Soliq qo‘mitasi tarvuz 0,9 so‘mdan, qovun esa 1,5 so‘mdan sotilayotgani haqida ma’lumot berdi
Soliq qo‘mitasi matbuot xizmati O‘zbekistondagi tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan berilgan yana bir shubhali elektron hisob-faktura haqida ma’lumot e’lon qildi.
Shubhali tadbirkorlik faoliyati bilan bog‘liq qo‘pol xatolar va soliq qonunchiligi buzilishi bilan bog‘liq yana bir holat yuzasidan soliq qo‘mitalari xabardor qilindi. Qayd etilishicha, bunday holatlar har bir elektron hisob-fakturaning xavf darajasini belgilovchi maxsus soliq organining tahliliy tizimi yordamida aniqlanadi.
Xususan, 2025-yil avgust oyida ulgurji savdo sohasida faoliyat yurituvchi mas’uliyati cheklangan jamiyat yangidan tashkil etildi. Kompaniyaning ustav kapitali 10 million so‘mni tashkil etdi. Ushbu tashkilot avgust-sentyabr oylari davomida ishchilari va faoliyat yuritish uchun boshqa shart-sharoitlari bo‘lmagan holda jami 1,2 milliard so‘mlik bir nechta elektron hisobvaraq-fakturalar, shu jumladan, 123,5 million so‘m QQSni rasmiylashtirgan. Qayd etilishicha, sotilgan tovarlarning narxi ularning bozor narxiga mos kelmagan. Xususan, 127 ming dona qovun 1,5 so‘mdan 16,4 so‘mgacha, 124 ming dona tarvuz har biri 0,9 so‘mdan 27 so‘mgacha bo‘lgan narxlarda sotildi.
Bundan tashqari, tashkilot soliqlarni to‘lamaganligi va to‘lanmagan qarzlari borligi ta’kidlangan. Shu bilan birga, elektron hisob-faktura risklarini boshqarish tizimi hozirda test rejimida ishlamoqda va shuning uchun qoidabuzarlarga nisbatan hech qanday chora ko‘rilmayapti.

В Налоговом комитете рассказали про арбузы за 0,9 сума и дыни по 1,5 сума
В пресс-службе Налогового комитета опубликовали сведения об очередных подозрительных электронных счетов-фактур, которые были оформлены одним из хозяйствующих субъектов Узбекистана.
Налоговым комитетам опубликован очередной случай подозрительной предпринимательской активности, в ходе которой совершаются грубые ошибки и выявляются нарушения налогового законодательства. Отмечается, что подобные случаи выявляются при помощи специальной аналитической системы налоговых органов, где определяется уровень риска каждого электронного счёта-фактуры.
В частности, в августе 2025 года было вновь организовано общество с ограниченной ответственностью для осуществления деятельности в сфере оптовой торговли. Уставной фонд компании составил 10 миллионов сумов. В период с августа по сентябрь данная организация, не имея работников и других условий для осуществления деятельности, оформило несколько электронных счетов-фактур, на общую сумму 1,2 миллиарда сумов, в том числе 123,5 миллиона сумов НДС. Отмечается, что при этом стоимость реализуемых товаров не соответствовала их рыночной цене. В частности, было реализовано 127 тысяч дынь по цене от 1,5 до 16,4 сума и 124 тысячи арбузов по цене от 0,9 до 27 сумов за одну штуку.
Кроме того подчёркивается, что организация не уплачивала налоги и за ней числится задолженность. Однако в настоящий момент система учёта рисков электронных счетов-фактур работает в тестовом режиме, в связи с чем никакие меры к нарушителям не применяются.
1. Зама
9 октября 2025 00:26
Молодцы. С вашей внимательностью малый бизнес хорошо развивается.
8 октября 2025 07:44
Какие дешевые арбузы и дыни население Узбекистана на бумаге употребляет.
7 октября 2025 17:24
И эти люди жаловались что если курс доллара не будет 15000сум ,то они не смогут обеспечить экспорт. 😂