15-oktabr kuni Toshkent yangi xalqaro aeroportining tamal toshini qo‘yish marosimi bo‘lib o‘tdi va bu keng ko‘lamli infratuzilma loyihasining rasmiy boshlanishini anglatadi. Tadbirda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, bo‘lajak aviatsiya majmuasi poydevoriga kapsula qo‘ydi.
Loyiha Saudiya Arabistonining "Vision Invest", Yaponiyaning "Sojitz" va Janubiy Koreyaning "Incheon International Airport Corporation" kompaniyalarini o‘z ichiga olgan xalqaro konsorsium ishtirokida davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshirilmoqda. Yangi havo bandargohini qurish zarurati so‘nggi sakkiz yil ichida uch baravar o‘sib, yiliga 9 million kishiga yetgan yo‘lovchi oqimining sezilarli darajada oshishi bilan bog‘liq. Prognozlarga ko‘ra, 2040-yilga borib bu ko‘rsatkich 24 milliondan oshadi.
Shahar ichida joylashgan va 11 million yo‘lovchiga mo‘ljallangan amaldagi poytaxt aeroporti yanada kengayish imkoniyatlarini tugatgan. Yangi aeroport Toshkent viloyatining O‘rtachirchiq va Quyi Chirchiq tumanlari hududida, 1300 gektar maydonda, amaldagi aeroportdan taxminan 17 km janubda barpo etiladi.
Loyihani amalga oshirish to‘rt bosqichga bo‘lingan. Qiymati 2,5 milliard dollar deb baholanayotgan birinchi bosqichda aerovokzal majmuasi va aerodrom quriladi. Ushbu bosqich yakunlangach, aeroport yiliga 20 milliongacha yo‘lovchi va 129 ming tonna yukka xizmat ko‘rsata oladi. O‘tkazish quvvati soatiga 30 tagacha uchish-qo‘nishni tashkil etadi, bunda 14 ta teleskopik trap ishlaydi va perronda bir vaqtning o‘zida 62 ta samolyot sig‘adi.
Yangi aeroport eng zamonaviy aeronavigatsiya va meteorologiya tizimlari bilan jihozlanadi, bu esa har qanday ob-havo sharoitida havo kemalarini qabul qilish imkonini beradi. Ekologik standartlarga alohida e’tibor qaratilmoqda: u mintaqadagi "yashil" qurilish tamoyillari asosida qurilgan birinchi aeroport bo‘ladi. Terminalda 46 ming kvadrat metrlik bojsiz savdo hududi bo‘ladi.
Aeroportning barpo etilishi multimodal transport markazini shakllantirish bo‘yicha yirikroq tashabbusning bir qismidir. Majmua Toshkent - Samarqand, Toshkent - Andijon va Toshkent - Bo‘stonliq pullik avtomagistrallari bilan bevosita bog‘lanadi. Bundan tashqari, tezyurar poyezdlar uchun temir yo‘l vokzalini qurish hamda Toshkent markazi va Yangi Toshkent o‘rtasida qatnovchi transport yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Ushbu ulkan loyihaning amalga oshirilishi mamlakat iqtisodiyotiga 27 milliard dollardan ortiq daromad keltirishi, xizmat ko‘rsatish, sanoat va turizm sohalarini rivojlantirishga turtki bo‘lishi hamda minglab yangi ish o‘rinlari yaratishga xizmat qilishi kutilmoqda. Prezident xalqaro hamkorlarga, moliya institutlari va sayyohlik kompaniyalari vakillariga loyihadagi ishtiroki uchun minnatdorlik bildirdi hamda muhandis va quruvchilarning muvaffaqiyatli ishiga ishonch bildirdi.

В Ташкентской области начато строительство нового аэропорта
15 октября состоялась церемония закладки фундамента нового международного аэропорта Ташкента, ознаменовавшая официальный старт масштабного инфраструктурного проекта. В мероприятии принял участие президент Шавкат Мирзиёев, который заложил капсулу в основание будущего авиационного комплекса.
Проект реализуется на основе государственно-частного партнерства с участием международного консорциума, в который вошли компании Vision Invest из Саудовской Аравии, Sojitz из Японии и Incheon International Airport Corporation из Южной Кореи. Необходимость строительства новой воздушной гавани продиктована значительным ростом пассажиропотока, который за последние восемь лет утроился, достигнув 9 миллионов человек в год. Прогнозы показывают, что к 2040 году этот показатель превысит 24 миллиона.
Действующий столичный аэропорт, расположенный в черте города и рассчитанный на 11 миллионов пассажиров, исчерпал возможности для дальнейшего расширения. Новый аэропорт будет возведен на территории Уртачирчикского и Куйичирчикского районов Ташкентской области, на площади в 1300 гектаров, примерно в 17 км к югу от действующего аэропорта.
Реализация проекта разделена на четыре этапа. На первом этапе, стоимость которого оценивается в 2,5 миллиарда долларов, будут построены аэровокзальный комплекс и аэродром. По завершении этого этапа аэропорт сможет обслуживать до 20 миллионов пассажиров и 129 тысяч тонн грузов ежегодно. Пропускная способность составит до 30 взлетов и посадок в час, при этом будут функционировать 14 телескопических трапов, а на перроне смогут одновременно размещаться 62 самолета.
Новый аэропорт будет оснащен самыми современными аэронавигационными и метеорологическими системами, что позволит принимать воздушные суда в любых погодных условиях. Особое внимание уделяется экологическим стандартам: он станет первым в регионе аэропортом, построенным в соответствии с принципами «зеленого» строительства. Терминал будет включать зону duty free площадью 46 тысяч квадратных метров.
Создание аэропорта является частью более крупной инициативы по формированию мультимодального транспортного узла. Комплекс будет иметь прямое сообщение с платными автомагистралями Ташкент - Самарканд, Ташкент - Андижан и Ташкент - Бостанлык. Кроме того, планируется строительство железнодорожной станции для скоростных поездов и запуск шаттл-транспорта между центром Ташкента и Новым Ташкентом.
Ожидается, что реализация этого амбициозного проекта принесет экономике страны более 27 миллиардов долларов, стимулируя развитие сферы услуг, промышленности и туризма, а также способствуя созданию тысяч новых рабочих мест. Президент выразил благодарность международным партнерам, представителям финансовых институтов и туристических компаний за участие в проекте и выразил уверенность в успешной работе инженеров и строителей.