O‘zbekiston sanoati soliq imtiyozlariga ega bo‘ladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlarda sanoat salohiyatini jadal rivojlantirish va eksport hajmini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar paketini tasdiqladi. 4-oktabrda imzolangan tegishli hujjat korxonalar uchun yangi fiskal imtiyozlarni joriy etadi va mahalliy sanoat uchun ulkan maqsadlarni belgilaydi.
Yangi strategiyaning markaziy elementi hududiy sanoat uchun samaradorlikning asosiy ko‘rsatkichlarini (KPI) belgilashdan iborat. Tasdiqlangan rejaga ko‘ra, 2026-yil oxiriga qadar mamlakat umumiy sanoat ishlab chiqarish hajmidagi mahalliy sanoatning ulushi 45% ga yetishi kerak. Bundan tashqari, har bir tuman va shaharda joylarda iqtisodiy rivojlanishning lokomotiviga aylanadigan beshtagacha sanoat "o‘sish nuqtalari"ni yaratish rejalashtirilgan.
Hujjatda texnologik modernizatsiyaga alohida e’tibor qaratilgan. Hukumatga 34 ta yuqori texnologiyali loyihani amalga oshirishni ta’minlash topshirildi, bu dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, 3500 ta yangi ish o‘rni yaratish imkonini beradi. Ushbu chora-tadbirlar natijasida sanoat mahsulotlarining umumiy hajmidagi texnologik tovarlar ulushini 25% gacha oshirish kutilmoqda.
Biznesni rag‘batlantirish uchun muhim soliq yengilliklari joriy etilmoqda. Masalan, 2026-yil 1-yanvardan boshlab muayyan toifadagi sanoat korxonalariga ijtimoiy soliq bo‘yicha soliqqa tortiladigan bazani kamaytirish imkonini beruvchi yangi norma kuchga kiradi. Xodimlarni tashish va oziq-ovqat bilan ta’minlash xarajatlarini bir oylik bazaviy hisoblash miqdori (BHM) doirasida, ya’ni hozirgi vaqtda bir xodim uchun oyiga 412 ming so‘mgacha bo‘lgan miqdorni ijtimoiy soliq bazasidan chegirib tashlash mumkin bo‘ladi. Ushbu chora ikki yil davomida, ya’ni 2028-yil 1-yanvargacha amal qiladi.
Ushbu imtiyoz barcha korxonalarga taqdim etilmaydi. Uni qo‘llashning asosiy shartlaridan biri ish haqi darajasidir: korxonadagi o‘rtacha oylik ish haqi belgilangan eng kam oylik ish haqi miqdoridan kamida ikki baravar yuqori bo‘lishi kerak. Joriy normalarga asosan, bu ish haqi kamida 2,542 million so‘mni tashkil etishi kerakligini anglatadi.
Yana bir muhim yangilik qurilish materiallari ishlab chiqarish sohasidagi korxonalarga taalluqlidir. O‘z ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun gips xomashyosini qazib oluvchi kompaniyalar uchun yer qa’ridan foydalanganlik uchun soliq stavkasi ikki baravarga kamaytiriladi. Yangi stavka amaldagi stavkaning 50 foizini, ya’ni 2,5 foizni yoki bir kubometr xomashyo uchun 7975 so‘mni tashkil etadi. Bu qadam mahalliy qurilish materiallarining tannarxini pasaytirish va ularning raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan.
O‘zbekiston gips zaxiralari bo‘yicha dunyoda yetakchi o‘rinlardan birini egallaydi. Asosiy konlar Farg‘ona vodiysi, Buxoro va Navoiy viloyatlarida joylashgan bo‘lib, bu ushbu hududlarda qurilish materiallari sanoatini rivojlantirish uchun katta salohiyat yaratadi.

Промышленность Узбекистана получит новые налоговые стимулы
Президент Шавкат Мирзиёев утвердил пакет мер, направленных на форсированное развитие промышленного потенциала в регионах и наращивание экспортных объемов. Соответствующий документ, подписанный 4 октября, вводит новые фискальные льготы для предприятий и устанавливает амбициозные цели для местной индустрии.
Центральным элементом новой стратегии является установление ключевых показателей эффективности (KPI) для региональной промышленности. Согласно утвержденному плану, к концу 2026 года доля местной индустрии в общем объеме промышленного производства страны должна достичь 45%. Кроме того, в каждом районе и городе планируется создать до пяти промышленных «точек роста», которые станут локомотивами экономического развития на местах.
Особое внимание в документе уделено технологической модернизации. Правительству поручено обеспечить реализацию 34 высокотехнологичных проектов, которые, по предварительным оценкам, позволят создать 3500 новых рабочих мест. В результате этих мер ожидается, что доля технологичных товаров в общем объеме промышленной продукции возрастет до 25%.
Для стимулирования бизнеса вводятся значительные налоговые послабления. Так, с 1 января 2026 года вводится новая норма, которая позволит определенным категориям промышленных предприятий уменьшать налогооблагаемую базу по социальному налогу. Расходы на транспортировку и питание сотрудников в размере до одной базовой расчетной величины (БРВ), что на данный момент составляет 412 тысяч сумов, в месяц на одного работника можно будет вычитать из базы социального налога. Эта мера будет действовать в течение двух лет, до 1 января 2028 года.
Данная льгота будет доступна не всем предприятиям. Одним из ключевых условий для ее применения является уровень оплаты труда: среднемесячная заработная плата на предприятии должна как минимум вдвое превышать установленный минимальный размер оплаты труда. Исходя из текущих норм, это означает, что зарплата должна быть не менее 2,542 миллиона сумов.
Еще одно важное нововведение касается предприятий, занятых в сфере производства строительных материалов. Для компаний, которые осуществляют добычу гипсового сырья для собственных производственных нужд, ставка налога на пользование недрами будет снижена вдвое. Новая ставка составит 50% от действующей, то есть 2,5%, или 7975 сумов за кубометр сырья. Этот шаг призван снизить себестоимость отечественных стройматериалов и повысить их конкурентоспособность.
В 2010 году большим игрокам дали всего лиш 10 минут для обсуждений канализационных программ . Но это им не было выгодно без льготного и без залогового кредита.
2. Абрам
10 октября 2025 05:47
Проходили уже, вспомните программу локализации продукции и уменьшение доли импорта. Тогда и сейчас придумали для особо приближенных к его телу. Большие игроки выиграли от этого а мелкие предприятия не вытянули и не получили льгот. Так и сейчас будет.