G‘azoni qayta tiklash: BMT 70 milliard dollarlik summani ma’lum qildi
G‘azo sektorini urushdan keyingi qayta tiklash uchun 70 milliard dollarga yetadigan ulkan mablag’ talab etilishi mumkin. Bunday dastlabki hisob-kitob Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturining (BMTTD) falastinliklarga yordam ko‘rsatish bo‘yicha maxsus vakili Yako Silliyers tomonidan e’lon qilindi.
Ushbu baho BMTTD, BMT tuzilmalari, shuningdek, Yevropa Ittifoqi va Jahon banki ekspertlarini o‘z ichiga olgan xalqaro tashkilotlar guruhining birgalikdagi mehnati natijasi bo‘ldi. Silliyersning Jenevada bo‘lib o‘tgan yaqindagi brifingda aytishicha, hozirgi bosqichdagi asosiy vazifa nafaqat yetkazilgan zararni miqdoriy baholash, balki kelgusidagi harakatlarning aniq strategiyasini ishlab chiqishdir. Xalqaro tuzilmalar o‘z sa’y-harakatlarini tiklash ishlarini boshlash uchun ustuvor bo‘ladigan eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlarni aniqlashga qaratadi.
E’lon qilingan moliyaviy mo‘ljallarga qaramay, ushbu keng ko‘lamli loyihani yakunlashning aniq muddatlari hozircha noaniqligicha qolmoqda. BMTTD vakili ehtiyotkorona prognoz bildirib, "ehtimol, barcha hududlar ham tiklanmasligi" mumkinligini taxmin qildi. Uning fikricha, qayta qurish jarayoni moliyaviy tushumlarning hajmi va barqarorligiga bevosita bog‘liq bo‘lib, o‘nlab yillarga cho‘zilishi mumkin. Faqat birinchi navbatdagi ehtiyojlar uchun yaqin uch yil ichida 20 milliard dollar ajratish rejalashtirilgan.
Birinchi darajali va eng mashaqqatli vazifalardan biri hududlarni hajmi 55 million tonnadan ortiq deb baholanayotgan ulkan qurilish chiqindilaridan tozalash bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, 10 oktyabr kuni mintaqada o‘t ochishni to‘xtatish to‘g‘risidagi kelishuv kuchga kirdi. Bu muhim qadam Isroil va HAMAS harakati o‘rtasidagi faol muzokaralar natijasida mumkin bo‘ldi, unda Misr, Qatar, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Turkiya vositachi sifatida ishtirok etdi.
G‘azo sektoridan olib chiqilishi kerak bo‘lgan qurilish chiqindilarining hajmi Gizadagi buyuk piramidalar hajmidan 13 baravar ko‘pdir.

Восстановление Газы: ООН называет сумму в 70 млрд долларов
На послевоенное восстановление сектора Газа может потребоваться колоссальная сумма, достигающая 70 миллиардов долларов. Такой предварительный расчет был озвучен Яко Силлиерсом, который занимает пост специального представителя Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) по оказанию помощи палестинскому населению.
Эта оценка стала результатом совместной работы группы международных организаций, в которую вошли непосредственно ПРООН, структуры ООН, а также эксперты из Европейского союза и Всемирного банка. По словам Силлиерса, озвученным на недавнем брифинге в Женеве, основной задачей на данном этапе является не только количественная оценка нанесенного ущерба, но и выработка четкой стратегии дальнейших действий. Международные структуры сосредоточат свои усилия на определении наиболее пострадавших районов, которые станут приоритетными для начала восстановительных работ.
Несмотря на объявленные финансовые ориентиры, конкретные временные рамки завершения этого масштабного проекта пока остаются неопределенными. Представитель ПРООН выразил осторожный прогноз, допустив, что «вероятно, не все территории будут восстановлены». Процесс реконструкции, по его мнению, будет напрямую зависеть от объемов и стабильности финансо поступлений и может растянуться на десятилетия. Только на первоочередные нужды в ближайшие три года планируется направить порядка 20 миллиардов долларов.
Одной из первостепенных и наиболее трудоемких задач станет расчистка территорий от огромного количества строительного мусора, объем которого оценивается более чем в 55 миллионов тонн.
Напомним, что 10 октября в регионе вступило в силу соглашение о прекращении огня. Этот важный шаг стал возможен благодаря активным переговорам между Израилем и движением ХАМАС, в которых в качестве посредников выступили Египет, Катар, Соединенные Штаты и Турция.
Объем строительного мусора, который предстоит вывезти из сектора Газа, в 13 раз превышает объем великих пирамид в Гизе.
16 октября 2025 07:58
Вот их вся сущность, разорить до основания а потом выделять кредиты на восстановление, экономическая кабала обеспечена на долгие годы. На Израиль же не повесят восстановление Газы.