Jahon banki O‘zbekiston YAIM o‘sishi prognozini 2025-yilda 6,2%gacha oshirdi
O‘zbekiston iqtisodiyoti barqarorlikni namoyish etmoqda va o‘sish sur’atlari bo‘yicha mintaqaviy yetakchilardan biri sifatidagi o‘z mavqeini mustahkamlashda davom etmoqda. Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiyotiga bag‘ishlangan so‘nggi hisobotiga ko‘ra, respublika yalpi ichki mahsuloti o‘sishining 2025-yil uchun prognozi yuqoriga qarab qayta ko‘rib chiqildi va endi 6,2% ni tashkil etadi. Bu ko‘rsatkich xalqaro moliya tashkiloti tahlilchilarining may oyidagi kutilmalaridan 0,3 foiz punktiga yuqoridir.
Shunday qilib, O‘zbekiston o‘z mintaqasida iqtisodiy rivojlanish dinamikasi bo‘yicha yetakchi o‘rinlardan birini saqlab qoladi. Joriy yil uchun prognoz qilinayotgan o‘sish sur’atlari bo‘yicha O‘zbekiston iqtisodiyoti Qozog‘istonni ortda qoldirmoqda, u yerda 5,5% darajasida o‘sish kutilmoqda. Biroq, bu ko‘rsatkich bo‘yicha mamlakat Tojikiston va Qirg‘izistondan ortda qolmoqda, ularning iqtisodiyotlari taxminlarga ko‘ra, mos ravishda 7,6% va 9,2% ga o‘sadi.
O‘rta muddatli istiqbollar ham optimistik ko‘rinishga ega. Jahon bankining 2026 va 2027-yillar uchun prognozlari may oyidagi ma’lumotlarga nisbatan 0,1 foiz punktiga yuqoriga qarab o‘zgartirildi. 2026-yilda mamlakat iqtisodiyoti 6% ga, 2027-yilda esa 5,9% ga o‘sishi kutilmoqda. Prognoz qilinayotgan sur’atlarning biroz sekinlashishiga qaramay, tahlilchilarning fikricha, O‘zbekiston YAIM dinamikasi bo‘yicha mintaqada Qirg‘izistondan keyin ikkinchi o‘rinni egallashi mumkin, u yerda yaqin ikki yilda o‘sish 6,5-6,8% ni tashkil etishi mumkin. Taqqoslash uchun, Tojikistonda o‘sish 2026-yilda 5,2% gacha va 2027-yilda 4,7% gacha, Qozog‘istonda esa mos ravishda 4,5% va 3,9% gacha sekinlashishi kutilmoqda.
Hisobotda, shuningdek, kelgusi o‘sishning harakatlantiruvchi kuchlariga aylanishi mumkin bo‘lgan asosiy yo‘nalishlar belgilab berilgan. Kimyo sanoati, axborot texnologiyalari sektori, shuningdek, agrosanoat majmuasi, xususan, meva-sabzavot yetishtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shu bilan birga, IT-sohasining salohiyatini ro‘yobga chiqarish hozirgi vaqtda keng polosali internetga ulanishning yetarli darajada emasligi bilan cheklanayotgani ta’kidlangan.
Kimyo sanoatini rag‘batlantirish uchun Jahon banki ekspertlari ishlab chiqarish quvvatlarini kompleks modernizatsiya qilishni tavsiya etadilar. Bundan tashqari, eksport nazorati va mavjud narx cheklovlarini bosqichma-bosqich bekor qilish taklif etilmoqda. "O‘zkimyosanoat" aksiyadorlik jamiyatining tijorat, nazorat va tartibga solish faoliyatini ajratish ham muhim qadam sifatida ko‘rsatilgan.
Agrar sektorga kelsak, meva-sabzavot mahsulotlarining eksport salohiyatini oshirish uchun xalqaro sifat standartlari va sertifikatsiyani faolroq joriy etish tavsiya etilgan. Tahlilchilar, shuningdek, zamonaviy irrigatsiya tizimlariga investitsiyalarni jalb qilish va qishloq xo‘jaligi ekinlari seleksiyasi sohasidagi ilmiy tadqiqotlarni faollashtirish zarurligini ta’kidlaydilar. Alohida tavsiya sifatida eksportda oldindan to‘lov talabini bekor qilish zarurligi ko‘rsatilgan, bu esa o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilarning tashqi bozorlarga chiqishini sezilarli darajada soddalashtirishi kerak.
