Kasaba uyushmalarining O‘zbekiston fuqarolarining mehnat huquqlarini himoya qilishga qo‘shgan hissasi davlat rahbari tomonidan yuqori baholandi. Yaqinda ushbu tashkilotlar vakillari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev ularning mehnat sohasida ijtimoiy adolat va qonuniylikni mustahkamlashdagi salmoqli rolini ta’kidladi.
Prezident o‘z nutqi davomida kasaba uyushma tashkilotlari faoliyati samaradorligini ko‘rsatuvchi aniq ma’lumotlarni keltirdi. So‘nggi yillarda ularning aralashuvi tufayli ishdan bo‘shatilishi noqonuniy deb topilgan 13 ming nafar fuqaro o‘z ish joylariga tiklandi. Bu kasaba uyushmalarining xodimlarning huquqlarini eng yuqori darajada himoya qila oladigan institut sifatidagi ta’siri ortib borayotganidan dalolat beradi.
Kasaba uyushmalarining faoliyati faqat lavozimga tiklash masalalari bilan cheklanib qolmaydi. E’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, qariyb yarim million ishchining huquqlari himoya qilingan. Amalga oshirilgan ishlar natijasida ularning foydasiga to‘lanmagan yoki noqonuniy ushlab qolingan mablag‘lar sifatida 267 milliard so‘m undirib berilgan. Bu raqamlar butun mamlakat bo‘ylab mehnat jamoalarida adolatni tiklash bo‘yicha faoliyat ko‘lamini namoyish etadi.
Ishlab chiqarishda sog‘liqqa yetkazilgan zarar uchun tovon to‘lash masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Ishlab chiqarishda jarohat va shikast olgan mingga yaqin xodimga umumiy miqdori 35 milliard so‘m bo‘lgan to‘lovlar amalga oshirildi. Ushbu mablag‘lar davolanish va reabilitatsiya xarajatlarini qoplashga, shuningdek, bir martalik nafaqa sifatida yo‘naltirildi.
Davlat rahbari mehnat huquqlarini himoya qilish tizimi uchun malakali kadrlar tayyorlash masalasiga ham to‘xtalib o‘tdi. U 2021-yilda Toshkentda Mehnat va ijtimoiy munosabatlar akademiyasi tashkil etilganini eslatdi. Shavkat Mirziyoyevning fikricha, ushbu oliy o‘quv yurti bitiruvchilari fuqarolarning mehnat huquqlari va manfaatlarini himoya qiladigan, mamlakat kasaba uyushmalari harakati uchun ishonchli kadrlar zaxirasini shakllantiradigan yangi avlod mutaxassislari bo‘lishga da’vat etilgan.
O‘zbekistonda kasaba uyushmalari harakati tarixi qariyb 120 yilni tashkil etadi. Bu vaqt mobaynida tashkilotlar o‘zining paydo bo‘lishidan to mamlakatdagi 5,5 milliondan ortiq a’zoni birlashtirgan eng yirik jamoat tuzilmalaridan biriga aylanishgacha bo‘lgan murakkab yo‘lni bosib o‘tdi.

В Узбекистане профсоюзы помогают людям вернуться на работу
Вклад профессиональных союзов в защиту трудовых прав граждан Узбекистана получил высокую оценку со стороны главы государства. На недавней встрече с представителями этих организаций Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул их весомую роль в укреплении социальной справедливости и законности в сфере труда.
В ходе своего выступления президент привел конкретные данные, иллюстрирующие эффективность работы профсоюзных организаций. За последние годы благодаря их вмешательству на свои рабочие места были восстановлены 13 тысяч граждан, чьи увольнения были признаны незаконными. Это свидетельствует о возрастающем влиянии профсоюзов как института, способного отстаивать права работников на самом высоком уровне.
Деятельность профсоюзов не ограничивается только вопросами восстановления в должности. Согласно озвученным данным, была обеспечена защита прав почти полумиллиона работников. В результате проделанной работы в их пользу было взыскано 267 миллиардов сумов в виде невыплаченных или незаконно удержанных средств. Эти цифры демонстрируют масштаб деятельности по восстановлению справедливости в трудовых коллективах по всей стране.
Отдельное внимание было уделено вопросам компенсаций за вред, причиненный здоровью на производстве. Порядка одной тысячи работников, получивших производственные травмы и увечья, получили выплаты на общую сумму 35 миллиардов сумов. Данные средства были направлены на покрытие расходов на лечение и реабилитацию, а также в качестве единовременных пособий.
Глава государства также коснулся вопроса подготовки квалифицированных кадров для системы защиты трудовых прав. Он напомнил о создании в 2021 году в Ташкенте Академии труда и социальных отношений. По мнению Шавката Мирзиёева, выпускники этого высшего учебного заведения призваны стать новым поколением специалистов, которые будут стоять на страже трудовых прав и интересов граждан, формируя надежный кадровый резерв для профсоюзного движения страны.
История профсоюзного движения в Узбекистане насчитывает уже около 120 лет. За это время организации прошли сложный путь от своего зарождения до становления в качестве одной из крупнейших общественных структур в стране, объединяющей более 5,5 миллионов членов.
1. Hongirei
19 октября 2025 23:49
Только что и читаем в интернете,я ее не где не вижу,полтора месяца как уволили,хотя бы один Махалля или профсоюзная организация спросила что случилось, лохотрон это все
18 октября 2025 20:33
11 ноября,професиональный праздник Профсоюзов,пусть он будет праздник для всей страны и не рабочий день
3. не важно
18 октября 2025 11:54
самая бесполезная организация эти профсоюзы
18 октября 2025 21:52
не важно,
Правильно, у нас на фабрике всех кто достиг пенсионного возраста заставили написать заявление на увольнение. А профсоюз не помог, да и как ему помочь когда председателя профсоюза тоже уволили. Кто отказался написать заявление нашли причину и уволили или заставили заявление по собственному желанию шантажируя родственниками , которые тоже там работают.