Shvetsiya Qirollik Fanlar Akademiyasining Nobel qo‘mitasi 2025-yil uchun Alfred Nobel xotirasiga bag‘ishlangan Shvetsiya Davlat bankining iqtisodiyot fanlari bo‘yicha mukofoti sovrindorlari nomlarini e’lon qildi. Ular uch nafar olim: amerikalik Joel Mokir hamda fransiyalik Filipp Agion va yana bir AQSH vakili Piter Xouitt bo‘ldi. Yuqori mukofot ularga innovatsiyalar tomonidan harakatga keltiriladigan iqtisodiy o‘sish mexanizmlarini ochib beruvchi fundamental tadqiqotlari uchun berildi.
Bu yilgi laureatlarning hissasi so‘nggi ikki asr davomida global miqyosda qashshoqlik darajasini sezilarli darajada kamaytirishga imkon bergan misli ko‘rilmagan iqtisodiy yuksalishni ta’minlagan omillarni chuqur tahlil qilishdan iborat. Ularning ishlari ushbu jarayonning asosiy harakatlantiruvchi kuchi eskirgan texnologiyalar, mahsulotlar va ishlab chiqarish usullarini doimiy ravishda samaraliroq va yangilariga almashtirishda ifodalangan texnologik taraqqiyot ekanligini tizimli ravishda isbotlaydi.
Mukofotning pul qismining yarmi, ya’ni 5,5 million shved kronasi (taxminan 578 ming AQSH dollari) Joel Mokirga berildi. U texnologik takomillashtirish orqali barqaror o‘sishni ta’minlash uchun zarur bo‘lgan tarixiy va institutsional shart-sharoitlarni to‘liq aniqlagani uchun taqdirlandi. Chuqur tarixiy tahlilga asoslangan o‘z asarlarida Mokir nafaqat ixtirolarning o‘zi, balki jamiyatda ilmiy muhit va yangi g‘oyalarga ochiqlikni shakllantirishning muhimligini ta’kidladi. Qo‘mita uning o‘z-o‘zini takrorlaydigan innovatsiyalar zanjiri uchun biror texnologiyaning ishlashini bilishning o‘zi yetarli emasligi - uning nima uchun ishlashini ilmiy tushunish zarurligi haqidagi tezisini alohida qayd etdi. Mokirning fikricha, sanoat inqilobidan oldin aynan shu narsa yetishmagan va bu rivojlanishni sekinlashtirgan.
Mukofotning ikkinchi yarmi Filipp Agion va Piter Xouitt o‘rtasida teng taqsimlanadi. Ularning xizmati "ijodiy buzilish" konsepsiyasiga asoslangan barqaror o‘sish nazariyasini ishlab chiqish va rasmiylashtirishdan iborat. 1992-yildayoq ular ushbu murakkab jarayonni tavsiflovchi matematik modelni taqdim etishgan: yangi, yanada mukammal mahsulotlarning paydo bo‘lishi muqarrar ravishda eskilarining eskirishiga olib keladi va ularning ishlab chiqaruvchilari uchun jiddiy iqtisodiy qiyinchiliklar tug‘diradi. Shunday qilib, innovatsiya bir vaqtning o‘zida ham yaratuvchi, ham buzuvchi jarayondir.
Agion va Xouittning ishlari uzluksiz taraqqiyot uchun nafaqat yangilik yaratishni rag‘batlantirish, balki "ijodiy buzilish"ning salbiy oqibatlarini samarali boshqarish ham zarurligini ko‘rsatdi. Ular o‘rnatilgan bozor o‘yinchilari va manfaatdor guruhlar tomonidan innovatsiyalarga qarshilik ko‘rsatish butun mamlakatlarning iqtisodiy rivojlanishini qanday sekinlashtirishi mumkinligini ko‘rsatib, ushbu muammolarni konstruktiv hal qilish mexanizmlarini taklif qildilar.
