Markaziy Osiyo uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Qambarota GES-1 qurilishi loyihasini amalga oshirishda yirik Yevropa moliyaviy mablag‘larini jalb etish bilan yangi bosqich boshlandi. O‘tgan hafta, 9-10 oktyabr kunlari Bryusselda bo‘lib o‘tgan Global Gateway forumi doirasida O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Yevropaning yetakchi moliyaviy institutlari o‘rtasida memorandumlar to‘plami imzolandi.
Loyihani moliyalashtirishda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) hamda Yevropa investitsiya banki (YIB) asosiy hamkorlar bo‘ldi. Hujjatlarni uch ishtirokchi mamlakat energetika vazirlari, shuningdek, YTTB prezidenti Odil Reno-Basso va YIB rahbariyati vakillari imzoladilar. Tadbirning ahamiyatini Yevroittifoqning xalqaro hamkorlik bo‘yicha komissari Yozef Sikela va Italiyaning Cassa Depositi e Prestiti banki vakillarining ishtiroki yanada oshirdi.
Bu kelishuvlar ko‘p yillik mehnatning mantiqiy davomi bo‘ldi. 2023-yil boshida uch respublika energetika idoralari loyihani amalga oshirish bo‘yicha yo‘l xaritasini tasdiqlagan edi. Oradan bir yarim yildan sal ko‘proq vaqt o‘tib, Venada qurilishga amaliy tayyorgarlik ko‘rish uchun asos yaratgan bitim tuzildi. Qozog‘iston tomonidan taklif etilgan hukumatlararo kelishuv loyihasi bo‘lajak qo‘shma kompaniyadagi tomonlarning ulushlarini belgilaydi: Qirg‘izistonga 34%, O‘zbekiston va Qozog‘istonga esa 33%dan aksiya tegishli bo‘ladi.
Loyihaning ko‘lami uning mintaqaviy ahamiyatiga mos keladi. Sentyabr oyi oxirida Jahon banki ishtirokida o‘tkazilgan davra suhbatida taqdim etilgan parametrlarga ko‘ra, Qambarota GES-1ning o‘rnatilgan quvvati 1860 MVtga yetadi. Stansiyaning barqaror ishlashi uchun Norin daryosida hajmi 5,4 milliard kub metr bo‘lgan suv ombori barpo etiladi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida loyihani birgalikda amalga oshirish bo‘yicha muloqot 2021-yil mart oyida, investitsiya loyihasini tayyorlash to‘g‘risidagi bitim va elektr energiyasini o‘zaro yetkazib berish bo‘yicha protokol imzolanganda faollashgan edi. Prezident Shavkat Mirziyoyev 2022-yil sentyabr oyida qirg‘izistonlik hamkasbi Sadir Japarov bilan bo‘lgan muzokaralar chog‘ida ishlarni tezroq boshlash zarurligini alohida ta’kidlagan edi.
Bryussel forumi doirasida, shuningdek, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) tomonidan tashkil etilgan Markaziy Osiyo bo‘yicha hamkorlik muloqoti bo‘lib o‘tdi. Unda mintaqaning barcha besh mamlakati energetika idoralari vakillarining ishtirok etishi energetik xavfsizlikni mustahkamlash va hamkorlikka keng qiziqish mavjudligidan dalolat beradi.

ЕБРР и ЕС профинансирует ГЭС Камбарата-1
Новый этап в реализации стратегического для Центральной Азии проекта строительства Камбаратинской ГЭС-1 ознаменовался привлечением крупного европейского финансирования. На полях форума Global Gateway, проходившего на прошлой неделе, 9-10 октября, в Брюсселе, был подписан пакет меморандумов между Узбекистаном, Казахстаном, Кыргызстаном и ведущими финансовыми институтами Европы.
Ключевыми партнерами в финансировании проекта выступили Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Европейский инвестиционный банк (ЕИБ). Свои подписи под документами поставили министры энергетики трех стран-участниц, а также президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо и представители руководства ЕИБ. Значимость события подчеркивалось присутствием на церемонии комиссара Евросоюза по международному сотрудничеству Йозефа Сикелы и представителей итальянского банка Cassa Depositi e Prestiti.
Эти договоренности стали логическим продолжением многолетней работы. Еще в начале 2023 года энергетические ведомства трех республик утвердили дорожную карту по реализации проекта. Чуть более полутора лет спустя, в Вене, было заключено соглашение, заложившее основу для практической подготовки к строительству. Проект межправительственного соглашения, предложенный Казахстаном, определяет долевое участие сторон в будущей совместной компании: Кыргызстану будет принадлежать 34%, в то время как Узбекистан и Казахстан получат по 33% акций.
Масштаб проекта соответствует его региональному значению. Согласно параметрам, представленным на круглом столе с участием Всемирного банка в конце сентября, установленная мощность Камбаратинской ГЭС-1 достигнет 1860 МВт. Для стабильной работы станции на реке Нарын будет создано водохранилище объемом 5,4 млрд кубометров.
Диалог о совместной реализации проекта между Узбекистаном и Кыргызстаном активизировался еще в марте 2021 года, когда было подписано соглашение о подготовке инвестиционного проекта и протокол о взаимных поставках электроэнергии. Президент Шавкат Мирзиёев в ходе переговоров с кыргызским коллегой Садыром Жапаровым в сентябре 2022 года особо отмечал необходимость ускорения начала работ.
В рамках брюссельского форума также состоялся партнерский диалог по Центральной Азии, организованный Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ). Участие в нем приняли представители энергетических ведомств всех пяти стран региона, что свидетельствует о широкой заинтересованности в укреплении энергетической безопасности и сотрудничества.
Река Нарын, на которой будет построена Камбаратинская ГЭС-1, является самой длинной рекой Кыргызстана и основным притоком Сырдарьи. На ней уже функционирует Токтогульский каскад ГЭС, который играет центральную роль в энергосистеме не только Кыргызстана, но и всего региона.