Dushanba, 6-oktabr kuni O‘zbekiston ichki bozorida oltin quymalari narxi navbatdagi tarixiy maksimal darajaga yetdi. Markaziy bank tomonidan e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, besh grammlik quyma narxi ilk bor ramziy chegarani kesib o‘tib, 7,86 mln so‘mga yetdi.
Qimmatbaho metallning ishonch bilan qimmatlashishda davom etishini tahlilchilar global iqtisodiy jarayonlar, xususan, AQSh Federal zaxira tizimining pul-kredit siyosatini yumshatishi kutilayotgani bilan bog‘lashmoqda. Ushbu kutilmalar fonida jahon oltin kotirovkalari misli ko‘rilmagan o‘sishni namoyish etib, birinchi marta bir Troya unsiyasi uchun $3939 yoki bir gramm uchun $126,65 darajasiga yetdi. AQSh iqtisodiyotidagi noaniqlik, yaqinda yuz bergan "shatdaun" tufayli mehnat bozori bo‘yicha rasmiy statistik ma’lumotlarning kechikishi bilan yanada kuchayib, "himoya aktivlari"ga bo‘lgan talabni oshirmoqda. Ekspertlarning baholashicha, mamlakatda ishsizlik darajasi nisbatan yuqori - 4,3% darajasida saqlanib qolmoqda, bu esa investorlarning FZT tomonidan asosiy stavkaning pasaytirilishi borasidagi umidlarini kuchaytiradi.
Mahalliy bozorda bir gramm oltinning narxi endilikda 1 572 060 so‘mni tashkil etib, o‘tgan hafta oxiridagi ko‘rsatkichlarga nisbatan 1,3% ga o‘sishni namoyon qilmoqda. Bir kunning o‘zida 5 grammlik quyma narxi 202 ming so‘mga oshdi.
Bu dinamika uzoq muddatli tendensiyaning bir qismidir. 2025-yil boshidan buyon O‘zbekistonda oltin narxi bo‘yicha rekordlar 36 marotaba qayd etildi va uning umumiy qiymat o‘sishi 38,8% ni tashkil etdi. Agar 2024-yilning shu davri bilan taqqoslanadigan bo‘lsa, qimmatbaho metall 40,2% ga qimmatlashgan.
Aholi tomonidan ortib borayotgan talab regulyator statistikasi bilan ham tasdiqlanmoqda. Joriy yilning to‘qqiz oyi davomida Markaziy bank tijorat banklari tarmog‘i orqali 17,3 ming xaridorga 380 kg oltin sotdi. Bu sotuv hajmi 2024-yilning yakuniy ko‘rsatkichlaridan 61% ga ko‘p bo‘lib, fuqarolarning oltinga jamg‘arma va investitsiya vositasi sifatida qiziqishi ortganidan dalolat beradi.
Aholiga qimmatbaho metallarni sotish dasturi Markaziy bank tomonidan bir necha yil avval boshlangan: 2018-yilda oltin tangalar, 2020-yildan esa o‘lchovli quymalar sotuvga chiqarildi. Ushbu tashabbusning asosiy maqsadlari milliy iqtisodiyotning xorijiy valyutalarga bog‘liqligini kamaytirish va fuqarolarga o‘z jamg‘armalarini diversifikatsiya qilish hamda himoyalash uchun yangi investitsiya vositalaridan foydalanish imkoniyatini berish edi.
Oltin tanga va quymalarni tijorat banklarida sotib olish yoki sotish mumkin. Markaziy bank fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida o‘zining rasmiy veb-sayti va Telegram-botida har kuni kotirovkalarni yangilab boradi.

Узбекистанцы массово скупают золотые слитки
В понедельник, 6 октября, стоимость золотых слитков на внутреннем рынке Узбекистана в очередной раз обновила исторический максимум. По данным, опубликованным Центральным банком, цена пятиграммового слитка впервые пересекла знаковую черту, достигнув 7,86 млн сумов.
Драгоценный металл продолжает уверенно дорожать, что аналитики связывают с глобальными экономическими процессами, в частности- с ожидаемым смягчением монетарной политики Федеральной резервной системы США. На фоне этих ожиданий мировые котировки золота показали беспрецедентный рост, впервые достигнув отметки в $3939 за тройскую унцию, что эквивалентно $126,65 за один грамм. Неопределенность в экономике США, усугубленная задержкой публикации официальной статистики по рынку труда из-за недавнего шатдауна, также играет на руку «защитным» активам. По экспертным оценкам, уровень безработицы в стране сохраняется на относительно высокой отметке в 4,3%, что усиливает ожидания инвесторов относительно снижения базовой ставки ФРС.
На местном рынке стоимость одного грамма золота теперь составляет 1 572 060 сумов, демонстрируя рост на 1,3% по сравнению с показателями конца прошлой недели. Только за один день слиток весом в 5 грамм прибавил в цене 202 тыс. сумов.
Эта динамика является частью долгосрочного тренда. С начала 2025 года ценовые рекорды на золото в Узбекистане были зафиксированы уже 36 раз, а общий рост стоимости составил внушительные 38,8%. Если сравнивать с аналогичным периодом 2024 года, то драгоценный металл подорожал на 40,2%.
Растущий спрос со стороны населения подтверждается статистикой регулятора. За неполные девять месяцев текущего года Центральный банк через сеть коммерческих банков реализовал 380 кг золота для 17,3 тыс. покупателей. Этот объем продаж на 61% превышает итоговые показатели за весь 2024 год, что свидетельствует о повышенном интересе граждан к золоту как к инструменту сбережения и инвестирования.
Программа продажи драгоценных металлов населению была инициирована Центральным банком несколько лет назад: в 2018 году в продажу поступили золотые монеты, а с 2020 года- мерные слитки. Основными целями этой инициативы были названы снижение зависимости национальной экономики от иностранных валют и предоставление гражданам доступа к новым инвестиционным инструментам для диверсификации и защиты своих сбережений.
Приобрести или продать золотые монеты и слитки можно в коммерческих банках. Центральный банк ежедневно обновляет котировки, публикуя их на своем официальном сайте и в Telegram-боте для удобства граждан.
1. Бумажный тигр
8 октября 2025 02:22
Хорошая новость! Остаётся теперь накопить эти деньги))
2. Рядовой
В моём доме 72 квартиры 80 процентов квартиранты,остальные 20 пенсионеры и что-то никто даже не слышал о таких распродажах
3. Guest
Хах смешно,
7 октября 2025 10:44
а где покупают. почему мне не продали
5. YNWA
7 октября 2025 09:02
Нужно уметь так жить, а не говорить об этом. Завидуйте молча!
7 октября 2025 07:28
Аааа, думаю что за очереди , оказывается за золотом. Мы продали обручальные кольца , чтобы оплатить газ , свет , воду и отопление.
7 октября 2025 04:39
Покупают толька кто работает госорганизациях и то толька начальники взяточники у которых лишней деньги есть