Amazon O‘zbekistonning olis hududlariga kosmik tarmoq tortadi
O‘zbekiston hukumati raqamli tengsizlikni bartaraf etish yo‘lida qat’iy qadamlar tashlab, ilg‘or sun’iy yo‘ldosh texnologiyalarini joriy etish orqali yuqori tezlikdagi internetdan umumiy foydalanishni ta’minlashni rejalashtirmoqda. Yaqinda Raqamli texnologiyalar vazirligi va Amazon Kuiper Commercial Service kompaniyasi o‘rtasida imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumi ushbu strategiyani amalga oshirishdagi muhim bosqich bo‘ldi.
Ushbu tashabbus 16-oktabr kuni Shavkat Mirziyoyevga taqdim etilgan kengroq dasturning bir qismidir. Taqdimot davomida kosmik monitoringdan yangi iqtisodiy imkoniyatlarni aniqlash uchun foydalanish masalalari ko‘rib chiqildi, shuningdek, kosmik sohada ta’lim ekotizimini va ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi. Asosiy e’tibor mamlakatning olis va borish qiyin bo‘lgan hududlarida aloqa xizmatlari qamrovini kengaytirish zarurligiga qaratildi.
Amazon bilan Project Kuiper sun’iy yo‘ldosh internetini ishga tushirish to‘g‘risidagi kelishuv an’anaviy optik tolali tarmoqlarni yotqizish qiyin bo‘lgan hududlarda barqaror va tezkor internet aloqasini ta’minlashga qaratilgan. 2019-yilda Amazon tomonidan boshlangan Kuiper loyihasi 3200 dan ortiq past orbitali sun’iy yo‘ldoshlar tarmog‘ini joylashtirishni nazarda tutadi, bu esa 400 Mbit/s gacha tezlikda internet taqdim etish imkonini beradi va kelajakda bu ko‘rsatkichni 1 Gbit/s gacha oshirish mumkin.
Voqeaning ahamiyatiga qaramay, Raqamli texnologiyalar vazirligi matbuot xizmati kelishuv tafsilotlari bo‘yicha batafsil izoh berishdan tiyildi.
O‘zbekistonning sun’iy yo‘ldosh internetini rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlari faqat Amerika kompaniyalari bilan hamkorlik qilish bilan cheklanmaydi. Mart oyida Markaziy Osiyoda raqamli aloqani yaxshilashga qaratilgan "TEI Digital Connectivity" dasturi doirasida Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan ikkita strategik loyiha bo‘yicha kelishuvlar imzolangan edi. Ushbu loyihalar ham sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari va yer usti infratuzilmasini joylashtirishni, ham tegishli me’yoriy-huquqiy bazani yaratishni o‘z ichiga oladi.
Shu bilan birga, qo‘shni davlatlar ham sun’iy yo‘ldosh texnologiyalarini faol o‘zlashtirmoqda. Qozog‘iston joriy yilning 13-avgustida SpaceX kompaniyasining Starlink xizmatlarini ishga tushirib, Markaziy Osiyoda bu borada birinchi bo‘ldi. Qozog‘istonlik foydalanuvchilar uchun bazaviy tarif narxi taxminan 23 ming tenge (taxminan $43) ni tashkil etadi. Yaqinda, 16-oktabr kuni Tojikiston Aloqa xizmati ham borish qiyin bo‘lgan tog‘li hududlarni aloqa bilan ta’minlash uchun SpaceX’ning sho‘ba korxonasi Starlink Tajikistan bilan litsenziya shartnomasini imzoladi.
Starlink’ning Qirg‘izistonda ishga tushirilishi 2025-yil oxirigacha kutilmoqda. O‘zbekistonda, shuningdek, Tojikiston va Turkmanistonda Starlink tizimining tijorat maqsadlarida ishga tushirilishi endi 2026-yilga rejalashtirilgan, garchi dastlab O‘zbekiston uchun 2023-yil ko‘zda tutilgan edi.

Amazon протянет в отдаленные районы Узбекистана космическую сеть
Власти Узбекистана предпринимают решительные шаги по устранению цифрового неравенства, планируя обеспечить повсеместный доступ к высокоскоростному интернету за счет внедрения передовых спутниковых технологий. Недавнее подписание меморандума о взаимопонимании между Министерством цифровых технологий и компанией Amazon Kuiper Commercial Service знаменует собой важный этап в реализации этой стратегии.
Эта инициатива является частью более широкой программы, представленной на рассмотрение Шавкату Мирзиёеву 16 октября. В ходе презентации были затронуты вопросы использования космического мониторинга для выявления новых экономических возможностей, а также обсуждались предложения по развитию образовательной экосистемы и научно-исследовательской деятельности в космической сфере. Основной акцент был сделан на необходимости расширения зоны покрытия услугами связи в отдаленных и труднодоступных районах страны.
Соглашение с Amazon о запуске спутникового интернета от Project Kuiper направлено на обеспечение стабильного и быстрого интернет-соединения в регионах, где прокладка традиционных оптоволоконных сетей затруднена. Проект Kuiper, инициированный Amazon в 2019 году, предполагает развертывание сети из более чем 3200 низкоорбитальных спутников, способных предоставлять интернет со скоростью до 400 Мбит/с с перспективой увеличения до 1 Гбит/с.
Несмотря на значимость события, в пресс-службе Министерства цифровых технологий воздержались от подробных комментариев по поводу деталей соглашения.
Усилия Узбекистана по развитию спутникового интернета не ограничиваются сотрудничеством с американскими компаниями. В марте были заключены соглашения по двум стратегическим проектам, финансируемым Европейским союзом в рамках программы «TEI Digital Connectivity», нацеленной на улучшение цифровой связи в Центральной Азии. Эти проекты включают как развертывание спутниковых технологий и наземной инфраструктуры, так и создание соответствующей нормативно-правовой базы.
Между тем, соседние страны также активно осваивают спутниковые технологии. Казахстан стал пионером в Центральной Азии, запустив услуги Starlink от компании SpaceX 13 августа этого года. Стоимость базового тарифа для казахстанских пользователей составляет около 23 тыс. тенге (примерно $43). Совсем недавно, 16 октября, Служба связи Таджикистана также заключила лицензионное соглашение с дочерней компанией SpaceX, Starlink Tajikistan, для обеспечения связью труднодоступных горных районов.
Ожидается, что запуск Starlink в Кыргызстане состоится до конца 2025 года. В Узбекистане, а также в Таджикистане и Туркменистане, начало коммерческой эксплуатации системы Starlink теперь запланировано на 2026 год, хотя первоначально для Узбекистана рассматривался еще 2023 год.
Низкоорбитальные спутники, используемые в системах типа Project Kuiper и Starlink, находятся на высоте от 500 до 2000 километров над Землей. Это значительно ниже, чем геостационарные спутники (около 36 000 км), что позволяет существенно сократить задержку сигнала (пинг) и увеличить скорость передачи данных, делая спутниковый интернет сопоставимым по качеству с наземными широкополосными сетями.
20 октября 2025 21:34
Проспали,теперь ждите,пока очередь подойдет...
20 октября 2025 19:36
Да, Америка и Европа далеко, но щупальца в нашу сторону тянут
20 октября 2025 18:03
в ташкенте обеспечьте доступ к высокоскоростному интернету. вообще кошмар
4. Барибир
20 октября 2025 16:35
Так говорят как будто сами спутники будут запускать, чего там сложного купил комплект старлинк, сунул в разетку , подключился к спутниковому интернету и все, там моя и бабушка разберется