Mamlakatning birinchi texnologik "yakkashoxi"ga aylangan Uzum milliy raqamli ekotizimi London fond birjasida (LSE) aktsiyalarni birlamchi ommaviy joylashtirish (IPO) imkoniyatini faol o‘rganmoqda. Bu haqda Reuters agentligiga bergan intervyusida kompaniya asoschisi va strategiya va biznesni rivojlantirish direktori Nikolay Seleznyov ma’lum qildi.
Bu qadam nafaqat kompaniya, balki butun O‘zbekiston texnologiya sektorining rivojlanishida muhim bosqichni anglatib, global maydondagi o‘sib borayotgan ambitsiyalarni namoyish etadi. London Amerika Nasdaq birjasi, shuningdek, Abu-Dabi va Gonkong fond bozorlari kabi moliyaviy markazlarni o‘z ichiga olgan listing uchun potentsial maydonlar ro‘yxatiga qo‘shildi.
Seleznyovning so‘zlariga ko‘ra, yaqinda Xitoyning texnologiya giganti Tencent va xalqaro VR Capital investitsiya fondi ishtirok etgan moliyalashtirish raundidan so‘ng kompaniyaga Gonkongda qiziqish sezilarli darajada oshgan. Avgust oyida Uzum qariyb 70 million dollar jalb qildi, bu esa kompaniya bahosini taxminan 1,5 milliard dollarga yetkazish imkonini berdi. Ushbu sarmoya Tencentning O‘zbekistondagi texnologik kompaniyaga birinchi sarmoyasi bo‘ldi.
Ambitsiyali rejalarga qaramay, Seleznyov 2027-yilga mo‘ljallangan IPOning maqsadli narxini izohlashga hali erta ekanligini ta’kidladi. Biroq, u aniqlik kiritdi: "Agar biz London fond birjasiga chiqsak, biz, albatta, LSEda savdo qiladigan kapitallashuvi bo‘yicha 100 ta eng yirik kompaniyani o‘z ichiga olgan FTSE 100 indeksini ko‘rib chiqardik".
IPO uchun xalqaro platformani tanlash "likvidlik va investorlar bazasining mavjudligi" bilan izohlanadi, bu esa aktsiyalarni baholashga bevosita ta’sir qiladi. Seleznyov investorlar bilan muloqotda nafaqat kompaniyaning o‘z salohiyatiga, balki butun O‘zbekiston iqtisodiyoti istiqbollariga ham urg‘u berilayotganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Uzum asoschisi geografik kengayishga qarshi chiqdi. "Men juda tez geografik ekspansiyaga qarshiman. Biz haqiqatan ham ichki bozorda o‘z o‘rnimizni egallashni va yetakchi mavqega ega bo‘lishni istaymiz, bu esa potentsial hamkorlarga nafaqat bu yerda [O‘zbekistonda], balki mamlakat tashqarisida ham muvaffaqiyatli bo‘ladigan tizim yaratishga qodir ekanligimizni ko‘rsatish uchun", - dedi Nikolay Seleznyov.
Aksiyadorlik kapitali bozoriga kirishdan oldin Uzum xalqaro qarz bozorlarini sinovdan o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Kompaniyaning rejalariga 2026-yilning birinchi yarmida 300 million dollarlik debyut yevrobondlarni chiqarish kiradi. Bu qadam aktsiyalarni kengroq joylashtirishga tayyorgarlik bo‘ladi. Mahalliy bozorda kompaniya allaqachon kapital jalb qilish tajribasiga ega: mart oyida Uzum "Toshkent" Respublika fond birjasida 300 milliard so‘mlik birinchi korporativ obligatsiyalarini muvaffaqiyatli joylashtirdi.
Avvalroq, Uzum kompaniyalar guruhining yana bir hammuassisi va rahbari Jasur Jumayev Toshkent xalqaro investitsiya forumida o‘rta muddatli istiqbolda likvidlikni oshirish rejalarini tasdiqlagan edi. U buni nafaqat IPO orqali, balki strategik sheriklik yoki boshqa yirik mintaqaviy o‘yinchilar bilan ittifoqlar tuzish orqali ham amalga oshirish mumkinligini istisno etmadi. "Men IPO o‘tkazishdan xursand bo‘lardim, bu mening orzuim", - deya qo‘shimcha qildi Jumayev.
