Hindiston sarmoyador doiralarining vakili bo‘lgan "Glokal Yevroaziya" kompaniyasi Surxondaryo viloyati kon-metallurgiya sanoatida yirik loyihani amalga oshirish niyatini ma’lum qildi. Viloyat ma’muriyati taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, gap mis konini o‘zlashtirish uchun 650 million AQSh dollari miqdoridagi sarmoya haqida ketmoqda.
Yaqinda Surxondaryo viloyati hokimi Ulug‘bek Qosimovning "Glokal Yevroaziya" rahbari Iqbol Muhammad bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvida kelajakdagi hamkorlikning asosiy jihatlari atroflicha muhokama qilindi. Muzokaralarning markaziy mavzusi Uzun tumanida joylashgan istiqbolli mis rudasi konini o‘zlashtirish loyihasi bo‘ldi. Rudani qazib olishdan tortib, uni tozalash va tayyor mahsulotga qayta ishlashgacha bo‘lgan to‘liq ish siklini amalga oshiradigan zamonaviy kon-boyitish majmuasini yaratish rejalashtirilgan.
Kelajakdagi korxonaning loyihaviy quvvati yiliga 10 ming tonna misni tashkil etadi. Ayni paytda ajratilgan uchastkada geologiya-qidiruv ishlarining dastlabki ikki bosqichi muvaffaqiyatli yakunlandi. Bu esa keyingi bosqichga - ishlab chiqarish quvvatlarini bevosita qurishga kirishish imkonini berdi. Ushbu keng ko‘lamli loyihaning amalga oshirilishi nafaqat viloyatning sanoat salohiyatini mustahkamlaydi, balki mahalliy aholi uchun 350 ga yaqin yangi ish o‘rinlarini yaratadi.
Uchrashuv davomida ishlab chiqarish masalalaridan tashqari, ijtimoiy jihatlarga ham to‘xtalib o‘tildi. Investor viloyatda ta’lim va tibbiyot infratuzilmasi obyektlarini yaratish va rivojlantirishda ishtirok etish bo‘yicha takliflarni ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirdi. Tomonlar loyihaning texnik-iqtisodiy asoslanishini ishlab chiqishni jadallashtirish va uni keng miqyosda amalga oshirishni tezroq boshlash uchun dastlabki kelishuvlarni tayyorlash zarurligi to‘g‘risida kelishuvga erishdilar.
Ushbu loyiha O‘zbekistonning mis ishlab chiqarish va qayta ishlash hajmini oshirish bo‘yicha kengroq strategiyasiga uzviy bog‘liqdir. Avvalroq, oktyabr oyi boshida prezident huzuridagi yig‘ilishda "O‘zeltexsanoat" uyushmasi rahbari Mirziyod Yunusov ulkan maqsadlarni - yaqin kelajakda mamlakatda mis ishlab chiqarishni 250 ming tonnaga yetkazish va 2030 yilga borib bu ko‘rsatkichni 500 ming tonnaga oshirishni ma’lum qilgan edi. Ushbu mavzuning davomi sifatida Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov davlat rahbari tomonidan mis simiga eksport bojini joriy etish tashabbusi ma’qullanganini xabar qildi. Bu chora mamlakat ichida xomashyoni chuqur qayta ishlashni va yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni rag‘batlantirishga qaratilgan.
Mis insoniyat foydalana boshlagan birinchi metallardan biridir. Arxeologik topilmalar shuni ko‘rsatadiki, odamlar miloddan avvalgi 9000-yillarda misni qayta ishlashni o‘rganganlar.

Инвестиции в $650 млн оживят медную отрасль Сурхандарьи
Компания «Glokal Yevroaziya», представляющая индийские инвестиционные круги, заявила о намерении реализовать крупный проект в горнодобывающей отрасли Сурхандарьинской области. Согласно информации, предоставленной областной администрацией, речь идет об инвестициях в размере 650 миллионов долларов США в разработку медного месторождения.
На недавней встрече главы Сурхандарьинской области Улугбека Касымова с руководителем «Glokal Yevroaziya» Икбалом Мухаммадом были детально обсуждены ключевые аспекты будущего сотрудничества. Центральной темой переговоров стал проект по освоению перспективного месторождения медной руды, расположенного в Узунском районе. Планируется создание современного горно-обогатительного комплекса, который будет осуществлять полный цикл работ - от добычи руды до ее очистки и последующей переработки в готовую продукцию.
Проектная мощность будущего предприятия составит 10 тысяч тонн меди в год. На данный момент на выделенном участке уже успешно завершены два начальных этапа геологоразведочных изысканий. Это позволило приступить к следующей фазе - непосредственному строительству производственных мощностей. Реализация этого масштабного проекта не только укрепит промышленный потенциал региона, но и создаст около 350 новых рабочих мест для местного населения.
Помимо производственных вопросов, в ходе встречи были затронуты и социальные аспекты. Инвестор выразил готовность рассмотреть предложения по участию в создании и развитии объектов образовательной и медицинской инфраструктуры в регионе. Стороны пришли к соглашению о необходимости ускорения разработки технико-экономического обоснования проекта и подготовки предварительных соглашений для скорейшего начала его полномасштабной реализации.
Данный проект органично вписывается в более широкую стратегию Узбекистана по наращиванию объемов производства и переработки меди. Ранее, в начале октября, на совещании у президента глава ассоциации «Узэлтехсаноат» Мирзиёд Юнусов озвучил амбициозные цели - увеличить производство меди в стране до 250 тысяч тонн в ближайшей перспективе и довести этот показатель до 500 тысяч тонн к 2030 году. В развитие этой темы, председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов сообщил об одобрении главой государства инициативы по введению экспортной пошлины на медную проволоку. Эта мера призвана стимулировать более глубокую переработку сырья внутри страны и производство продукции с высокой добавленной стоимостью.
Медь является одним из первых металлов, которые человек начал использовать. Археологические находки свидетельствуют о том, что люди научились обрабатывать медь еще в 9000 году до нашей эры.