Davlat aktivlarini boshqarish agentligi poytaxtning Bektemir tumanidagi ma’muriy majmuani sotuvga qo‘yish jarayonini boshladi. Ikki qavatli bino va unga tutash hududni o‘z ichiga olgan obyekt 40 milliard so‘mdan ortiqroqqa baholanmoqda.
Davlat obyektlarini xususiylashtirish dasturi doirasida E-auksion elektron savdo platformasiga muhim aktiv - hozirda Toshkent shahrining Bektemir tumani hokimligi joylashgan bino sotuvga qo‘yildi. Majmua Husayn Boyqaro ko‘chasida, yirik transport yo‘nalishlari - Farg‘ona yo‘li shossesi va Qo‘yliq ko‘prigiga strategik qulay yaqinlikda joylashgan.
Sotuvga qo‘yilgan lot 0,83 gektar maydondagi yer uchastkasidan iborat bo‘lib, unda ikki qavatli ma’muriy bino va bir nechta qo‘shimcha imoratlar mavjud. Barcha xonalarning umumiy maydoni 2998 kvadrat metrni tashkil etadi. E’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, obyekt gaz ta’minoti, elektr energiyasi, suv quvuri va kanalizatsiya tizimini o‘z ichiga olgan zarur muhandislik kommunikatsiyalari bilan to‘liq ta’minlangan.
Obyektning boshlang‘ich narxi 40,19 milliard so‘m etib belgilangan. Kimoshdi savdosini joriy yilning 3-noyabr kuni o‘tkazish rejalashtirilgan, savdolar mahalliy vaqt bilan soat 10:00 da boshlanadi. Qiziqish bildirgan investorlar o‘z arizalarini o‘sha kunning ertalab soat 9:00 ga qadar topshirishlari mumkin.
Sotuv uchun huquqiy asos bo‘lib Vazirlar Mahkamasining 2024-yil iyul oyida qabul qilingan qarori xizmat qiladi. Bitimning muhim shartlaridan biri - obyektni yangi mulkdorga topshirishning kechiktirilishidir: bino sotib olish narxi to‘liq to‘langanidan keyin bir kalendar yili ichida hozirgi foydalanuvchilar tomonidan bo‘shatilishi kerak.
Ushbu savdo davlat aktivlarini xususiylashtirish tendensiyasini davom ettirmoqda. Avvalroq Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (DABA) "O‘zengsanloyiha" loyiha institutidagi 94,86% davlat ulushini sotish jarayonini boshlagan edi.
Toshkentda ma’muriy binolarni xususiylashtirish jarayoni yagona holat emas. Masalan, 2025-yil aprel oyida Shayxontohur tumani hokimligi binosi uning o‘rnida zamonaviy mehmonxona qurish sharti bilan savdoga qo‘yilgan edi.

В Бектемирском районе Ташкента продают здание хокимията за 40 млрд сумов
Агентство по управлению государственными активами инициировало процедуру реализации административного комплекса в Бектемирском районе столицы. Объект, включающий двухэтажное здание и прилегающую территорию, оценен в более чем 40 миллиардов сумов.
В рамках программы приватизации государственных объектов на электронные торги E-auksion выставлен значимый актив - здание, в котором в настоящее время располагается хокимият Бектемирского района города Ташкента. Комплекс расположен на улице Хусейна Байкаро, в стратегически удобной близости от крупных транспортных артерий - шоссе Фаргона Йули и Куйлюкского моста.
Предлагаемый к продаже лот представляет собой земельный участок площадью 0,83 гектара, на котором расположено двухэтажное административное здание с несколькими пристройками. Общая площадь всех помещений составляет 2998 квадратных метров. Согласно опубликованным данным, объект полностью обеспечен необходимыми инженерными коммуникациями, включая газоснабжение, электричество, водопровод и канализационную систему.
Стартовая стоимость объекта установлена на отметке в 40,19 миллиарда сумов. Проведение аукциона запланировано на 3 ноября текущего года, торги начнутся в 10:00 по местному времени. Заинтересованные инвесторы могут подать свои заявки на участие до 9:00 утра того же дня.
Юридическим основанием для продажи служит постановление Кабинета министров, принятое в июле 2024 года. Важным условием сделки является отсрочка передачи объекта новому собственнику: здание должно быть освобождено нынешними резидентами в течение одного календарного года после полной оплаты покупной цены.
Данная продажа продолжает тенденцию по приватизации государственных активов. Ранее Агентство по управлению госактивами (АУГА) начало процесс реализации 94,86% государственной доли в проектном институте «Узенгсанлойиха».
1. Шамси
13 октября 2025 14:18
В бонусы бывшие работники хокимията в придачу!!!
13 октября 2025 08:04
Опустел без хокимиатских хокимиат, что всех посадили??? Как можно распродавать госсучреждение, разве так можно было, или только "щас"???
12 октября 2025 16:55
Место не хорошее , да и здание нужно будет три -четыре года от запаха взяток проветривать.
12 октября 2025 21:46
Топор,
купят, скорее всего, привычные к запаху
12 октября 2025 10:01
А вместе с администрацией сколько будет стоить?
12 октября 2025 06:53
А сколько будет стоить вместе с администрацией
13 октября 2025 07:03
Администрация бесплатным бонусом🗿
6. Водник
11 октября 2025 22:08
И куда теперь переехал Хокимиат?
7. Лара
11 октября 2025 20:22
В штатах, когда покупают хорошую компанию, особое внимание уделяют стоимости персонала. Коллектив, приносящий прибыль, иногда ценится больше, чем само здание компании. У нас понятно, что продают только здание и территорию, ведь 40 миллиардов сумов в переводе на доллары не очень-то и большая цена, думаю с коллективом была бы значительно выше.