Xorazm viloyati hokimligi va Allied Biofuels FE LLC Uzbekistan kompaniyasi integratsiyalashgan bioqayta ishlash zavodini qurish bo‘yicha ulkan loyihani amalga oshirish uchun yer va suv resurslarini ajratishga oid asosiy kelishuvlarni yakunladi. Ushbu majmua Markaziy Osiyodagi birinchi shunday korxona bo‘ladi.
Kelishuv 23-sentabr kuni Xivada bo‘lib o‘tgan Xalqaro investitsiya forumi doirasida imzolandi. Muzokaralarda Xorazm viloyati hokimi Jo‘rabek Rahimov va Avstraliyaning Allied Green Ammonia kompaniyasi rahbari, ayni paytda O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan Allied Biofuels kompaniyasiga ham rahbarlik qiluvchi Alfred Benedikt ishtirok etdi.
Loyihaga kiritiladigan kapital qo‘yilmalarning umumiy hajmi 5,9 milliard AQSh dollariga baholanmoqda. Korxonaning loyihaviy quvvati yiliga 382 ming tonna barqaror aviatsiya yoqilg‘isi (SAF) va 152 ming tonna elektro-sintetik SAF (e-SAF) ishlab chiqarishga mo‘ljallangan. Bunga qo‘shimcha ravishda, zavod 11 ming tonna qayta tiklanadigan dizel yoqilg‘isi ishlab chiqaradi. Ishlab chiqarish jarayonlarini ta’minlash uchun majmua hududida umumiy quvvati 2 GVt bo‘lgan proton almashinuvchi membranali (PEM) elektrolizerlar o‘rnatiladi.
Ushbu keng ko‘lamli loyiha O‘zbekistonning 2030-yilgacha uglerod neytralligiga erishishga qaratilgan milliy iqlim strategiyasini amalga oshirishda muhim qadam hisoblanadi. Sanoat miqyosida ekologik toza yoqilg‘i ishlab chiqarish transport sektori va sanoatda qazilma energiya manbalariga bog‘liqlikni sezilarli darajada kamaytirish imkonini beradi, bu esa o‘z navbatida issiqxona gazlari chiqarilishini kamaytirishga olib keladi.
Jo‘rabek Rahimov yer ajratish va zarur infratuzilmani yaratish bilan bog‘liq masalalar uning shaxsiy nazorati ostida ekanligini ta’kidladi. U, shuningdek, ushbu loyihaning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi nafaqat Xorazm viloyatining "yashil" energetika markazlaridan biri sifatidagi maqomini mustahkamlashini, balki yuzlab yangi ish o‘rinlari yaratilishiga xizmat qilishini va bu viloyat iqtisodiyotiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishini alohida qayd etdi.
Loyiha bo‘yicha dastlabki muzokaralar avvalroq bo‘lib o‘tgan. Joriy yilning sentyabr oyi boshida Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Alfred Benedikt bilan hamkorlik tafsilotlarini muhokama qilgan edi. Avgust oyida esa Avstraliya tomoni asosiy shartlar to‘g‘risidagi bitimni imzolab, kelgusi ishlar uchun huquqiy asos yaratgan edi.
Loyihaning dastlabki tafsilotlari prezident huzurida Xorazmni isloh qilish va rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda taqdim etilgan. Birinchi bosqichda kompaniya 600 ming tonna "yashil" aviayoqilg‘i va 50 ming tonna dizel ishlab chiqaradigan zavod qurilishiga 820 million dollar sarmoya kiritishni rejalashtirgan edi. Korxonani energiya bilan ta’minlash uchun 4 GVt quvvatga ega fotopanellar massivini qurish ko‘zda tutilgan.
Barqaror aviatsiya yoqilg‘isi (SAF) turli xil xom ashyolardan, jumladan, ishlatilgan o‘simlik moylari, maishiy chiqindilar va hatto suv o‘tlaridan ham ishlab chiqarilishi mumkin. SAFdan foydalanish an’anaviy avia-kerosinga nisbatan uglerod dioksidi chiqindilarini 80% gacha kamaytirish imkonini beradi.