Avgust oyida jalb qilingan mablag‘larni kompaniya o‘zining fintex-infratuzilmasini rivojlantirishga, mahsulot turlarini kengaytirishga va O‘zbekistonda elektron tijorat va moliyaviy texnologiyalar bozoridagi o‘rnini mustahkamlashga yo‘naltiradi. Marketpleys, yetkazib berish xizmati va raqamli bankni o‘z ichiga olgan Uzum ekotizimi allaqachon har oy 17 millionga yaqin foydalanuvchiga xizmat ko‘rsatadi, bu mamlakat aholisining deyarli yarmini tashkil etadi.
Uzum O‘zbekiston tarixida bozor kapitallashuvi 1 milliard dollardan ortiq bo‘lgan "yakkashox" maqomiga erishgan birinchi texnologik startap bo‘ldi.

Uzum объявил о планах выхода на IPO в Лондоне, Гонконге или США
Национальная цифровая экосистема Uzum, ставшая первым технологическим «единорогом» в стране, активно изучает возможность проведения первичного публичного размещения акций (IPO) на Лондонской фондовой бирже (LSE). Об этом в недавнем интервью агентству Reuters сообщил сооснователь и директор по стратегии и развитию бизнеса компании Николай Селезнёв.
Этот шаг знаменует собой важный этап в развитии не только компании, но и всего технологического сектора Узбекистана, демонстрируя растущие амбиции на глобальной арене. Лондон был добавлен в шорт-лист потенциальных площадок для листинга, который уже включает такие финансовые центры, как американская биржа Nasdaq, а также фондовые рынки Абу-Даби и Гонконга.
По словам Селезнёва, интерес к компании в Гонконге значительно вырос после недавнего раунда финансирования, в котором приняли участие китайский технологический гигант Tencent и международный инвестиционный фонд VR Capital. В августе Uzum привлек около 70 миллионов долларов, что позволило достичь оценки компании примерно в 1,5 миллиарда долларов. Эти инвестиции стали первым вложением Tencent в технологическую компанию из Узбекистана.
Несмотря на амбициозные планы, Селезнёв отметил, что комментировать целевую цену IPO, намеченного на 2027 год, пока преждевременно. Однако он уточнил: «Если бы мы выходили на Лондонскую фондовую биржу, то определенно рассматривали бы FTSE 100», - индекс, включающий 100 крупнейших по капитализации компаний, торгующихся на LSE.
Выбор международной площадки для IPO объясняется «соображениями ликвидности и доступной базы инвесторов», которые напрямую влияют на оценку акций. Селезнёв подчеркнул, что в диалоге с инвесторами акцент делается не только на потенциале самой компании, но и на перспективах всей экономики Узбекистана.
В то же время, сооснователь Uzum высказался против форсированной географической экспансии. «Я против слишком быстрой географической экспансии. Мы хотим по-настоящему закрепиться и занять лидирующие позиции на внутреннем рынке, чтобы показать потенциальным партнерам, что способны создать систему, которая будет успешна не только здесь [в Узбекистане], но и за пределами страны», - заявил Николай Селезнёв.
До выхода на рынок акционерного капитала Uzum планирует протестировать международные долговые рынки. В планах компании - дебютный выпуск евробондов на сумму 300 миллионов долларов в первой половине 2026 года. Этот шаг станет подготовкой к более крупному размещению акций. На локальном рынке компания уже имеет опыт привлечения капитала: в марте Uzum успешно разместил свои первые корпоративные облигации на сумму 300 миллиардов сумов на Республиканской фондовой бирже «Тошкент».
Ранее другой сооснователь и руководитель группы компаний Uzum Джасур Джумаев на Ташкентском международном инвестиционном форуме также подтвердил планы по повышению ликвидности в среднесрочной перспективе. Он не исключил, что это может быть реализовано не только через IPO, но и через стратегическое партнерство или создание альянсов с другими крупными региональными игроками. «Я был бы рад провести IPO, это моя мечта», - добавил Джумаев.
Привлеченные в августе средства компания направит на развитие своей финтех-инфраструктуры, расширение линейки продуктов и укрепление позиций на рынке электронной коммерции и финансовых технологий в Узбекистане. Экосистема Uzum, включающая маркетплейс, сервис доставки и цифровой банк, уже обслуживает около 17 миллионов пользователей ежемесячно, что составляет почти половину населения страны.
Uzum стал первым технологическим стартапом в истории Узбекистана, достигшим статуса «единорога» - компании с рыночной капитализацией свыше 1 миллиарда долларов.