"Uzbekistan Airports" kompaniyasi Janubiy Koreyaning "Incheon International Airport Corporation" korporatsiyasi bilan Urganch shahri xalqaro aeroportini tubdan modernizatsiya qilish va kelgusida boshqarishga qaratilgan davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida bitim tuzdi. Bu haqda mamlakat davlat aeroportlarining yagona operatori matbuot xizmati rasman ma’lum qildi.
"Uzbekistan Airports", Urganch xalqaro aeroporti va "Incheon" korporatsiyasi vakillari ishtirok etgan uch tomonlama bitimni imzolash marosimi 15-oktabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tdi. Tadbirning ahamiyatini transport vaziri Ilhom Mahkamovning ishtiroki yanada oshirdi.
"Uzbekistan Airports" rahbari Javlonbek Umarxodjayev ushbu hamkorlik O‘zbekiston aeroport infratuzilmasini rivojlantirishda yangi sahifa ochishiga ishonch bildirdi. "Janubiy koreyalik hamkasblarimizning dunyoning eng yaxshi aeroportlaridan birini boshqarishdagi tajribasi ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish va mamlakatimizning tranzit salohiyatini mustahkamlash uchun mustahkam poydevor bo‘ladi", - deb ta’kidladi u.
DXSH doirasidagi kelishuv tomonlarning majburiyatlarini aniq taqsimlaydi. Xususiy sherik, "Incheon Corporation", yo‘lovchi va yuk terminallarini qurish va keyinchalik boshqarish, shu jumladan yer usti xizmatlarini tashkil etish majburiyatini o‘z zimmasiga oladi. O‘z navbatida, davlat sherigi zimmasida uchish-qo‘nish yo‘lagi va perronni o‘z ichiga olgan aerodrom majmuasini qurish va boshqarish mas’uliyati qoladi.
Avvalroq, Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida janubiy koreyalik sherik loyihaga 132 million dollar sarmoya kiritish niyatida ekanligini ma’lum qilgan edi. Asosiy shartlardan biri - investorning yo‘lovchi va yuk terminallarining o‘tkazuvchanlik qobiliyatini besh barobarga oshirish majburiyatidir.
Eslatib o‘tamiz, Urganch xalqaro aeroportini Janubiy Koreya kompaniyasi boshqaruviga berish to‘g‘risidagi qaror joriy yilning aprel oyida, "Incheon International Airport Corporation" o‘tkazilgan tenderda g‘olib deb topilganidan so‘ng qabul qilingan edi.
Davlat-xususiy sheriklik loyihasining umumiy qiymati 222 million dollarni tashkil etadi. Shundan 115 million dollari xususiy sherik tomonidan havo bandargohini modernizatsiya qilish uchun sarmoya qilinadi. Kelishuvga ko‘ra, Janubiy Koreya kompaniyasi aeroportni 2047-yilgacha boshqaradi.
"Incheon International Airport Corporation" tomonidan boshqariladigan Incheon aeroporti bir necha bor xizmat ko‘rsatish sifati bo‘yicha dunyoning eng yaxshi aeroportlaridan biri deb tan olingan va ko‘p yillar davomida Xalqaro aeroportlar kengashi (ACI) reytingida yetakchi o‘rinlarni egallab kelgan.

Uzbekistan Airports и Incheon подписали соглашение о модернизации аэропорта в Ургенче
Компания Uzbekistan Airports заключила соглашение о государственно-частном партнерстве с южнокорейской корпорацией Incheon International Airport Corporation, нацеленное на кардинальную модернизацию и дальнейшее управление международным аэропортом города Ургенч. Об этом официально уведомила общественность пресс-служба единого оператора государственных аэропортов страны.
Церемония подписания трехстороннего соглашения, в которой приняли участие представители Uzbekistan Airports, международного аэропорта Ургенча и корпорации Incheon, состоялась в Ташкенте 15 октября. Важность события подчеркнуло присутствие министра транспорта Илхома Махкамова.
Жавлонбек Умарходжаев, глава Uzbekistan Airports, выразил уверенность, что данное сотрудничество открывает новую страницу в развитии аэропортовой инфраструктуры Узбекистана. «Опыт южнокорейских коллег в управлении одним из лучших аэропортов мира станет прочной основой для внедрения передовых технологий, повышения качества обслуживания пассажиров и укрепления транзитного потенциала нашей страны», - отметил он.
Соглашение в рамках ГЧП четко распределяет обязанности сторон. Частный партнер, Incheon Corporation, берет на себя обязательства по строительству и последующему управлению пассажирским и грузовым терминалами, включая организацию наземного обслуживания. В свою очередь, за государственным партнером остается ответственность за строительство и управление аэродромным комплексом, что включает в себя взлетно-посадочную полосу и перрон.
Ранее, в своем выступлении, президент Шавкат Мирзиёев сообщил, что южнокорейский партнер намерен инвестировать в проект 132 миллиона долларов. Ключевым условием является обязательство инвестора увеличить пропускную способность пассажирского и грузового терминалов в пять раз.
Напомним, что решение о передаче международного аэропорта Ургенча в управление южнокорейской компании было принято в апреле этого года, после того как Incheon International Airport Corporation была признана победителем в рамках проведенного тендера.
Общая стоимость проекта государственно-частного партнерства достигает 222 миллионов долларов. Из них 115 миллионов долларов будут инвестированы частным партнером в модернизацию воздушной гавани. Соглашение предусматривает, что южнокорейская компания будет осуществлять управление аэропортом до 2047 года.
Аэропорт Инчхон, которым управляет Incheon International Airport Corporation, неоднократно признавался одним из лучших аэропортов мира по качеству обслуживания и на протяжении многих лет занимал лидирующие позиции в рейтинге Международного совета аэропортов (ACI).