Iqtisodiyotni liberallashtirish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha sa’y-harakatlar doirasida O‘zbekistonda garov to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini keng ko‘lamli isloh qilish tashabbusi ilgari surildi. Garovga qo‘yiladigan mol-mulklar ro‘yxatini kengaytirish va garov hisobvaraqlari mexanizmini joriy etish asosiy yangiliklar bo‘lishi kerak. Tegishli takliflar 13-oktabr kuni Prezident huzuridagi Xorijiy investorlar kengashi qoshida tashkil etilgan maxsus ishchi guruhning birinchi yig‘ilishida muhokama qilindi.
Amaldagi normalarni qayta ko‘rib chiqish tashabbuskorlari Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, shuningdek, Markaziy bank, kengash kotibiyati va BDO Uzbekistan konsalting kompaniyasi bo‘ldi. Asosiy maqsad - kreditorlar huquqlarini himoya qilishni kuchaytiradigan va investorlarning mamlakat moliya tizimiga ishonchini oshiradigan zamonaviy va shaffof huquqiy bazani ishlab chiqishdan iborat.
Davlat organlari vakillari va xorijiy investorlar ishtirok etgan yig‘ilishda keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi. Xususan, garov reyestrini yuritishni takomillashtirish zarurati hamda mahalliy bozor uchun noan’anaviy bo‘lgan yangi garov shakllarini joriy etish haqida so‘z bordi. Ular orasida ta’minot sifatida garov hisobvaraqlaridan, yuridik shaxslarning ustav kapitalidagi ulushlardan, shuningdek, intellektual mulk kabi mutlaq huquqlardan foydalanish imkoniyati ham bor.
Mutaxassislar ilg‘or xalqaro tajribani moslashtirishga alohida e’tibor qaratdilar. Asosiy takliflardan biri garov reyestrini kadastr va depozitariy organlarining ma’lumotlar bazalari bilan integratsiya qilish bo‘ldi. Mutaxassislarning fikricha, bunday qadam yagona va ishonchli axborot tizimini yaratish imkonini beradi, bu esa bozorning barcha ishtirokchilari uchun xavflarni sezilarli darajada kamaytiradi. Bundan tashqari, reyestrda ko‘chmas mulkni majburiy ro‘yxatdan o‘tkazish va uni ikki mustaqil segmentga: ko‘char va ko‘chmas mulk uchun ajratish taklif etilmoqda.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining fikricha, ushbu tashabbuslarning amalga oshirilishi nafaqat moliyaviy operatsiyalarni yanada shaffof qilish, balki biznesning kredit resurslaridan foydalanish imkoniyatlarini sezilarli darajada soddalashtiradi. Bu esa, o‘z navbatida, O‘zbekiston iqtisodiyotiga xorijiy sarmoyalar oqimini rag‘batlantiruvchi kuchli omil bo‘lishi kerak.
Shuni ta’kidlash kerakki, garov to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini takomillashtirish bo‘yicha ishlar mamlakatda joriy yil davomida olib borilmoqda. Avvalroq Prezident tomonidan ushbu sohani insonparvarlashtirishga qaratilgan bir qator qonunlar imzolangan edi. Jumladan, muddati o‘tgan qarzdorlik summasi uning baholangan qiymatining 15 foizidan kam bo‘lsa, garovdagi mol-mulk undirib olinmasligi belgilandi. Shuningdek, qarzdorlarda ijro ishi doirasida pul garovini qo‘yish orqali mol-mulkdan xatlovni olib tashlash imkoniyati paydo bo‘ldi.

В Узбекистане реформируют залоговое законодательство
В рамках усилий по либерализации экономики и привлечению иностранных инвестиций, в Узбекистане инициирована масштабная реформа залогового законодательства. Ключевыми нововведениями должны стать расширение списка принимаемого в залог имущества и внедрение механизма залоговых счетов. Соответствующие предложения обсуждались на первом заседании профильной рабочей группы, созданной при Совете иностранных инвесторов при Президенте, которое состоялось 13 октября.
Инициаторами пересмотра действующих норм выступили Министерство инвестиций, промышленности и торговли, а также Центральный банк, секретариат совета и консалтинговая компания BDO Uzbekistan. Главной целью заявлена разработка современной и прозрачной правовой базы, которая усилит защиту прав кредиторов и повысит доверие инвесторов к финансовой системе страны.
В ходе заседания, в котором приняли участие как представители государственных органов, так и иностранные инвесторы, обсуждался широкий круг вопросов. В частности, речь шла о необходимости совершенствования работы залогового реестра и о внедрении новых, нетипичных для местного рынка форм залога. Среди них - возможность использования в качестве обеспечения залоговых счетов, долей в уставном капитале юридических лиц, а также исключительных прав, например, на интеллектуальную собственность.
Особое внимание эксперты уделили адаптации передового международного опыта. Одним из центральных предложений стала интеграция залогового реестра с базами данных кадастровых и депозитарных органов. По мнению специалистов, такой шаг позволит создать единую и достоверную информационную систему, что значительно снизит риски для всех участников рынка. Кроме того, предлагается ввести обязательную регистрацию недвижимости в реестре и разделить его на два самостоятельных сегмента: для движимого и недвижимого имущества.
Как полагают в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли, реализация этих инициатив не только сделает финансовые операции более прозрачными, но и существенно упростит для бизнеса доступ к кредитным ресурсам. Это, в свою очередь, должно стать мощным стимулом для притока иностранных капиталовложений в экономику Узбекистана.
Стоит отметить, что работа по совершенствованию залогового законодательства ведется в стране на протяжении всего текущего года. Ранее Президентом уже был подписан ряд законов, направленных на гуманизацию этой сферы. Так, было установлено, что залоговое имущество не может быть изъято, если сумма просроченной задолженности составляет менее 15% от его оценочной стоимости. Также у должников появилась возможность снять арест с имущества путем внесения денежного залога в рамках исполнительного производства.
В некоторых правовых системах мира в качестве залога могут выступать не только материальные активы, но и будущий урожай, права на разработку недр и даже животные, включая племенной скот и скаковых лошадей.