Bu yil o‘sish sur’atlarining 3,7% dan 2,4% gacha sezilarli darajada sekinlashishi prognoz qilinayotgan Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasining umumiy fonida O‘zbekistonning iqtisodiy ko‘rsatkichlari ayniqsa ishonchli ko‘rinadi. Kelajakda, prognozlarga ko‘ra, mintaqa iqtisodiyoti mo‘tadil sur’atlar bilan tiklanib, o‘rtacha yillik 2,6% ko‘rsatkichga chiqadi. Shu bilan birga, mintaqa mamlakatlarining iqtisodiy dinamikasi, Rossiyani hisobga olmaganda, 3,3% atrofida barqaror bo‘lib qoladi va 2027-yil oxiriga kelib 3,7% gacha tezlashishi kutilmoqda. Shu bilan birga, Turkiya iqtisodiyoti, prognozlarga ko‘ra, joriy yilda 3,5% gacha o‘sishni ko‘rsatadi va 2027-yilda 4,4% gacha tezlashadi.

ВБ улучшил прогноз роста ВВП Узбекистана до 6,2% в 2025 году
Экономика Узбекистана демонстрирует устойчивость и продолжает укреплять свои позиции в качестве одного из региональных лидеров по темпам роста. Согласно последнему докладу Всемирного банка, посвященному экономике стран Европы и Центральной Азии, прогноз роста валового внутреннего продукта республики на 2025 год был пересмотрен в сторону повышения и теперь составляет 6,2%. Эта оценка на 0,3 процентных пункта превышает майские ожидания аналитиков международной финансовой организации.
Таким образом, Узбекистан сохранит одну из ведущих позиций по динамике экономического развития в своем регионе. По прогнозируемым темпам роста на текущий год узбекистанская экономика опережает Казахстан, где ожидается рост на уровне 5,5%. Однако, по этому показателю страна уступает Таджикистану и Кыргызстану, чьи экономики, по оценкам, вырастут на 7,6% и 9,2% соответственно.
Перспективы на среднесрочный период также выглядят оптимистично. Прогнозы Всемирного банка на 2026 и 2027 годы были скорректированы в сторону повышения на 0,1 процентного пункта по сравнению с майскими данными. Ожидается, что в 2026 году экономика страны вырастет на 6%, а в 2027 году - на 5,9%. Несмотря на прогнозируемое незначительное замедление темпов, аналитики полагают, что Узбекистан может занять второе место по динамике ВВП в регионе после Кыргызстана, где рост в ближайшие два года может составить 6,5-6,8%. Для сравнения, в Таджикистане ожидается замедление роста до 5,2% в 2026 году и до 4,7% в 2027 году, а в Казахстане - до 4,5% и 3,9% соответственно.
В докладе также определены ключевые направления, которые могут стать драйверами дальнейшего роста. Особое внимание уделяется химической промышленности, сектору информационных технологий, а также агропромышленному комплексу, в частности выращиванию фруктов и овощей. При этом отмечается, что реализация потенциала IT-сферы на данный момент сдерживается недостаточным уровнем проникновения широкополосного доступа в интернет.
Для стимулирования химической отрасли эксперты Всемирного банка рекомендуют провести комплексную модернизацию производственных мощностей. Помимо этого, предлагается поэтапная отмена экспортного контроля и существующих ценовых ограничений. Важным шагом также называется разделение коммерческой, контрольной и регулирующей деятельности акционерного общества «Узкимёсаноат».
Что касается аграрного сектора, то для наращивания экспортного потенциала плодоовощной продукции рекомендовано активнее внедрять международные стандарты качества и сертификации. Аналитики также указывают на необходимость привлечения инвестиций в современные ирригационные системы и активизации научных исследований в области селекции сельскохозяйственных культур. Отдельной рекомендацией выделена необходимость отмены требования предоплаты при экспорте, что должно существенно упростить выход узбекистанских производителей на внешние рынки.
На общем фоне региона Европы и Центральной Азии, где в этом году прогнозируется существенное замедление роста с 3,7% до 2,4%, экономические показатели Узбекистана выглядят особенно уверенно. В дальнейшем, по прогнозам, экономика региона будет восстанавливаться умеренными темпами, выйдя на среднегодовой показатель в 2,6%. При этом экономическая динамика стран региона, без учета России, останется стабильной на уровне около 3,3%, с ожидаемым ускорением до 3,7% к концу 2027 года. В то же время, экономика Турции, согласно прогнозам, покажет рост до 3,5% в текущем году и ускорится до 4,4% в 2027 году.