Allied Biofuels инвестирует $5,9 млрд в Хорезмскую область
Хокимият Хорезмской области и компания Allied Biofuels FE LLC Uzbekistan финализировали ключевые соглашения, касающиеся выделения земельных и водных ресурсов для реализации амбициозного проекта по строительству интегрированного биоперерабатывающего завода. Данный комплекс станет первым предприятием подобного рода в Центральной Азии.
Подписание состоялось в рамках Международного инвестиционного форума, который прошел в Хиве 23 сентября. В переговорах приняли участие хоким Хорезмской области Журабек Рахимов и руководитель австралийской компании Allied Green Ammonia, Альфред Бенедикт, который также возглавляет зарегистрированную в Узбекистане Allied Biofuels.
Общий объем капиталовложений в проект оценивается в 5,9 миллиарда долларов США. Проектная мощность предприятия рассчитана на ежегодный выпуск 382 тысяч тонн устойчивого авиационного топлива (SAF) и 152 тысяч тонн электросинтетического SAF (e-SAF). В дополнение к этому, завод будет производить 11 тысяч тонн возобновляемого дизельного топлива. Для обеспечения производственных процессов на территории комплекса будут размещены электролизеры с протоно-обменными мембранами (PEM) совокупной мощностью 2 ГВт.
Этот масштабный проект является важным шагом в реализации национальной климатической стратегии Узбекистана, нацеленной на достижение углеродной нейтральности к 2030 году. Производство экологически чистого топлива в промышленных масштабах позволит существенно сократить зависимость от ископаемых источников энергии в транспортном секторе и промышленности, что, в свою очередь, приведет к снижению выбросов парниковых газов.
Журабек Рахимов заверил, что вопросы, связанные с выделением земли и подведением необходимой инфраструктуры, находятся под его личным контролем. Он также подчеркнул, что успешная реализация данного проекта не только укрепит статус Хорезмской области как одного из центров «зеленой» энергетики, но и будет способствовать созданию сотен новых рабочих мест, что окажет положительное влияние на экономику региона.
Предварительные переговоры по проекту прошли ранее. В начале сентября текущего года министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов обсудил детали сотрудничества с Альфредом Бенедиктом. Уже в августе австралийская сторона подписала соглашение об основных условиях, заложившее правовую основу для дальнейшей работы.
Первоначальные детали проекта были представлены на совещании у президента, посвященном вопросам реформ и развития Хорезма. На первом этапе компания планировала инвестировать 820 миллионов долларов в строительство завода, который будет выпускать 600 тысяч тонн «зеленого» авиатоплива и 50 тысяч тонн дизеля. Для энергоснабжения предприятия предполагается строительство массива фотопанелей мощностью 4 ГВт.
Устойчивое авиационное топливо (SAF) может производиться из различных видов сырья, включая отработанные растительные масла, бытовые отходы и даже водоросли. Использование SAF позволяет сократить выбросы углекислого газа до 80% по сравнению с традиционным авиакеросином.
1. Самурай
6 октября 2025 23:31
Сыре для производство откуда будут брать, кто будет подставлять не уточняется. А водросли у кого будут брать у фермеров чтоли?
2. Фара
6 октября 2025 18:55
Время покажет...
3. Анвар
6 октября 2025 00:50
Бу компания ишлаб чикарадиган махсулоти зарарсизми ёки зарарлими? Жаноб хоким буни Хоразм халкига маълум килиши керак. Мажбур халкга хисобот беришга.
4. Макс
5 октября 2025 21:15
Сыре откуда что то в Тупраккале не слышно что то добывается???
6 октября 2025 10:55
Вроде как из растительного масла будут делать топливо
5 октября 2025 04:02
Давлат кафаолат бермаслиги керак! Бизнинг бозоримизла нега кампаниялар давлат кафолати билан ишлаши керак?
6. Крис
4 октября 2025 23:03
Совершенно левая компания. Скорее всего наши чин уши это. Проект нужен чтобы выделили землю. А это под застройки чтобы отмыть бабки. Компания явно левая.