"O‘ZYO‘LKO‘PRIK KLASTERINING NAVOIY FILIALI" O‘zbekiston bozoridagi ustun mavqeidan foydalangan
"O‘ZYO‘LKO‘PRIK KLASTERINING NAVOIY FILIALI"ga nisbatan chora ko‘rildi - Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Qo‘mitaning Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan asfalt-beton aralashmasi, issiq aralash asfalt-beton va boshqa mahsulotlar, sovuq-beton aralashmalari sifatida sotish bo‘yicha ustun mavqega ega bo‘lgan sub’ektlar davlat reyestriga kiritilgan "O‘ZYO‘LKO‘PRIK KLASTERINING NAVOIY FILIALI" davlat korxonasi tomonidan tuzilgan shartnomalar bo‘yicha tekshiruv o‘tkazildi. Aniqlanishicha, 2023-2025 yillar mobaynida kompaniya shartnomalarida xaridorlarni kamsituvchi shartlar mavjud. Aniqrog‘i, xaridor to‘lovni kechiktirganlik uchun 0,4% yoki 0,5%, lekin umumiy summaning 50% dan ko‘p bo‘lmagan miqdorda, yetkazib beruvchi esa o‘z navbatida 0,4% yoki 0,5%, lekin umumiy summaning 10% dan ko‘p bo‘lmagan miqdorda penya undirishi shart edi. Shunday qilib, kompaniya o‘zining ustun mavqeidan foydalanganligi aniqlandi.
Shundan kelib chiqib, kompaniyaga nisbatan moliyaviy sanksiyalar qo‘llanilgan. Ularga yo‘l qo‘yilgan qoidabuzarliklarni bartaraf etish va boshqa huquqbuzarliklarning oldini olish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

«O‘ZYO‘LKO‘PRIK KLASTERINING NAVOIY FILIALI» использовало своё доминирующее положение на рынке Узбекистана
Приняты меры в отношении "O‘ZYO‘LKO‘PRIK KLASTERINING NAVOIY FILIALI" - сообщает пресс-служба Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей.
Навоийской областное управления Комитета провело проверку договоров, заключённых государственным учреждением "O‘ZYO‘LKO‘PRIK KLASTERINING NAVOIY FILIALI", включённым в государственный реестр лиц, занимающих доминирующее положение по реализации асфальтобетонной смеси, асфальтобетонной горячей смеси, асфальтобетонной холодной смеси и др. Выяснилось, что в период с 2023 по 2025 год в договора предприятия включились дискриминационные для покупателя условия. В частности, для покупателя были установлены условия взыскания пени за просроченный платёж в размере 0,4% или 0,5%, но не более 50% от общей суммы, а в свою очередь поставщик должен был выплачивать неустойку в размере 0,4 или 0,5%, но не более 10% от общей суммы. Таким образом был установлен факт использования своего доминирующего положения.
На основании данного факта на предприятие были наложены финансовые санкции. Им было выдано предписание об устранении нарушений и недопущении его в дальнейшем.
17 октября 2025 11:31
Если знать чье это детище, то все станет ясно и прозрачно, но так нельзя, есть сословия где законы не работают, не подвластны?
"Мансабим бор, демак Хаким бор, туласанг хакни ишлейсан, туламасенг тур томон кибла".???
16 октября 2025 13:43
Ха- ха это не ху-ху. Если есть хорошая крыша, то это мелочи. Можно не только "раздевать" потребителей, но и ставить на " счётчик" по вполне государственным документам. Разве это не сплошь и рядом, или я уже ослеп?