YI Markaziy Osiyo energetikasini 900 mln yevro bilan qo‘llab-quvvatlaydi
9-10-oktabr kunlari bo‘lib o‘tgan "Global Gateway" forumi doirasida qabul qilingan qarorlar Markaziy Osiyoning gidroenergetika salohiyatini rivojlantirishga yangi turtki berdi. Yevropa Ittifoqi va uning moliyaviy institutlari Qirg‘izistonda mintaqaviy ahamiyatga ega bo‘lgan Qambarota GES-1 qurilishi flagman loyihasini amalga oshirish uchun katta mablag’ ajratilishini e’lon qildi.
Bryusseldagi uchrashuvlarning asosiy natijasi O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston vakillari, shuningdek, Yevropa Ittifoqi va Yevropa investitsiya banki (YIB) o‘rtasida bir qator o‘zaro anglashuv memorandumlarining imzolanishi bo‘ldi. Ushbu kelishuvlar tomonlarning Qambarota GES-1 loyihasi uchun YIBdan 900 million yevro miqdorida moliyalashtirishni jalb qilish niyatini mustahkamlaydi. Bunga qo‘shimcha ravishda, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) stansiya qurilishi ehtiyojlari uchun yana 1,3 milliard yevro ajratish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.
Norin daryosida amalga oshiriladigan loyiha Qirg‘izistondagi eng yirik energetika obyekti hisoblanadi. Stansiyaning rejalashtirilgan quvvati 1860 MVtni tashkil etadi, to‘g‘onining balandligi esa 256 metrga yetadi. Suv ombori 5,4 milliard kubometr suvni sig‘dira oladi, bu esa yiliga qariyb 5,6 milliard kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkonini beradi.
Xalqaro hamkorlik bo‘yicha Yevrokomissar Yozef Sikela erishilgan kelishuvlarni izohlar ekan, "gidroenergetikaga kiritilgan sarmoyalar elektr energiyasiga ishonchli kirishni ta’minlaydi, mahalliy aholi uchun yangi daromad manbalarini yaratadi va qishloq xo‘jaligining barqarorligini mustahkamlaydi", deb ta’kidladi.
O‘z navbatida, YIB vitse-prezidenti Kiriakos Kakuris mintaqaviy energetika hamkorligini rivojlantirishga va qayta tiklanadigan elektr energiyasi savdosini kengaytirishga yordam beradigan loyihalarni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. YTTB prezidenti Odil Reno-Basso loyihani "mintaqaviy kooperatsiya va suv resurslarini barqaror boshqarishning flagman namunasi" deb atadi va uning Markaziy Osiyo suv va energetika xavfsizligi uchun muhimligini ta’kidladi.
Loyihaning texnik-iqtisodiy asoslanishini ishlab chiqish allaqachon Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilgan va Jahon banki ishtirokida amalga oshirilmoqda. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, butun qurilish jarayoni o‘n yilga yaqin davom etadi, birinchi gidroaggregatni ishga tushirish esa asosiy ishlar boshlanganidan to‘rt yil o‘tib rejalashtirilgan. Qurilish tugagandan so‘ng, stansiyaning barcha aktivlari va aksiyalari to‘liq Qirg‘iziston mulkiga o‘tadi. Ushbu qadamlar strategik muhim sohalarda mintaqaviy muvofiqlashtirishni kuchaytirish uchun YI, ishtirokchi davlatlar va moliya tashkilotlarining sa’y-harakatlarini birlashtiruvchi "Team Europe" tashabbusi doirasida amalga oshirilmoqda.
Qambarota GES-1 quriladigan Norin daryosi Sirdaryoning eng yirik irmog‘i hisoblanadi. O‘zbekiston va Qozog‘istonning aholi zich joylashgan hududlarida suv ta’minoti va qishloq xo‘jaligi faoliyati bevosita Norinning holatiga bog‘liq.

ЕС поддержит энергетику ЦА инвестициями в 900 млн евро
Новый импульс развитию гидроэнергетического потенциала Центральной Азии придали решения, принятые в рамках форума «Глобальный шлюз», который проходил 9-10 октября. Европейский союз и его финансовые институты объявили о выделении значительных средств на реализацию флагманского регионального проекта - строительства Камбаратинской ГЭС-1 в Кыргызстане.
Ключевым итогом встреч в Брюсселе стало подписание серии меморандумов о взаимопонимании между представителями Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана, а также Европейского союза и Европейского инвестиционного банка (ЕИБ). Данные соглашения закрепляют намерения сторон по привлечению финансирования на сумму 900 млн евро от ЕИБ для проекта Камбаратинской ГЭС-1. В дополнение к этому, Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) изучает возможность предоставления еще 1,3 млрд евро на нужды строительства станции.
Проект, который будет реализован на реке Нарын, представляет собой крупнейший энергетический объект в Кыргызстане. Запланированная мощность станции составляет 1860 МВт, а высота ее плотины достигнет 256 метров. Водохранилище сможет вмещать 5,4 млрд кубометров воды, что позволит генерировать порядка 5,6 млрд кВт·ч электроэнергии ежегодно.
Еврокомиссар по международному партнерству, Йозеф Сикела, прокомментировал достигнутые договоренности, отметив, что «инвестиции в гидроэнергетику обеспечат надежный доступ к электроэнергии, создадут новые источники дохода для местного населения и укрепят устойчивость сельского хозяйства».
Со своей стороны, вице-президент ЕИБ Кириакос Какурис выразил поддержку проектам, которые способствуют развитию регионального энергетического сотрудничества и расширению торговли возобновляемой электроэнергией. Президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо назвала проект «флагманским примером региональной кооперации и устойчивого управления водными ресурсами», подчеркнув его важность для водной и энергетической безопасности Центральной Азии.
Разработка технико-экономического обоснования проекта уже профинансирована Европейским союзом и осуществляется при участии Всемирного банка. Весь процесс строительства, по предварительным оценкам, займет около десятилетия, при этом ввод первого гидроагрегата в эксплуатацию намечен уже через четыре года после старта основной фазы работ. По завершении строительства все активы и акции станции полностью перейдут в собственность Кыргызстана. Данные шаги осуществляются в рамках инициативы Team Europe, которая консолидирует усилия ЕС, стран-участниц и финансовых организаций для укрепления региональной координации в стратегически важных секторах.
Река Нарын, на которой будет построена Камбаратинская ГЭС-1, является крупнейшим притоком Сырдарьи. От состояния Нарына напрямую зависит водное обеспечение и сельскохозяйственная деятельность в густонаселенных районах Узбекистана и Казахстана.
12 октября 2025 18:32
Где радостные пузыри от Гоги и ему подобным ?
12 октября 2025 05:24
Что такое ес ?
11 октября 2025 22:18
Я бы не очень восторгался этими$900 млн. Для реализации такого масштабного проекта это небольшая сумма, деньги могут уйти в песок в виде проектов и обсуждений и т.п.