O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish yangi sur’at kasb etdi. Farg‘ona tinchlik forumi doirasida 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan islohotlar sohasida ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilovchi yo‘l xaritasi imzolandi.
Forumning muhim voqealaridan biriga aylangan hujjatni imzolash marosimi O‘zbekiston Strategik islohotlar agentligi direktori Bahodir Rahmatov va Qirg‘iziston Milliy strategik tashabbuslar instituti direktori o‘rinbosari Nurlan Dardanov ishtirokida bo‘lib o‘tdi. Kelishuv strategik rejalashtirish va innovatsion boshqaruv yechimlarini amaliy joriy etish sohasida to‘plangan tajriba almashish bo‘yicha qo‘shma ishlarni faollashtirish uchun institutsional asos yaratadi.
O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston vakillarini jamlagan Farg‘ona tinchlik forumi ushbu tashabbus uchun ramziy maydonga aylanib, mintaqa mamlakatlarining birgalikda rivojlanish va farovonlikka intilishini ta’kidladi.
Ikki yilga mo‘ljallangan amaliy chora-tadbirlar rejasi kompleks xarakterga ega. Asosiy e’tibor bir nechta strategik yo‘nalishlarga qaratilgan. Birinchidan, bu davlat boshqaruvi tizimini raqamlashtirish - har ikki respublika sifat jihatidan yangi samaradorlik ko‘rsatkichlariga erishishga intilayotgan sohadir. Ikkinchidan, tomonlar yagona muvofiqlashtiruvchi mexanizmni yaratishga kelishib oldilar. Uning vazifasi eng murakkab va ulkan islohotlarni amalga oshirish uchun yetakchi xalqaro ekspertlar va maslahatchilarni tizimli ravishda jalb qilishdan iborat bo‘ladi. Bundan tashqari, yo‘l xaritasida islohotlarning borishini muhokama qilish va umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish uchun muntazam ravishda qo‘shma mavzuli forumlar, konferensiyalar va seminarlar o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Ushbu integratsiya jarayonlari fonida Qirg‘izistonda faol ichki siyosiy munozaralar davom etmoqda. Xususan, o‘lim jazosini qaytarish to‘g‘risidagi Konstitutsiyaga o‘zgartirishlar kiritishni taklif qiluvchi qonun loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yildi. Tashabbus bolalarga nisbatan og‘ir jinsiy jinoyatlar sodir etganlik, shuningdek, ayollarni zo‘rlash bilan bog‘liq qotilliklar uchun oliy jazo chorasini joriy etishni nazarda tutadi. Keng jamoatchilik e’tiroziga sabab bo‘lgan bu masala, mamlakatning xalqaro sheriklikni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlari bilan bir vaqtda muhokama qilinmoqda.
Forum bo‘lib o‘tgan Farg‘ona vodiysi Markaziy Osiyoning noyob mintaqasi hisoblanadi, chunki uning hududi uch davlat: O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasida taqsimlangan. Bu transchegaraviy hamkorlikni shunchaki yaxshi niyat masalasi emas, balki butun mintaqaning barqaror rivojlanishi uchun dolzarb zaruratga aylantiradi.

Ташкент и Бишкек синхронизируют реформы: что стоит за новым соглашением?
Углубление двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном получило новый импульс. На полях Ферганского форума мира была подписана дорожная карта, определяющая ключевые направления взаимодействия двух стран в сфере реформ на период 2025-2026 годов.
Церемония подписания документа, ставшая одним из знаковых событий форума, прошла с участием директора Агентства стратегических реформ Узбекистана Баходира Рахматова и заместителя директора Национального института стратегических инициатив Кыргызстана Нурлана Дарданова. Соглашение закладывает институциональную основу для активизации совместной работы по обмену накопленным опытом в области стратегического планирования и практического внедрения инновационных управленческих решений.
Ферганский форум мира, собравший представителей из Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана, стал символичной площадкой для данной инициативы, подчеркнув стремление стран региона к совместному развитию и процветанию.
План практических мероприятий, рассчитанный на два года, носит комплексный характер. Основной акцент сделан на нескольких стратегических векторах. Во-первых, это цифровизация системы государственного управления - сфера, где обе республики стремятся к достижению качественно новых показателей эффективности. Во-вторых, стороны договорились о создании единого координационного механизма. Его задачей станет системное привлечение ведущих международных экспертов и консультантов для реализации наиболее сложных и амбициозных реформ. Помимо этого, дорожная карта предусматривает регулярное проведение совместных тематических форумов, конференций и семинаров для обсуждения хода реформ и выработки общих подходов.
На фоне этих интеграционных процессов в Кыргызстане продолжается активная внутриполитическая дискуссия. В частности, на общественное обсуждение вынесен законопроект, предлагающий поправки в Конституцию относительно возвращения смертной казни. Инициатива предполагает введение высшей меры наказания за совершение тяжких преступлений сексуального характера против детей, а также за убийства, сопряженные с изнасилованием женщин. Этот вопрос, вызвавший широкий общественный резонанс, обсуждается параллельно с усилиями страны по укреплению международного партнерства.
Ферганская долина, на территории которой проходил форум, является уникальным регионом Центральной Азии, так как ее территория разделена между тремя государствами: Узбекистаном, Кыргызстаном и Таджикистаном. Это делает трансграничное сотрудничество не просто вопросом доброй воли, а насущной необходимостью для устойчивого развития всего региона.