Yevroosiyo taraqqiyot bankining (YOTB) yangi hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston Yevroosiyo mintaqasida sanoat eksportini oshirish bo‘yicha istisno darajada yuqori salohiyatga ega bo‘lgan asosiy mamlakatlardan biri sifatida belgilandi. "Yevroosiyo mintaqasida yuqori qayta ishlash sanoatini rivojlantirish salohiyati" deb nomlangan tahliliy hujjatda respublikaning qayta ishlash sanoati mahsulotlari eksportining yillik o‘sishi 3,86 milliard dollarga yetishi mumkinligi haqidagi hisob-kitoblar keltirilgan.
Bu 26% o‘sishga teng bo‘lgan ko‘rsatkich, O‘zbekistonni mintaqadagi nisbiy o‘sish salohiyati bo‘yicha Qirg‘iziston (28%) va Armaniston (25%) bilan bir qatorda yetakchilar uchligiga olib chiqadi. Taqqoslash uchun, Rossiya, Belarus va Qozog‘iston kabi mintaqaning boshqa yirik iqtisodiyotlari uchun 12% dan 17% gacha bo‘lgan mo‘tadilroq o‘sish prognoz qilinmoqda.
Bunday optimistik prognoz asosida mamlakat iqtisodiy modelining strategik o‘zgarishi yotadi. Xomashyo eksportidan asta-sekin ancha yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan ikkinchi bosqich qayta ishlangan tovarlar ishlab chiqarishga o‘tish kuzatilmoqda. Bu jarayon mamlakat ichida ishlab chiqarish zanjirlarini chuqurlashtirishni va murakkabroq, texnologik mahsulotlar chiqarishni nazarda tutadi.
YOTB ekspertlarining fikricha, ushbu transformatsiya eksportda sezilarli tarkibiy o‘zgarishlarga olib keladi. Mashinasozlik va kimyo sanoati kabi sohalarning ulushi oshishi kutilmoqda. Bu esa, o‘z navbatida, mutlaqo yangi ixtisoslashuv sohalarining paydo bo‘lishiga va davlat byudjeti uchun valyuta tushumlarining barqarorroq manbalarini shakllantirishga yordam beradi, xomashyo bozorlaridagi o‘zgaruvchanlikka bog‘liqlikni kamaytiradi.
O‘zbekiston uchun nafaqat eksport o‘sishini, balki import o‘rnini bosish imkoniyatlarini hamda mahsulot ishlab chiqarishning umumiy o‘sishini hisobga olgan holda, umumiy iqtisodiy samara bank mutaxassislari tomonidan yillik 15 milliard dollardan ortiq summada baholanmoqda.
Bundan tashqari, ushbu salohiyatni ro‘yobga chiqarish mamlakatdagi umumiy sanoat ishlab chiqarish hajmining 17% gacha o‘sishini rag‘batlantirishi mumkin. Bunday dinamika milliy iqtisodiyotni jadal sanoatlashtirish uchun mustahkam poydevor yaratadi va O‘zbekistonning mintaqaviy maydondagi iqtisodiy va siyosiy mavqeini sezilarli darajada mustahkamlaydi.
O‘zbekistonda dunyodagi eng yirik ochiq usulda oltin qazib oluvchi konlardan biri - "Muruntov" joylashgan. Ushbu ulkan kon nafaqat asosiy oltin yetkazib beruvchi, balki kumush, platina va palladiyning ham muhim manbai bo‘lib, mamlakat sanoat majmuasida muhim rol o‘ynaydi.

Экономика Узбекистана получит свыше $15 млрд от новой промышленной стратегии
Согласно новому докладу Евразийского банка развития (ЕАБР), Узбекистан определен как одна из ключевых стран Евразийского региона с исключительно высоким потенциалом для наращивания промышленного экспорта. Аналитический документ под названием «Потенциал развития промышленности высоких переделов в Евразийском регионе» представляет расчеты, согласно которым ежегодный прирост экспорта продукции обрабатывающей промышленности республики может достигнуть 3,86 миллиарда долларов.
Этот показатель, эквивалентный росту на 26%, ставит Узбекистан в один ряд с Кыргызстаном (28%) и Арменией (25%) в тройке лидеров по относительному потенциалу роста в регионе. Для сравнения, для других крупных экономик региона, таких как Россия, Беларусь и Казахстан, прогнозируется более умеренный рост в диапазоне от 12% до 17%.
В основе столь оптимистичного прогноза лежит стратегический сдвиг экономической модели страны. Происходит постепенный отход от экспорта сырья к производству товаров второй стадии передела, которые обладают значительно более высокой добавленной стоимостью. Этот процесс подразумевает углубление производственных цепочек внутри страны и выпуск более сложной, технологичной продукции.
Эксперты ЕАБР полагают, что данная трансформация приведет к заметным структурным изменениям в экспорте. Ожидается увеличение доли таких секторов, как машиностроение и химическая промышленность. Это, в свою очередь, будет способствовать появлению совершенно новых отраслей специализации и формированию более устойчивых источников валютных доходов для государственного бюджета, снижая зависимость от волатильности на сырьевых рынках.
Совокупный экономический эффект для Узбекистана, учитывающий не только рост экспорта, но и возможности импортозамещения, а также общий рост выпуска продукции, оценивается специалистами банка в сумму, превышающую 15 миллиардов долларов ежегодно.
Более того, реализация этого потенциала способна стимулировать рост общего объема промышленного производства в стране на величину до 17%. Подобная динамика закладывает прочный фундамент для ускоренной индустриализации национальной экономики и существенного укрепления экономических и политических позиций Узбекистана на региональной арене.
В Узбекистане находится один из крупнейших в мире золотодобывающих карьеров открытого типа - «Мурунтау». Этот гигантский рудник является не только ключевым поставщиком золота, но и значительным источником серебра, платины и палладия, играя важную роль в промышленном комплексе страны.
10 октября 2025 14:46
Мне вот интересно кто сливает инфу в EABR и чему радуются наши, что иностранные специалисты знают всю кухню в нашей стране но местное население не в теме кто то, и где наши специалисты они не могут планировать стратегию искать считать просчитывать наперёд почему СМИ радостно извещают что иностранцы зная всю кухню в стране советуют нам что и как делать и сколько брать у них в долг они ведь не спроста всю картину видят и причём здесь мурунтау что хотел автор этим сказать тогда бы уже все месторождения перечислил странно все это :-(