ЗП.
2 октября 2025 13:56
Они привыкли, что наши сограждане молчат в тряпочку, а там большинство работников специалисты были иностранцы,которые умеют отстаивать свои права!
3. donier
2 октября 2025 12:42
а тем временем их топ манажеры летают на бизнес джете !
может поумерить аппетиты , "господа" ?
2 октября 2025 09:17
Эта компания изначально была дотационной и впоследствие быстро стала ожидаемо убыточной. Теперь из госбюджета будут выделять средства для её спасения