Janubiy Koreyada Farg‘ona mahsulotlari uchun hab ishga tushdi
Janubiy Koreyaning Paju shahrida O‘zbekistonning Farg‘ona viloyati mahsulotlarini saqlash va tarqatish uchun mo‘ljallangan yangi savdo-logistika majmuasi foydalanishga topshirildi. Ochilish marosimida viloyat hokimi Xayrullo Bozorov va O‘zbekistonning Koreya Respublikasidagi elchisi Alisher Abdusalomov ishtirok etdi.
Qiymati qariyb 6 million dollarga teng loyiha oziq-ovqat va to‘qimachilik mahsulotlari importiga ixtisoslashgan Koreta kompaniyasi tomonidan amalga oshirildi. Markazning tashkil etilishi farg‘onalik uch yosh tadbirkor - Abduvohid Qodirov, Javohir Valiyev va Muhammadsaiid Xo‘jayevning xususiy tashabbusi natijasi bo‘ldi.
Yangi majmua O‘zbekiston mahsulotlarini Koreya bozoriga yetkazib berish zanjirida muhim bo‘g‘in bo‘lib xizmat qilishi ko‘zda tutilgan. Asosiy e’tibor Farg‘ona vodiysi iqtisodiyotining an’anaviy kuchli tarmoqlari bo‘lgan agrosanoat majmuasi va to‘qimachilik sanoati mahsulotlariga qaratiladi. Markazni boshqaruvchi Koreta kompaniyasi o‘n yildan ortiq vaqtdan buyon Koreyaga mahsulot yetkazib berish bilan shug‘ullanib, 17 ta davlatdan, jumladan O‘zbekiston, Rossiya va bir qator Yevropa mamlakatlaridan mahsulot import qiladi. Hokimlik ma’lumotlariga ko‘ra, uning tarkibiga O‘zbekistondagi to‘qimachilik korxonalari va Qozog‘istondagi sut mahsulotlari ishlab chiqaruvchi zavod ham kiradi.
Marosimda so‘zga chiqqan Xayrullo Bozorov, O‘zbekistondagi iqtisodiy islohotlar xorijdagi vatandoshlarning ishbilarmonlik faolligi uchun qulay sharoitlar yaratayotganini ta’kidladi. U xususiy tashabbus bilan boshlangan bu kabi loyihalar yirik xalqaro kompaniyalarga aylanish salohiyatiga ega ekanligiga ishonch bildirdi.
Janubiy Koreyada logistika habining ochilishi Farg‘ona viloyati uchun so‘nggi paytlardagi ikkinchi yirik eksportga yo‘naltirilgan loyihadir. Avvalroq, Rossiyaning Omsk viloyatida mintaqadan meva-sabzavotlar yetkazib berish uchun "Frutsiti" ulgurji-taqsimot markazi ishga tushirilgan bo‘lib, uning birinchi bosqichi qiymati 833 million dollarni tashkil etgan edi.
Koreya Respublikasi O‘zbekistonning yetakchi savdo va investitsiya sheriklaridan biridir. 2023-yil yakunlariga ko‘ra, mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2,5 milliard dollarga, Koreyaning O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan sarmoyalari hajmi esa 7,5 milliard dollardan oshdi.

В Южной Корее начал работу хаб для ферганских товаров
В южнокорейском городе Паран введен в эксплуатацию новый торгово-логистический комплекс, предназначенный для хранения и дистрибуции продукции из Ферганской области Узбекистана. Церемонию открытия посетили глава областной администрации Хайрулло Базаров и посол Узбекистана в Республике Корея Алишер Абдусаломов.
Проект стоимостью около 6 миллионов долларов был реализован компанией Koreta, которая специализируется на импорте продовольственных и текстильных товаров. Создание центра стало результатом частной инициативы трех молодых ферганских предпринимателей - Абдувохида Кодирова, Жавохира Валиева и Мухаммадсаида Ходжаева.
Новый комплекс призван стать ключевым звеном в цепочке поставок узбекской продукции на корейский рынок. Основной акцент будет сделан на товары агропромышленного комплекса и текстильной промышленности, традиционно сильных секторов экономики Ферганской долины. Компания Koreta, управляющая центром, уже более десяти лет занимается поставками в Корею, импортируя продукцию из 17 стран, включая Узбекистан, Россию и ряд европейских государств. В ее структуру, по данным хокимията, входят также текстильные предприятия в Узбекистане и завод по производству молочной продукции в Казахстане.
Выступая на церемонии, Хайрулло Базаров отметил, что экономические реформы в Узбекистане создают благоприятные условия для деловой активности соотечественников за рубежом. Он выразил уверенность, что подобные проекты, начинающиеся с частной инициативы, имеют потенциал для роста в крупные международные компании.
Открытие логистического хаба в Южной Корее является вторым значимым экспортно-ориентированным проектом для Ферганской области за последнее время. Ранее в Омской области России был запущен оптово-распределительный центр «Фрутсити» для поставок овощей и фруктов из региона, стоимость первого этапа которого составила 833 миллиона долларов.
Республика Корея является одним из ведущих торговых и инвестиционных партнеров Узбекистана. По итогам 2023 года товарооборот между странами достиг 2,5 миллиарда долларов, а объем корейских инвестиций в узбекскую экономику превысил 7,5 миллиарда долларов.
20 октября 2025 20:31
А нам как всегда третий сорт не брак и не кодиция . Спасибо всем кто в этом учавствует и наживается .
21 октября 2025 10:40
Таким как ты даже третий сорт и не стоит давать.
21 октября 2025 10:56
Не наживается, а зарабатывает. Это их товар и они имеют право продавать дороже. Если бы вы торговали по 1.000сум за штуку и вам дали возможность сбывать товар по 5.000сум за штуку, вы бы не согласились? Наживаться - это когда воруют, а тут хорошо оплачиваемый труд, равносильно тому, что поехал заграницу на заработки.