Jizzax viloyatidagi keng ko‘lamli energetika loyihasini amalga oshirish faol bosqichga o‘tdi: bo‘lajak atom elektr stansiyasi maydonchasida birinchi energoblok uchun poydevor qazish ishlari boshlandi. Markaziy Osiyoda o‘z turida birinchi bo‘ladigan ushbu majmua mamlakatning asosiy sanoat va agrar hududlari - Jizzax, Samarqand va Navoiy viloylarini barqaror elektr energiyasi bilan ta’minlashga qaratilgan.
"O‘zatom" atom energiyasi agentligi tomonidan "Rosatom" davlat korporatsiyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyiha o‘ziga xos konfiguratsiyasi bilan ajralib turadi. Sentyabr oyi oxirida imzolangan qo‘shimcha kelishuvga ko‘ra, 525 gektar maydonda 3+ avlodiga mansub VVER-1000 reaktorlariga asoslangan ikkita yirik quvvatli energoblok hamda RITM-200N reaktorlaridan iborat ikkita kichik quvvatli atom stansiyasi (KQAS) joylashtiriladi. Kichik reaktorlarning har biri 55 MVt quvvatga ega bo‘ladi.
"O‘zatom" agentligi direktori Azim Ahmedxadjayev yaqinda O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida ushbu obyektning strategik ahamiyatini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, integratsiyalashgan atom elektr stansiyasi O‘zbekistonning markaziy mintaqasida sanoat salohiyati, agrar sektor va unga aloqador infratuzilmani yanada rivojlantirish uchun mustahkam poydevor yaratadi.
"Integratsiyalashgan atom elektr stansiyasi... gaz generatsiyasiga va qayta tiklanuvchi energiya manbalarining mavsumiy tebranishlariga bog‘liqlikni kamaytirib, barqaror bazaviy elektr energiyasi manbai bo‘ladi", - dedi "O‘zatom" rahbari. Ushbu yechim, ayniqsa, ishlab chiqarishi ob-havo sharoitlariga bog‘liq bo‘lgan quyosh va shamol elektr stansiyalarining faol ishga tushirilishi sharoitida energiya tizimini muvozanatlashga imkon beradi.
Stansiya qurilishi, shuningdek, milliy iqtisodiyot uchun kuchli katalizator sifatida ko‘rilmoqda. Loyiha salmoqli investitsiyalarni jalb qiladi va qurilish sektori, transport logistikasi va xizmat ko‘rsatish sohalari kabi turdosh tarmoqlar uchun multiplikativ samara yaratadi. Ahmedxadjayev AES qurilishini barqaror va past uglerodli energetika tizimlariga o‘tish bo‘yicha jahon tendensiyalariga mos keladigan "strategik uzoqni ko‘zlagan qaror" deb ta’rifladi.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayevning prognozlariga ko‘ra, 2035 yilga kelib kombinatsiyalashgan atom stansiyasi 15 milliard kilovatt-soatdan ortiq elektr energiyasi ishlab chiqaradi va bu respublikaning energetik xavfsizligi va mustaqilligiga salmoqli hissa qo‘shadi.
Jizzax viloyatidagi AESga o‘rnatiladigan RITM-200N modifikatsiyasidagi RITM-200 reaktorlari dastlab Rossiyaning 22220 loyihasidagi eng yangi atom muzqaymoqlari uchun ishlab chiqilgan. Ularning ixchamligi va bug’ generatorlari reaktor korpusi ichida joylashgan integral tuzilishi xavfsizlikni sezilarli darajada oshiradi va qurilmaning moddiy sig‘imini kamaytiradi.

Кому достанется свет? Гибридная АЭС обеспечит энергией три области Узбекистана
Реализация масштабного энергетического проекта в Джизакской области перешла в активную фазу: на площадке будущей атомной электростанции начаты земляные работы по подготовке котлована для первого энергоблока. Этот комплекс, который станет первым в своем роде в Центральной Азии, призван обеспечить стабильное энергоснабжение для ключевых промышленных и аграрных регионов страны - Джизакской, Самаркандской и Навоийской областей.
Проект, реализуемый Агентством по атомной энергии «Узатом» в сотрудничестве с госкорпорацией «Росатом», отличается уникальной конфигурацией. Как стало известно после подписания дополнительного соглашения в конце сентября, на одной площадке площадью 525 гектаров будут размещены как два энергоблока большой мощности на базе реакторов ВВЭР-1000 поколения 3+, так и атомная станция малой мощности (АСММ), состоящая из двух реакторов РИТМ-200Н. Каждый из малых реакторов будет обладать мощностью 55 МВт.
Директор агентства «Узатом» Азим Ахмедхаджаев в своем недавнем интервью для телеканала Oʻzbekiston 24 подчеркнул стратегическую важность данного объекта. По его словам, интегрированная атомная электростанция создаст прочную основу для дальнейшего развития промышленного потенциала, аграрного сектора и сопутствующей инфраструктуры в центральном регионе Узбекистана.
«Интегрированная атомная электростанция... станет стабильным источником базовой электроэнергии, снижая зависимость от газовой генерации и сезонных колебаний выработки возобновляемых источников энергии», - отметил глава «Узатома». Данное решение позволит сбалансировать энергосистему, особенно в условиях активного ввода в эксплуатацию солнечных и ветряных электростанций, генерация которых зависит от погодных условий.
Строительство станции также рассматривается как мощный катализатор для национальной экономики. Проект привлечет значительные инвестиции и создаст мультипликативный эффект для смежных отраслей, включая строительный сектор, транспортную логистику и сферу услуг. Ахмедхаджаев охарактеризовал сооружение АЭС как «стратегически дальновидное решение», соответствующее мировым тенденциям перехода к устойчивым и низкоуглеродным энергосистемам.
Согласно прогнозам, озвученным вице-премьером Жамшидом Ходжаевым, к 2035 году комбинированная атомная станция будет вырабатывать свыше 15 миллиардов киловатт-часов электроэнергии, внося существенный вклад в энергетическую безопасность и независимость республики.
Реакторы РИТМ-200, модификация которых (РИТМ-200Н) будет установлена на АЭС в Джизакской области, изначально разрабатывались для новейших российских атомных ледоколов проекта 22220. Их компактность и интегральная компоновка, где парогенераторы находятся внутри корпуса реактора, значительно повышают безопасность и снижают материалоемкость установки.
15 октября 2025 07:41
Мини АЭС построить в Ферганской долине
Где нехватка электричества во всех трёх областях.
14 октября 2025 23:53
Сперва постройте , потом уж говорите
14 октября 2025 19:14
А ктото говорил про весь Узбекистан и европе будем продавать . Или уже все 3 области только и европа ???
15 октября 2025 07:24
Нет Чипыжик ты не прав - сначало европе потом что останется 3 областям и талибам обломится наверняка .