Yakun yasarkan, iqtisodiyot bo‘yicha mukofot qo‘mitasi rahbari Jon Xasler shunday dedi: "Laureatlarning ishi shuni ko‘rsatdiki, iqtisodiy o‘sishni o‘z-o‘zidan bo‘ladigan narsa sifatida qabul qilish mumkin emas. Biz yana turg‘unlikka tushib qolmaslik uchun ijodiy buzilish asosida yotgan mexanizmlarni qo‘llab-quvvatlashimiz kerak".

За что дали Нобелевскую премию по экономике в этом году?
Нобелевский комитет Королевской академии наук Швеции объявил имена лауреатов премии Государственного банка Швеции по экономическим наукам памяти Альфреда Нобеля за 2025 год. Ими стали трое ученых: американец Джоэль Мокир, а также француз Филипп Агион и еще один представитель США Питер Хоуитт. Высокая награда присуждена им за фундаментальные исследования, раскрывающие механизмы экономического роста, движимого инновациями.
Вклад лауреатов этого года заключается в глубоком анализе факторов, которые обеспечили беспрецедентный экономический подъем на протяжении последних двух столетий, позволивший значительно сократить уровень бедности в глобальном масштабе. Их работы системно доказывают, что ключевым драйвером этого процесса стал технологический прогресс, выраженный в постоянной замене устаревших технологий, продуктов и методов производства на более эффективные и новые.
Половину денежной составляющей премии, которая составляет 5,5 миллиона шведских крон (приблизительно 578 тысяч долларов США), присудили Джоэлю Мокиру. Его наградили за исчерпывающее определение исторических и институциональных предпосылок, необходимых для обеспечения устойчивого роста через технологические усовершенствования. В своих трудах, основанных на глубоком историческом анализе, Мокир выделил важность не только самих изобретений, но и формирования в обществе научной среды и открытости к новым идеям. Комитет особо отметил его тезис о том, что для самовоспроизводящейся цепи инноваций недостаточно просто знать, что некая технология работает – необходимо научное понимание, почему она работает. Именно этого, по мнению Мокира, не хватало до промышленной революции, что и сдерживало развитие.
Вторая половина премии будет разделена поровну между Филиппом Агионом и Питером Хоуиттом. Их заслуга состоит в разработке и формализации теории устойчивого роста, основанной на концепции «креативного разрушения». Еще в 1992 году они представили математическую модель, которая описывает этот сложный процесс: появление новых, более совершенных продуктов неизбежно ведет к устареванию старых и создает серьезные экономические вызовы для их производителей. Инновация, таким образом, является процессом одновременно созидательным и разрушительным.
Работы Агиона и Хоуитта продемонстрировали, что для непрерывного прогресса необходимо не только поощрять создание нового, но и эффективно управлять негативными последствиями «креативного разрушения». Они показали, как противодействие инновациям со стороны устоявшихся рыночных игроков и заинтересованных групп может затормозить экономическое развитие целых стран, и предложили механизмы для конструктивного решения этих проблем.
Подводя итоги, глава комитета по присуждению премии по экономике Джон Хаслер отметил: «Работа лауреатов показала, что экономический рост нельзя воспринимать как сам собой разумеющийся. Мы должны поддерживать механизмы, лежащие в основе креативного разрушения, чтобы снова не впасть в застой».
Премия по экономическим наукам памяти Альфреда Нобеля, в отличие от остальных пяти Нобелевских премий (по физике, химии, медицине, литературе и премии мира), не была учреждена в завещании самого Альфреда Нобеля. Ее учредил Банк Швеции в 1968 году в честь своего 300-летия.
1. Крис
15 октября 2025 11:08
Что по этому поводу говорит самый сильный эксперт по госуправлению и реформам, самый сильный экономист планеты, самый сильный политик нашей страны, эксперт по шахматам, вирусолог, астроном и обозреватель всех спортивных достижений, Азиза Умарова ?!?!