Qoraqalpog‘istonda kriptovalyuta mayningi davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash dasturiga kiritiladi
Qoraqalpog‘iston Respublikasida mayning faoliyati uchun elektr energiyasi iste’moliga maxsus, imtiyozli tarif belgilanadi. Ushbu tashabbus mintaqada yuqori texnologiyali sohalarni, jumladan, sun’iy intellekt (SI) sohasidagi loyihalarni rag‘batlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturning bir qismi bo‘lib, ularni amalga oshirish uchun investitsiyalar va preferensiyalar shaklida 100 million dollargacha mablag’ yo‘naltiriladi.
Qo‘llab-quvvatlashning yangi chora-tadbirlari haqidagi qaror 6-oktabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tgan sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda ma’qullandi. Uchrashuvda SI’ni iqtisodiyot va ijtimoiy sohaga integratsiya qilish bo‘yicha kompleks yondashuv muhokama qilindi, bu malakali kadrlar tayyorlash, oliy o‘quv yurtlari negizida ixtisoslashtirilgan laboratoriyalar tashkil etish va istiqbolli loyihalarga davlat tomonidan yordam ko‘rsatishni nazarda tutadi.
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA) direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak "O‘zbekiston 24" telekanaliga bergan intervyusida maynerlar uchun imtiyozli elektr tariflari joriy etilishi haqidagi ma’lumotni tasdiqladi. "Ushbu qo‘llab-quvvatlash choralari mayning kabi sohani o‘z ichiga oladi va uning uchun elektr energiyasiga imtiyozli tarif taqdim etilishi ko‘zda tutilgan", - dedi ILMA vakili.
Bu qadam davlat rahbari tomonidan avgust oyida belgilab berilgan siyosatning mantiqiy davomi bo‘lib, o‘shanda Qoraqalpog‘istonda mayningni amalga oshirish uchun maxsus zona yaratish to‘g‘risidagi qaror loyihasini ishlab chiqish topshirilgan edi. Ushbu zonaning rezidentlari uchun asosiy shart - "yashil", qayta tiklanadigan manbalardan ishlab chiqarilgan elektr energiyasidan majburiy foydalanish bo‘ladi. Bunday yondashuv nafaqat investitsiyalarni jalb qilish va raqamli sanoatni legallashtirishga, balki mintaqaning energiya tizimiga minimal yuklama bilan barqaror rivojlanishini ta’minlashga qaratilgan.
Shunday qilib, Qoraqalpog‘istonda sun’iy intellekt sohasidagi ishlanmalar va ekologik mas’uliyat tamoyillariga asoslangan sanoat mayningi birgalikda mavjud bo‘ladigan texnologik klaster yaratish uchun sharoitlar yaratilmoqda.
Kembrij Alternativ Moliya Markazi ma’lumotlariga ko‘ra, bitkoin mayningi uchun global elektr energiyasi iste’moli Pokiston yoki Niderlandiya kabi mamlakatlarning yillik energiya iste’moli bilan taqqoslanadi. "Yashil" manbalarga o‘tish butun sanoat uchun asosiy muammolardan biri hisoblanadi.

В Каракалпакстане майнинг криптовалют включат в госпрограмму поддержки
В Республике Каракалпакстан для майнинговой деятельности будет установлен особый, льготный тариф на потребление электроэнергии. Эта инициатива является составной частью масштабной программы по стимулированию высокотехнологичных отраслей в регионе, включая проекты в сфере искусственного интеллекта (ИИ), на реализацию которых будет направлено до $100 млн в виде инвестиций и преференций.
Решение о новых мерах поддержки было одобрено в ходе совещания по вопросам развития технологий искусственного интеллекта, которое прошло 6 октября под председательством президента Шавката Мирзиёева. На встрече обсуждался комплексный подход к интеграции ИИ в экономику и социальную сферу, предусматривающий подготовку квалифицированных кадров, создание специализированных лабораторий на базе высших учебных заведений и оказание государственной поддержки перспективным проектам.
Информацию о введении льготного электротарифа для майнеров в интервью телеканалу «O’zbekiston 24» подтвердил Вячеслав Пак, первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов (НАПП). «Данные меры поддержки включают такую сферу, как майнинг, для которой будет предусмотрено предоставление льготного тарифа на электроэнергию», - заявил представитель НАПП.
Этот шаг является логическим продолжением политики, заложенной главой государства еще в августе, когда было дано поручение разработать проект постановления о создании в Каракалпакстане специальной зоны для осуществления майнинга. Ключевым условием для резидентов этой зоны станет обязательное использование электроэнергии, произведенной из «зеленых», возобновляемых источников. Такой подход направлен не только на привлечение инвестиций и легализацию цифровой индустрии, но и на обеспечение устойчивого развития региона с минимальной нагрузкой на энергосистему.
В Каракалпакстане создаются условия для формирования технологического кластера, где будут соседствовать разработка в сфере искусственного интеллекта и промышленный майнинг, основанный на принципах экологической ответственности.
По данным Кембриджского центра альтернативных финансов, глобальное потребление электроэнергии для майнинга биткоина сопоставимо с годовым энергопотреблением таких стран, как Пакистан или Нидерланды. Переход на «зеленые» источники является одним из главных вызовов для всей индустрии.
1. МУХОСРАНСК
8 октября 2025 12:20
На бумаге у нас крипта разрешена законодательно,но как кто то начинает заниматся криптой сразу срок с конфискацией