O‘zbekistonda kiyim-kechak ishlab chiqarish 16,9%ga o‘sdi
Statistika qo‘mitasi 2025-yilning yanvar-avgust oylari davomida O‘zbekiston korxonalari tomonidan umumiy qiymati 24,4 trillion so‘mlik kiyim-kechak ishlab chiqarilganini ma’lum qildi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan ishlab chiqarish quvvatlarining 16,9%ga barqaror o‘sganini namoyon etadi.
Ishlab chiqarishning hududiy tahlili yaqqol yetakchini ko‘rsatib turibdi. Umumiy hajmining qariyb 40% Andijon viloyati hissasiga to‘g‘ri kelib, bu yerda 9,6 trillion so‘mlik mahsulot tayyorlangan. Undan keyingi o‘rinlarni sezilarli farq bilan Namangan va Toshkent viloyatlari egallagan bo‘lib, ularning korxonalari umumiy g‘aznaga mos ravishda 2,7 va 2,6 trillion so‘m hissa qo‘shgan. Asosiy beshta ishlab chiqarish markazlari qatoriga 1,8 trillion so‘mlik ko‘rsatkich bilan Toshkent shahri va 1,6 trillion so‘mlik natija bilan Farg‘ona viloyati ham kirdi.
Bu raqamlar O‘zbekistonning MDH hududidagi eng yirik to‘qimachilik va kiyim-kechak ishlab chiqaruvchilardan biri hamda Markaziy Osiyodagi yetakchi o‘yinchi sifatidagi maqomini tasdiqlaydi. Kuzatilayotgan o‘sish paxta xomashyosini mamlakat ichida chuqur qayta ishlash va yuqori qo‘shilgan qiymatli tayyor mahsulotlar eksportini oshirishga qaratilgan uzoq muddatli davlat strategiyasining bir qismidir.
Jahon bozoridagi mavqeni mustahkamlashga taniqli xalqaro brendlar bilan faol hamkorlik yordam bermoqda. Bugungi kunda o‘nlab mahalliy fabrikalar Inditex, LC Waikiki va Disney kabi gigantlar uchun buyurtmalarni bajarmoqda. Hududlar ham tashabbus ko‘rsatmoqda- xususan, sanoatining asosini to‘qimachilik tashkil etadigan Namangan viloyati Yevropa bozorlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish uchun Varshava va Londonda savdo uylarini ochishni rejalashtirmoqda.
Namangan viloyati to‘qimachilari tomonidan ishlab chiqarilgan gazlamalar Mercedes-Benz, BMW va Rolls-Royce kabi premium markali avtomobillar salonlarini bezash uchun sotib olinadi.

Производство одежды в Узбекистане показало рост на 16,9%
Национальный комитет статистики обнародовал данные, согласно которым за период с января по август 2025 года предприятия Узбекистана выпустили одежду на общую сумму 24,4 триллиона сумов. Данный показатель демонстрирует уверенный подъем производственных мощностей, выраженный в росте на 16,9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Анализ региональной структуры производства выявляет явного лидера. Почти 40% от общего объема приходится на Андижанскую область, где было произведено продукции на 9,6 триллиона сумов. С заметным отрывом за ней следуют Наманганская и Ташкентская области, чьи предприятия внесли в общую копилку 2,7 и 2,6 триллиона сумов соответственно. В пятерку ключевых производственных центров также вошли город Ташкент с показателем в 1,8 триллиона сумов и Ферганская область, завершившая отчетный период с результатом в 1,6 триллиона сумов.
Эти цифры подтверждают статус Узбекистана как одного из крупнейших производителей текстиля и одежды на пространстве СНГ и лидирующего игрока в Центральной Азии. Наблюдаемый рост является частью долгосрочной государственной стратегии, нацеленной на углубление переработки хлопка-сырца внутри страны и увеличение экспорта готовой продукции с высокой добавленной стоимостью.
Укреплению позиций на мировом рынке способствует активное сотрудничество с известными международными брендами. На сегодняшний день десятки местных фабрик выполняют заказы для таких гигантов как Inditex, LC Waikiki и Disney. Регионы также проявляют инициативу- в частности, Наманганская область, где текстиль составляет основу промышленности, планирует открытие торговых домов в Варшаве и Лондоне для прямого выхода на европейские рынки.
Ткани, произведенные текстильщиками из Наманганской области, закупаются для отделки салонов автомобилей таких премиальных марок, как Mercedes-Benz, BMW и Rolls-Royce.
8 октября 2025 15:39
Если цифры реальные то молодцы
2. Семейный
8 октября 2025 09:22
А почему тогда носки и трусы дорожают?
7 октября 2025 16:15
странно да ? всё в Узбекистане растёт ! да никак зарплаты не вырастут ! и пенсии ! и уровень жизни даже падает и резко ! а значит сказки всё это, про рост чего то там